Szkolny debiut na piątkę

Ocena: 4.77/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko jeszcze niedawno radziło sobie z adaptacją w przedszkolu, a teraz czeka je całkiem nowe wyzwanie i nowe obowiązki – pierwsza klasa. Co zrobić, aby maluch polubił szkołę, a stres związany z początkiem roku szkolnego był jak najmniejszy?

Dbaj o to, by dziecko miało kontakt z książkami, jeszcze zanim pójdzie do szkoły.
Dbaj o to, by dziecko miało kontakt z książkami, jeszcze zanim pójdzie do szkoły.

Z przedszkolaka w pierwszoklasistę

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to dla dziecka wielkie zmiany. Już nie ma zabawek, a każda lekcja dotyczy innego tematu. Pojawia się tablica, przy której wychowawczyni odpytuje z matematyki. Okazuje się, że z sali można wyjść tylko wtedy, gdy zadzwoni dzwonek, a ten dzwoni dopiero po 45 minutach! Nauczycielka zadaje pracę domową, po przyjściu ze szkoły trzeba więc zrezygnować z paru chwil zabawy i zająć się nauką.

Dla pierwszoklasisty różnica między dotychczasowym trybem życia a obecnym jest ogromna, a liczba nowych obowiązków potrafi przytłoczyć. Pojawia się stres i często też po raz pierwszy dziecko zadaje sobie pytanie: czy dam radę? W taki oto sposób młody uczeń wkracza w nowy świat - świat obowiązków.

Zanim dziecko pójdzie do szkoły:

Dbaj o rozwój

Jeszcze zanim dziecko rozpocznie naukę w szkole, dbaj o to, aby miało kontakt z książkami: czytajcie razem bajki i rozmawiajcie o tym, czego dowiedzieliście się z opowieści. Zachęcaj też malucha do zabaw plasteliną, malowania farbami i rysowania kredkami. Pamiętaj również, aby nie wyręczać dziecka w zwykłych codziennych czynnościach, np. sprzątaniu. Postaraj się ułatwiać mu kontakty z rówieśnikami: pozwalaj na wspólne zabawy na podwórku, zaproponuj zaproszenie kolegi do waszego domu. Dzięki tym wszystkim doświadczeniom dziecko będzie bardziej samodzielne i lepiej przygotowane do podjęcia szkolnych wyzwań.

Rozmawiaj z dzieckiem

To bardzo ważne, aby jak najwięcej mówić o szkole i o tym, co maluch będzie w niej robił. Opowiadaj o nowych ciekawych przedmiotach, przerwach w lekcjach, książkach, szkolnych obiadach i zajęciach wf. Staraj się przy tym zachowywać neutralny ton, aby nadmiernie nie oceniać nowego miejsca: nie mów przesadnie pozytywnie, ale i przesadnie negatywnie. Możesz opowiedzieć bajkę o innym dziecku albo ulubionej bajkowej postaci, która też szła do szkoły i bardzo się bała, ale świetnie sobie poradziła, znalazła przyjaciół, polubiła naukę.

Razem skompletujcie szkolną wyprawkę

Warto zaplanować urlop tak, aby wrócić w miarę wcześnie z wakacji: dziecko będzie miało czas, by ochłonąć po wakacyjnych przygodach i przygotować się do nadchodzących obowiązków. Zorganizuj wspólne zakupy i razem z dzieckiem wybierz szkolne artykuły: piórnik, kredki, zeszyty, plecak, strój na wf. Maluch nie będzie się mógł doczekać, kiedy zacznie używać nowych gadżetów.

Poznaj rysopis idealnego tornistra.

