W co się bawić?

Ocena: 4.99/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sklepy z zabawkami kuszą śpiewającymi lalkami, klocki aż się proszą, by budować z nich fortyfikacje i zamki. A czasem warto sięgnąć do własnej wyobraźni, rozejrzeć się po domu i przygotować maluchowi zabawki z tego, co masz pod ręką.

Domek z kartonu sprawi dzieciom wiele frajdy!
Domek z kartonu sprawi dzieciom wiele frajdy!

Ogrom zabawek w sklepie może przytłaczać - asortyment działów dziecięcych przyprawia o zawrót głowy! Zanim kupisz córce dziesiątą lalkę, zastanów się, czy rzeczywiście twoja pociecha pobawi się nią dłużej niż jeden dzień.

A może spróbujesz sięgnąć po przedmioty codziennego użytku? Ciekawą odmianą są zabawki z artykułów gospodarstwa domowego, czyli takie, z którymi na co dzień się spotyka, ale nie traktuje ich jako przedmioty służące do zabawy.

 

Zabawa w gotowanie

Jeżeli twoja córeczka lubi opiekować się swoimi przytulankami, bawi się z nimi "w dom", to równie chętnie pobawi się w gotowanie. Plastikowe pojemniczki po jogurtach, kubeczki z pokrywkami świetnie się do tego nadadzą. Dołącz do nich plastikową miskę, niewielką tacę, łyżeczki do lodów. Będzie wtedy mogła urządzać pikniki i przyjęcia lalkowo-misiowe.

Czytaj też: Gotowanie z dzieckiem

Poczta

Do zabawy w pocztę możesz również wykorzystać to, co masz w domu. Twój własny zestaw prawdziwej papeterii będzie lepszy i tańszy niż kupiony w sklepie. Dodaj trochę formularzy bankowych i pocztowych. Datownik z poduszką uwieńczą całość. Z kartonu lub kolorowego brystolu wytnij pocztowe okienko i zabawa gotowa.

 

"Pieczenie ciasta"

Inna domową zabawą jest pieczenie ciasta - najlepsza będzie do tego masa solna. Odmierz równe części mąki i soli, dodając tyle wody, by udało się zagnieść ciasto. Gdy podzielisz masę solną na części, po dodaniu barwników spożywczych, uzyskacie kolorowe kawałki ciasta. Użycz dziecku przyborów do robienia ciastek, np. bożonarodzeniowych pierniczków. Nie bój się, że dziecko zje trochę ciasta - masa solna jest bardzo słona, nie będzie maluchowi smakować. Jeśli nie zużyjecie całej masy podczas jednej zabawy, możesz resztki trzymać w lodówce lub zamrozić.

Czytaj też: Zabawy w domu z przedszkolakiem

 

Wyklejanki

Jeżeli w domu przechowujesz różnokolorowe gazety, wstążki, bibuły, wykorzystaj je do wyklejanek. Potrzebne rzeczy to klej, zaokrąglone na końcach nożyczki, papierowe serwetki, papiery błyszczące, matowe, wycinanki, bibuły, kolorowe obrazki z gazet. Z tego podstawowego zestawu można wyklejać kolaże, witraże, obrazki tematyczne, np. związane z porami roku.

 

Kartonowy domek lub pałac

Możesz go wykonać z wielkiego kartonu, np. po lodówce lub starym telewizorze albo poszukaj takich kartonów w hipermarketach. Wystarczy wyciąć odpowiednie otwory na drzwi i okienka. Przyozdabianie i urządzanie możesz zostawić dziecku, ewentualnie pomóż mu, np. poprzez przypięcie firanki w oknie, narysowanie dachówek lub kwiatków na parapecie. Do środka włóż koc na podłogę lub mały dywanik. Domek może pełnić funkcję sklepu, poczty, biblioteki, kiosku z gazetami, pralni albo zamku warownego z uwięzioną księżniczką lub księciem w wieży.

Domek nie będzie trwały, ale zanim się rozpadnie sprawi zarówno tobie, jaki dziecku mnóstwo uciechy. Możesz także zamienić go w rzecz bardziej trwałą - wzmocnij krawędzie szeroką taśmą klejącą, powinien wtedy wytrzymać nawet kilka miesięcy.

 

Przebieranki

Parolatki zwykle uwielbiają się przebierać, a szafy dorosłych to dla nich prawdziwy raj. Dając dzieciom swoje nienoszone ubrania, apaszki, szale, wstążeczki, zapewnisz im wyśmienitą zabawę. Nie zapomnij o sfotografowaniu małego przebierańca - będziecie mieli pamiątkę na całe życie.

Czytaj też: Przebieranki, czyli karnawał w przedszkolu

 

Obrazki negatywowe

Po położeniu na papier szablonu o ciekawym kształcie, np. serwetki, liścia, zamalowuje się papier dokoła szablonu. Uzyskasz w ten sposób biały "obraz" na kolorowym tle.

 

Obrazki z liści

Pozbierane jesienią liście maluje się farbą i pomalowaną stroną przykłada do papieru, by uzyskać liściowy "stempel".

 

Malowanie palcami, rękami i nogami

Do tej zabawy potrzebujesz nietoksycznego kleju do farb, rozrobionego do konsystencji śmietany; po dodaniu barwnika - farby w proszku, otrzymasz kolorowe  farby do malowania palcami. Starymi gazetami lub dużym kawałkiem folii zabezpiecz podłogę przed zabrudzeniami. Malowanie własnymi kończynami sprawia ogromne wrażenie na dzieciach. Jeśli nigdy tego nie robiłaś, włącz się do zabawy z maluchem. Może odkryjesz w sobie dziecko?

16 zabaw na kartce

 

 

 

Tematy: zabawa

Komentarze