Gotowanie z dzieckiem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy warto pozwalać dziecku na angażowanie się w kuchni? Myślisz, że sama zrobisz wszystko lepiej, szybciej, a przede wszystkim nie nabrudzisz tak, jak zrobi to dziecko. Chcemy jednak zachęcić cię do gotowania, pieczenia razem z twoją pociechą.

Wspólne gotowanie to dla dziecka zabawa i nauka
Wspólne gotowanie to dla dziecka zabawa i nauka

Obowiązki domowe mogą stanowić wspaniałą zabawę, zarówno dla mamy, taty, jak i dla dziecka. To prawda, mogą one zająć dużo więcej czasu, a kuchnia może wyglądać jak pobojowisko, ale dla dziecka czas włączenia się w domowe prace jest bezcenny - to zabawa, nauka i wielka frajda, gdy maluch zrobi coś pożytecznego i przyjemnego sam.

 

Maluch w kuchni

Zachętą do wspólnego przygotowania posiłków mogą być razem wybierane przepisy kucharskie. Pozwól dziecku wybrać kilka potraw - propozycji, byście mogli później zdecydować, które danie wykonacie.

Wcześniej zróbcie listę zakupów, a czas spędzony na zakupach możecie poświecić na naukę - jak kupować nieuszkodzone owoce i warzywa, jaki nabiał jest najlepszy, jaki rodzaj pieczywa najzdrowszy.

Dzieci w kuchni uczą się posługiwania sztućcami, nazw różnych przedmiotów i przypraw. Trenują swoją motorykę, dotykają rozmaitych kształtów i faktur, wąchają zapachy, czyli doświadczają świata wszystkimi zmysłami. Nie musisz specjalnie obserwować swego dziecka, by zauważyć, z jak wielkim zapałem odlicza pomidory do sałatki czy jabłka do szarlotki. Maluch może wsypywać odmierzoną mąkę i cukier do ciasta, wlewać wodę ze szklanki, drzeć sałatę na kawałki, kroić owoce i warzywa, ścierać marchewkę i jabłka na tarce. Podczas wyrabiania ciasta daj kawałek dziecku - niech wyrabia go swoimi paluszkami, polepszy swoją sprawność manualną. Maluch jest w stanie także nabijać kawałki sera, wędlin, ogórki i inne składniki na szaszłyki. Jeśli dysponujesz pokrojona wędliną i serem w plasterkach, to dziecko jest w stanie nawet zrobić sobie samo kanapkę! Po posmarowaniu kanapki masłem za pomocą drewnianego nożyka wystarczy nałożyć na chleb odpowiedni składnik i jeszcze udekorować ją kropką z ketchupu. Samodzielnie przygotowana kanapka smakuje najlepiej.

Na rodzinne gotowanie najlepiej wybrać wolny dzień, gdy nie musisz się spieszyć do pracy, a telefon przestaje nerwowo dzwonić. Pozwalaj dziecku wykonywać proste czynności - objaśniaj, co jest do zrobienia, ewentualnie pokaż, jak to się wykonuje, a potem pozwól dziecku próbować. Nie bądź krytyczna wobec malucha - dziecko dopiero się uczy. Bądź cierpliwa i chwal dziecko za każdą wykonaną czynność. Powiedz mu, że jesteś z niego dumna, że lubisz i cieszysz się, kiedy ci pomaga i wdzięczna jesteś mu za zaangażowanie. A po kuchennych przygodach daj dziecku czas na odpoczynek - gotowanie wymaga dużo dziecięcej energii.

 

Nauka zasad prawidłowego żywienia

Podczas gotowania możesz uczyć dzieci także zasad prawidłowego żywienia - w zabawny i ciekawy sposób opowiedz maluchowi o wartościach odżywczych owoców i warzyw (np. by mieć dużo siły do grania w piłkę lub do ćwiczeń baletowych, jedz mnóstwo marchewki i kapusty), o wapniu zawartym w mleku jego przetworach, że najlepszy jest jogurt naturalny, ponieważ do niego można dodać owoce, na jakie ma się ochotę. Spędzając czas w kuchni z dzieckiem na przygotowaniu potraw, pokazujesz, że obiad to coś więcej niż otwarcie lodówki i skorzystanie z mikrofalówki.

W trakcie kuchennych zabaw maluch czuje się traktowany "po dorosłemu". Postrzega siebie jako ważnego członka rodziny, którego pomoc i zaangażowanie jest dla ciebie istotne.

Czytaj też: Wielkie czyszczenie szkolnych sklepików i darmowa mapa Mizielińskich

 

Kuchenne BHP

Pamiętaj o przestrzeganiu kilku ważnych zasad podczas przyrządzania posiłków wraz z dzieckiem:

  • przed gotowaniem umyjcie dokładnie ręce - brudne dłonie roznoszą zarazki i bakterie.
  • włóżcie fartuszki, żeby nie pobrudzić ubrań.
  • gorące garnki, patelnie, blachy do ciasta odstawiaj daleko od krawędzi blatu czy stołu, by dziecko nie mogło do nich sięgnąć i poparzyć się. Staraj się gotować na palnikach w głębi kuchenki. Do przenoszenia gorących naczyń używaj rękawic grubych rękawic ochronnych.
  • gdy otwierasz piekarnik, nie pozwalaj dziecku zbliżać do niego nosa -buchające gorącem powietrze może poparzyć mu twarz.
  • wyłącz z kontaktu mikser, sokowirówkę, maszynkę do mielenia, toster, blender, gdy tylko skończysz ich używać.
  • nie pozwól dziecku wyjadać surowego ciasta, sama też tego nie rób. Jedzenie surowych jajek grozi salmonellą.
  • przypominaj maluchowi, że nie wolno wymachiwać nożem, nawet tępym, a kroić można tylko na desce do krojenia.

Komentarze