Odwiedź szkołę razem z dzieckiem

Zanim nadejdzie pierwszy dzień szkoły, wybierzcie się do niej wspólnie. Pokaż dziecku, gdzie jest szatnia i opowiedz, do czego służy. Zaprowadź do stołówki, toalet i do sali, w której będą odbywać się zajęcia. Warto też poznać malca z wychowawczynią - porozmawiaj z nauczycielką przy dziecku, pokaż maluchowi, że darzysz ją sympatią. Dzięki takiej wycieczce dziecko oswoi się z nowym miejscem, a gdy już zostanie w nim samo, nie będzie się czuło zagubione.

A kiedy nadejdzie ten wielki dzień...

Towarzysz dziecku w drodze do szkoły. Opowiedz o tym, jak sama zaczynałaś naukę, i jakie emocje ci towarzyszyły. Powiedz, że też bałaś się nowego miejsca, ale potem bardzo je polubiłaś i zdobyłaś w nim nowych przyjaciół.

Powiedz malcowi, że jesteś z niego dumna i wierzysz, że świetnie poradzi sobie w szkole.

Nie okazuj lęku, strachu czy rozpaczy z powodu rozłąki. Dziecko w mig wyczuje twoją niepewność, co tylko wzmocni jego własne obawy przed szkołą.

Nie mów dziecku, że będziesz na nie czekać w szatni czy pod budynkiem szkoły. Malec może wpaść na pomysł, by cię poszukać np. w czasie przerwy.

Po lekcjach przyjdź po dziecko. I bądź punktualna - nie każ maluchowi czekać. A gdy się spotkacie, pozwól mu opowiadać (na pewno będzie chciał podzielić się z tobą mnóstwem nowych wrażeń) i uważnie wysłuchaj.

Tego unikaj

Stres związany z początkiem szkolnej drogi jest nieunikniony, postaraj się więc nie wzbudzać w dziecku dodatkowego lęku:

  • Nawet w chwilach gniewu i zdenerwowania unikaj wypowiadania podobnych zdań: "poczekaj, skończą się wakacje i pójdziesz do szkoły, już tam cię wychowają", "nauczycielka doprowadzi cię do porządku", "w szkole będziesz musiał się zmienić / będziesz musiał być samodzielny." W ten sposób zbudujesz jedynie negatywny obraz szkoły, zaszczepisz w dziecku przekonanie, że to złe miejsce, którego należy się bać i w którym pojawią się wymagania niemożliwe do spełnienia.
  • Nie strasz nauką. Nie mów, że wraz z rozpoczęciem szkoły życie zmieni się na gorsze, pojawią się uciążliwe obowiązki, zabraknie czasu na zabawę. W ten sposób już na samym początku zniechęcisz malucha do nauki. Staraj się podkreślać, że nauka w szkole to zdobywanie ciekawej, przydatnej wiedzy, wielka przygoda.
  • Nie zaniżaj poczucia własnej wartości u dziecka. Nie sugeruj, że może nie poradzić sobie w szkole, bo np. nie wychodzi mu rysowanie. I nie karć, kiedy coś mu się nie udaje - widocznie maluch potrzebuje więcej czasu, żeby nauczyć się np. robienia szlaczków. Zamiast tego jak najczęściej podkreślaj dziecięce zalety i umiejętności, chwal, gdy nauczy się np. wiązać sznurowadła.
  • Nie opowiadaj dziecku o szkole tylko i wyłącznie w superlatywach, nie przekazuj też nieprawdziwych informacji: "w szkole jest tak samo jak w przedszkolu", "nauka wszystkim przychodzi bez trudu." Prędzej czy później maluch poczuje się rozczarowany.
  • Nie obciążaj dziecka nadmiernymi wymaganiami. Jeśli już na początku szkoły zapowiesz dziecku: "Mam nadzieję, że będziesz dostawać same piątki" czy "Z matematyki powinieneś być najlepszy w klasie", maluch poczuje presję, nie będzie się uczył dla siebie, ale dla rodziców i szybko może stracić zapał do nauki.
Tematy: szkoła podstawowa, rok szkolny, szkoła, uczeń, szkolny debiut, pierwszy dzień w szkole, początek szkoły

Komentarze