Po szkole się nie nudzę, czyli jak wybrać zajęcia dodatkowe

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gra na skrzypcach, lepienie z gliny, a może balet – jak wybrać najlepsze zajęcia dodatkowe dla dziecka? Na ile lekcji zapisać malucha i po czym poznać, że wymarzone zajęcia to jednak zły wybór? Oto nasze rady.

Wybierzcie takie zajęcia pozalekcyjne, dzięki którym dziecko będzie miało okazję zadbać i o ciało, i o umysł.
Wybierzcie takie zajęcia pozalekcyjne, dzięki którym dziecko będzie miało okazję zadbać i o ciało, i o umysł.

Wspomagają rozwój, wzbogacają w nowe doświadczenia, pomagają się uczyć, dzięki nim dzieci spędzają swój wolny czas w wartościowy sposób. Dlatego warto skorzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych dla dzieci, ale wybór lekcji musi być przemyślany i rozsądny.

Ile czasu poświęcić na zajęcia dodatkowe?

W poniedziałek pływanie, we wtorek malarstwo, w środę język obcy, w czwartek ceramika i tak przez cały tydzień… Stop! Zapisując dziecko na zajęcia pozalekcyjne, pamiętaj, aby nie zapełnić całego wolnego czasu malucha. Dziecko powinno mieć przecież czas na naukę (a szkoła i tak jest już sporym obciążeniem), ale także na odpoczynek, zabawę a nawet… zwykłe leniuchowanie.

Najlepiej, aby liczba zajęć dodatkowych nie przekraczała dwóch, maksymalnie trzech tygodniowo. I co ważne - postarajcie się rozłożyć je w czasie, a nie np. organizować wszystkie w sobotę. Zajęcia dodatkowe nie powinny też ograniczać czasu, jaki możecie spędzać razem - dostosuj godziny zajęć dziecka do godzin własnych aktywności, aby mieć czas np. na wspólny posiłek, zabawę lub rozmowę.

Jak dokonać wyboru?

Najlepiej, aby wybór został dokonany wspólnie - porozmawiaj z dzieckiem, co chciałoby robić po szkole, czym się interesuje. Ale uwaga: maluch dopiero poznaje swoje możliwości, nie oczekuj więc, że od razu będzie wiedział, czym chciałby się zająć. Nastaw się raczej na wspólne poszukiwania, odkrywanie zainteresowań, nie reaguj zniecierpliwieniem, jeśli dziecko będzie chciało zrezygnować np. z lekcji tańca czy rysunku (nie mów: "nie możesz zrezygnować z tych zajęć, przecież zapłaciłam za nie dużo pieniędzy", a raczej zachęcaj do dalszych poszukiwań, próbowania nowych aktywności, rozwijania dopiero kiełkujących pasji).

Warto też pamiętać, aby nie posyłać malca na zajęcia, na które chcieliby chodzić… rodzice. Twoje dziecko ma prawo mieć zupełnie inne zainteresowania, nie obciążaj go więc własnymi niespełnionymi ambicjami czy marzeniami ("chciałam być tancerką, nie wyszło, więc teraz przynajmniej moja córka nauczy się tańczyć").

I uwaga: jeśli zauważysz, że maluch przed zajęciami staje się nerwowy albo apatyczny, szuka wymówek, by nie uczestniczyć w lekcjach to znak, że dzieje się coś niedobrego: dziecko może być za bardzo obciążone lub po prostu dana aktywność mu nie odpowiada.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zajęcia dodatkowe:

Dobra zabawa. Na zajęciach pozalekcyjnych maluch powinien przede wszystkim dobrze się bawić, a nie skupiać się na rywalizacji z innymi czy odczuwać presję, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Postarajcie się wybrać takie zajęcia, które nie będą zbyt obciążające. Nie zapominaj, że jeśli np. dziecko uczęszcza na lekcje gry na fortepianie, to nie po to, żeby przygotować się do prestiżowego konkursu muzycznego (i ćwiczyć do upadłego), ale po to, aby spędzać czas w ciekawy, inspirujący sposób i po prostu cieszyć się nowymi doświadczeniami.

