Szkoła dobra dla dziecka. Jak ją znaleźć?

Ocena: 3.29/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

14 czynników, jakie warto wziąć pod uwagę, wybierając podstawówkę.

Wybierając szkołę dla dziecka warto pamiętać o tym, by dopasować ją do osobowości i potrzeb dziecka. Fot. Shutterstock
Wybierając szkołę dla dziecka warto pamiętać o tym, by dopasować ją do osobowości i potrzeb dziecka.

W przypadku nauki w szkole podstawowej obowiązuje rejonizacja. To oznacza, że dziecko jest od razu przypisane do szkoły, która znajduje się w jego rejonie (brany pod uwagę jest adres zameldowania, a nie zamieszkania dziecka). Tam jest zapisane i tam musi zostać przyjęte. 

Oczywiście rodzice mogą też zapisać malca do szkoły spoza rejonu. To, czy dziecko zostanie do niej przyjęte zależy od tego, czy będą tam wolne miejsca. Czasem, gdy szkoła jest wyjątkowo oblegana, rodzice decydują się nawet na przemeldowanie dziecka, by dyrektor wymarzonej szkoły nie mógł odmówić przyjęcia potomstwa. W niektórych miastach nabór przeprowadzany jest z zastosowaniem elektronicznego systemu. Ma on zapobiegać zapisywaniu dziecka do wielu szkół jednocześnie (blokuje możliwość wprowadzenia tych samych danych do różnych placówek). Teoretycznie bowiem dziecko powinno być zapisane do jednej szkoły podstawowej. Ale w praktyce rodzice często zapisują je do kilku, zwłaszcza gdy malec w wielu miejscach jest na listach rezerwowych. 

Oczywiście można też zapisać dziecko do szkoły prywatnej lub społecznej za które trzeba już jednak płacić. Opinie na temat tego, które szkoły są lepsze są podzielone i warto pamiętać, że nie ma podstawówki idealnej dla każdego ucznia - to co jest plusem dla jednego, może okazać się minusem dla innego. Dlatego analizując daną szkołę trzeba zawsze myśleć o niej pod kątem konkretnego dziecka - jego temperamentu i indywidualnych potrzeb.

Wybierając podstawówkę warto zwrócić uwagę na:

1. Lokalizację

Pamiętaj, że od nowego roku szkolnego nie będziecie już mieli takiej swobody, jeśli chodzi o przyprowadzanie dziecka na zajęcia. W przedszkolu raczej nie musieliście być o konkretnej godzinie. W szkole będzie inaczej. Niekiedy dobrym wyborem jest podstawówka znajdująca się blisko waszego miejsca pracy. Pod warunkiem, że lekcje i wasz dzień w firmie zaczynają się mniej więcej o tej samej porze. Ale jeżeli odprowadzaniem lub odbieraniem dziecka będzie zajmowała się niezmotoryzowana babcia lub niania, lepiej wybierzcie szkołę jak najbliżej waszego domu bądź taką, do której jest świetny dojazd komunikacją miejską. Wybór placówki bardzo odległej zarówno od waszego miejsca zamieszkania, jak i pracy, jest bardzo ryzykowny - dojazdy zabierają sporo czasu i są męczące, także dla dziecka;

2. Wielkość szkoły

Najczęściej szkoła mieszcząca się w dużym budynku ma lepsze zaplecze sportowe i więcej sal, które mogą być wykorzystywane do różnych zajęć pozalekcyjnych. Za to mniejsza ułatwia dziecku aklimatyzację i daje mu poczucie bezpieczeństwa. W małej szkole klasy zwykle są mniej liczne, a nauczyciele są w stanie poznać wszystkich uczniów i zybciej dostrzec ewentulane problemy i je rozwiązać;

3. To, czy podstawówka jest połączona z gimnazjum

To cenna informacja. Jeśli dziecko jest nieśmiałe i lubi spokój, lepiej zdecyduj się na kameralną placówkę tylko z zerówką i klasami szkoły podstawowej. Kontakt z gimnazjalistami też z różnych względów bywa dla młodszych dzieci ryzykowny, dlatego posyłając dziecko do szkoły przy której jej gimnazjum, trzeba się dowiedzieć jak duży kontakt mają ze sobą dzieci w różnym wieku i jaka jest nad nim kontrola.

Z drugiej strony jeśli malec ma starsze rodzeństwo, łatwo nawiązuje kontakty z innymi dziećmi, tłum i hałas w szkole nie stanowią dla niego problemu - podstawówka z gimnazjum nie musi być złym wyborem. Ma też tę zaletę, że dzieci, które źle znoszą zmiany, mogą po sześciu latach podstawówki zostać w tym samym znanym miejscu. Oszczędzamy im więc dodatkowego stresu.

4. Miejsce w rankingu

Czasem można sprawdzić, jak  uczniowie danej szkoły wypadli w teście szóstoklasistów (to jest możliwe tylko w niektórych miastach). Dla niektórych rodziców jest to jeden z najważniejszych wskaźników. I z pewnością można wyciągnąć z niego jakieś wnioski, jeśli chodzi np. o podejście nauczycieli, realizację programu i celu jakim jest zdanie konkretnego egzaminu. To istotne chociażby w kontekście przyjęcia do gimnazjum. Na pewno jednak nie należy owych testów przeceniać i traktować jak ostateczny wyznacznik poziomu nauczania w danej szkole. Warto też pamiętać, że nie dla każdego dzieck, szkoła, która zajmuje wysokie miejsce w rankingu i która może wywierać silną presję na uczniów i zachęcać do wyścigu, jest dobrym miejscem.

 

Czytaj dalej na drugiej stronie: Szkoła dobra dla dziecka. Jak ją znaleźć?

Tematy: szkoła podstawowa, pierwsza klasa, wybór szkoły

Komentarze