Mamo, nie chcę do szkoły - jak pomóc dziecku?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Minęło już kilka miesięcy, odkąd twój maluch po raz pierwszy pomaszerował do szkoły. I nagle okazało się, że oprócz nowych kolegów i zajęć pojawiły się też… całkiem nowe problemy. Jak pomóc dziecku?

Nie oczekuj od dziecka, że będzie we wszystkim najlepsze. / fot. shutterstock
Nie oczekuj od dziecka, że będzie we wszystkim najlepsze. / fot. shutterstock

Pierwszy stres związany z rozpoczęciem nauki w szkole twoje dziecko ma już za sobą. Już wie, jak długo trwa lekcja, co oznacza dzwonek i jak korzystać ze szkolnej stołówki. Ma nowych kolegów, ale też mnóstwo nowych wyzwań. Proces aklimatyzacji nie zawsze jest prosty i przebiega bez zakłóceń.

Pamiętaj, że w każdej sytuacji najważniejsza jest rozmowa z maluchem. Jeżeli zauważysz, że dziecko boryka się z jakimś problemem, nie chce chodzić do szkoły albo z czymś sobie nie radzi - porozmawiaj z nim o tym. Rozmowa pomoże dziecku zrozumieć własne emocje, a twoje szczere zainteresowanie da mu oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Tobie z kolei łatwiej będzie zrozumieć swoje dziecko, znaleźć przyczynę problemu i najlepsze rozwiązanie.

Z jakimi problemami może spotkać się pierwszoklasista?

Dziecko nie radzi sobie z nauką

Nowe obowiązki oraz całkowita zmiana dotychczasowego trybu życia to zadania, z jakimi musi poradzić sobie pierwszoklasista. Twoje dziecko jest zagubione i podejrzewasz, że problemy z dostosowaniem się do nowej sytuacji skutkują niechęcią do nauki? Pamiętaj, jak ważne jest ustalenie stałego rytmu dnia, a także zapewnienie dziecku wsparcia i odpowiedniej ilości odpoczynku. Jeśli o to wszystko już zadbałaś, zacznij od spokojnej rozmowy z maluchem, zapytaj o jego ulubione zajęcia w szkole, niech dziecko opowie ci, dlaczego je lubi. Pokaż maluchowi, dlaczego fajnie jest dużo umieć i wiedzieć ("jak poznasz wszystkie litery, sam przeczytasz ulubioną książkę i będziesz wiedział, co jest napisane na tablicy w autobusie").

Twój maluch nie znosi wszystkich zajęć w szkole? Usiądźcie razem do jakiegoś zadania (najlepiej tego najbardziej znienawidzonego), być może przyczyna problemów jest błaha i wystarczy w przystępny sposób wytłumaczyć dziecku jakieś zagadnienie. Koniecznie porozmawiaj też z wychowawcą malca, dowiedz się, jak radzą sobie inne dzieci i czy nauczyciel podejrzewa, w czym może tkwić problem twojego dziecka. Pamiętaj też, że:

  • Dziecko nie musi być orłem we wszystkim, co robi, nie wymagaj od niego bycia najlepszym na każdym polu. Staraj się raczej dostrzegać i wspierać jego zainteresowania i talenty, a konsekwentnie i cierpliwie pomagać w lekcjach, z którymi radzi sobie gorzej.
  • Jeśli jakiś temat sprawia dziecku wyjątkową trudność, poświęć mu szczególnie dużo uwagi i postaraj się go "oswoić". Malec nie lubi przyrody? Idźcie na spacer do parku lub lasu, poopowiadaj dziecku o zwierzętach, które tam żyją, kup album ze zdjęciami dzikich zwierząt. Nie idzie mu pisanie? Podaruj dziecku pamiętnik, w którym będzie mogło notować (literkami bądź rysunkami) swoje radości i przeżycia i w ten sposób oswajać się z pisaniem. To lepsze niż spędzanie wielu godzin nad szkolnymi podręcznikami.

Sprawdź, czy twoje dziecko nie ma problemów z integracją sensoryczną.

Dziecko jest nieśmiałe

Twój maluch twierdzi, że nikt go nie lubi? Dostałaś od wychowawcy sygnał, że twoje dziecko jest wycofane, nieśmiałe, nie odnajduje się w grupie innych dzieci? Możesz wiele zrobić, aby maluch lepiej poczuł się w klasie i znalazł nowych przyjaciół:

  • Nieustannie pomagaj dziecku budować pozytywny obraz samego siebie, wspieraj jego poczucie własnej wartości, chwal i dostrzegaj wszystkie, nawet te najmniejsze sukcesy i dokonania. Dzięki temu dziecku coraz łatwiej będzie uwierzyć w siebie i w to, że może być lubiane. Stanie się odważniejsze i łatwiej będzie nawiązywać relacje z rówieśnikami.
  • Porozmawiaj z wychowawcą dziecka, zapytaj, jak twoje dziecko zachowuje się w grupie i gdzie według nauczyciela może leżeć przyczyna problemów. Jeśli twojemu maluchowi po prostu brakuje śmiałości, zaproponuj nauczycielowi zorganizowanie zajęć, które będą wymagały od dzieci w klasie grupowej współpracy: to może być np. wspólne przygotowanie czegoś w domu jednego z dzieci albo podczas wycieczki do jakiegoś wyjątkowego miejsca (parku, muzeum). Wspólny cel zbliży do siebie maluchy, pomoże przełamać lody i nawiązać przyjaźnie.
  • Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia, na których będzie miało okazję poznać i nawiązać cieple relacje z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach (niech to będą zajęcia, które dziecko naprawdę uwielbia, np. ukochana przez syna piłka nożna albo lekcje ulubionego tańca córki). Dzięki nowym znajomościom a także rozwijaniu pasji i wyjątkowych umiejętności dziecko nabierze więcej pewności siebie.
  • Dowiedz się, kogo z klasy twoje dziecko darzy największą sympatią, i zaproś tę koleżankę lub kolegę do waszego domu. Zorganizuje wspólny wieczór, oglądanie bajek, zabawę. Być może we własnym domu twojemu dziecku łatwiej będzie się otworzyć, a wspólne przeżycia na pewno zbliżą do siebie dzieci.
Tematy: pierwszoklasista, pierwsza klasa, nieśmiałość, problemy w szkole

Komentarze