Ciało i umysł. Tenis, pływanie i judo. Albo plastyka, rysunek i język obcy. Zajęcia wspomagające tylko rozwój fizyczny albo tylko rozwój umysłowy dziecka raczej nie będą dobrym wyborem. Warto zdecydować się na takie, dzięki którym maluch będzie miał okazję zadbać i o ciało, i o umysł.

Rozwijanie talentów. Może twoje dziecko wyjątkowo dobrze radzi sobie na boisku piłkarskim albo ma świetny słuch? Warto rozwijać te zdolności, nie zaprzepaścić jedynego w swoim rodzaju talentu. Zanim więc dokonacie wyboru, poobserwuj malucha, zobacz, co wychodzi mu najlepiej i co sprawia największą frajdę. Dzięki temu nie wybierzecie zajęć "na ślepo", ale dopasujecie je do faktycznych zdolności dziecka.

Kompetentny prowadzący. To osoba nie tylko dobrze przygotowana do prowadzenia zajęć plastycznych czy karate, ale również człowiek cierpliwy, lubiący dzieci, zarażający swoją pasją i wiedzący, jak motywować najmłodszych. Porozmawiaj z opiekunem grupy, zapytaj, jaki ma pomysł na swoje lekcje, a jeśli jest taka możliwość, zostań chwilę na wybranych zajęciach i zobacz, w jaki sposób je prowadzi.

Przykładowe zajęcia dodatkowe dla dziecka

Zajęcia sportowe

W szkołach dzieci więcej czasu siedzą w ławce, a lekcje wychowania fizycznego zwykle nie dostarczają odpowiedniej ilości ruchu. A przecież ruch to zdrowie! Dzięki ćwiczeniom układ kostny dziecka staje się bardziej wytrzymały, układ mięśniowy zapewnia większą sprawność, zwiększa się odporność oraz poprawia ogólny stan zdrowia.

  • Pływanie. Jeżeli twój maluch nie umie jeszcze pływać, możesz zapisać go do sekcji dla początkujących. Pływanie stymuluje dużą grupę mięśni, wpływa na redukcję wad postawy, a także świetnie rozładowuje stres.
  • Sztuki walki. Dzięki nim poprawi się ogólna sprawność dziecka. Ale sztuki walki wzmocnią też poczucie własnej wartości i nauczą malca, jak się bronić w różnych sytuacjach.
  • Gry zespołowe. Uczą zdrowej rywalizacji oraz pracy w zespole. Poprawiają ogólną sprawność organizmu oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Zajęcia edukacyjne

  • Nauka języków obcych. To chyba najbardziej popularne zajęcia dodatkowe. Wpływają na ogólny rozwój pamięci, dziecko uczy się języka w okresie, w którym najlepiej przyswaja wiedzę, a jego aparat mowy jest bardzo plastyczny. Dodatkowo maluch ma okazję spojrzeć na świat z perspektywy innej kultury, uczy się też szacunku dla ludzi innych narodowości.

Zajęcia artystyczne

Mają istotny wpływ na rozwój osobowości dziecka. Dzięki nim malec uczy się przeżywać różne emocje oraz kształtuje swoją wyobraźnię.

  • Nauka gry na instrumencie. Zajęcia muzyczne pozwalają rozwijać zdolności poznawcze, wspomagają rozwój mózgu, pomagają w nauce matematyki, a także uwrażliwiają na muzykę.
  • Teatr. Wcielanie się w różne role to dla dzieci przednia zabawa. Przy okazji malec zyskuje możliwość spojrzenia na daną sytuację z różnych punktów widzenia, rozwija swoją wrażliwość oraz uczy się empatii.
  • Malowanie, rysowanie, rzeźba. Zajęcia plastyczne nie tylko rozwijają umiejętności manualne dziecka, ale także uczą, jak pojmować sztukę, rozwijają wrażliwość i poczucie estetyki.
Tematy: rozwój dziecka, zajęcia dodatkowe, szkoła

Komentarze