Jak wybrać tornister, który nie zrujnuje zdrowia dziecka?

Ocena: 3.19/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przestawiamy rysopis idealnej torby nie tylko dla pierwszoklasisty.

Idealny szkolny plecak ma właściwy kształt, rozmiar i ciężar. Fot. Shutterstock
Idealny szkolny plecak ma właściwy kształt, rozmiar i ciężar.

 

Zły tornister grozi wadami postawy, zmniejszeniem pojemności płuc, może powodować mrowienie rąk, bóle głowy i kręgosłupa - ostrzegają lekarze i przypominają, że dobry model:

 • ma odpowiedni kształt,
 • jest dopasowany do wzrostu dziecka,
 • jest  lekki,
 • został odpowiednio zapakowany,
 • jest prawidłowo noszony.

Odpowiedni kształt, czyli jak wygląda idealny szkolny bagaż?

Pierwszy krok to wybór między różnymi rodzajami szkolnych toreb. Do dyspozycji mamy:

 • Tornister - często słyszy się, że to idealny wybór dla pierwszoklasisty. Tornister jest bowiem odpowiednio usztywniony, więc ułatwia zachowanie prawidłowej postawy. To dobry wybór pod warunkiem, że nie jest zbyt ciężki i dziecko się przeciwko niemu nie buntuje. Zdarza się jednak, że pierwszoklasiści twierdzą, że jest "zbyt dziecinny". Starają się więc zrobić coś, żeby wyglądać "mniej obciachowo" i… zaczynają nosić tornister na jedno ramię (trudne, ale możliwe), co fatalnie wpływa na ich kręgosłup. W takiej sytaucji warto rozważyć kupno plecaka.
 • Plecak - wcale nie taki straszny, jak go niektórzy malują. Może być dobrą alternatywą dla ciężkiego tornistra (plecak jest zwykle dużo lżejszy). Zwłaszcza jeśli jest odpowiednio wyprofilowany i ma dodatkowy poziomy pasek do zapięcia w pasie (dzięki niemu ciężar lepiej się rozkłada).
 • Torba na kółkach - czyli plecak albo tornister z rączką do ciągnięcia bagażu. To prawdziwy przebój. Nawet Krajowy Konsultant w dziedzinie pediatrii w 2009 r., w trosce o dziecięce kręgosłupy, zalecił stosowanie tornistrów na kółkach. Ten zakup naprawdę warto rozważyć, jeśli dziecko musi codziennie zabierać ze sobą ciężki bagaż, którego nie daje się w żaden sposób odchudzić. Trzeba jednak pamiętać, że kółka i rączka zwiększają ciężar torby. Jeśli więc droga do szkoły lub teren szkolny przypominają tor przeszkód i dziecko często będzie musiało przenosić tornister, lepiej kupić jego tradycyjną, lżejszą wersję.
 • Torby na ramię - zdecydowanie najgorszy pomysł. Trudno znaleźć jakieś zalety.

Zarówno plecak, jak i tornister powinny mieć:

 • Wyprofilowany  i usztywniony tył - taki, który będzie dobrze przylegał do pleców dziecka. Ważne jest zwłaszcza odpowiednie wybrzuszenie dla podparcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Tył plecaka powinien być także sztywny, by książki i przybory szkolne nie uwierały dziecka. W przypadku modeli z kółkami, trzeba sprawdzić, czy rączka nie wciska się w plecy.
 • Szerokie, miękkie i regulowane szelki. Warto rozważyć modele, które mają dodatkowy pasek na klatce piersiowej i w pasie.
 • Wiele kieszeni i przegródek, które pozwalają równomiernie rozłożyć ciężar.

 

Jak duży powinien być tornister?

Żeby ocenić, czy szkolny plecak ma odpowienią wielkość, dziecko musi go przymierzyć. Po wyregulowaniu szelek tornister nie może przytłaczać dziecka. Nie powinien być od niego szerszy, a jego spód nie może znajdować się niżej niż dolna część pleców dziecka. Z kolei góra plecaka nie może sięgać szyi tylko powinna kończyć się na wysokości ramion.

Jeśli masz do wyboru dwa tornistry różnych rozmiarów, ale oba wydają się pasować do wzrostu dziecka, wybierz mniejszy. Ze szkolnym plecakiem jest tak, jak z damską torebkę - im większą kupisz, tym więcej w nią włożysz.

Ile powininen ważyć tornister?

 

Plecak szkolny (zapakowany!) nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka to znaczy, że np. malec ważący 30 kg nie może nieść na plecach więcej niż 3 kg. Doprowadzić plecak do takiej wagi to nie lada wzywanie - tornistry pierwszoklasistów potrafią ważyć dwa razy tyle! Trzeba jednak podjąć wysiłek odchudzenia szkolnej torby. Oto sposoby:

1. Kup lekki model. Warto porównać ciężar różnych plecaków i tornistrów. One naprawdę nie ważą tyle samo. Pamiętaj, że każde 0,5 kg mniej znacznie zwiększa szanse na zdrowy kręgosłup twego dziecka.

2. Kupuj zeszyty w miękkich okładkach.

3. Nie przesadzaj z ilością przyborów. Dziecko naprawdę nie potrzebuje trzech kompletów kredek, zestawu 50 pisaków i dwóch par nożyczek "na wszelki wypadek". Najlepiej nie wykraczać poza to, co nauczycielka określiła jako niezbędne.

4. Szukaj lepszej wersji. Zawsze zastanów się, czy istnieje jakaś lżejsza odmiana tego, co pakujesz dziecku do torby. Na przykład piórnik w formie zapinanego na zamek woreczka będzie lepszy niż dwupoziomowy przybornik z kompletem pisaków i kredek. Oczywiście pod warunkiem, że będzie on wygodny dla dziecka. Niektórzy uczniowie mogą bowiem stwierdzić, że w piórniku-worku trudno coś znaleźć.

5. Zamień pudełko śniadaniowe z wkładem trzymającym zimno na zwykłe. Taki wkład pomaga utrzymać drugie śniadanie w świetnej kondycji, jednak w chłodne dni, można go zastąpić zwykłym pojemnikiem. Możesz też dać dziecku kanapkę zawiniętą tylko w papier i włożoną do torebki (będzie jeszcze lżej). Niestety to rozwiązanie sprawdza się głównie w przypadku dzieci, które bez problemu zjadają drugie śniadania i potrafią zadbać o czystość i porządek.

6. Nie kupuj dziecku dodatkowych szkolnych gadżetów np. kalendarzy w sztywnych oprawach.

7. Rozważ kupno dwóch egzemplarzy niektórych podręczników - jeden dziecko będzie zostawiać w szkole, z drugiego - korzystać w domu. Warto też sprawdzić, czy nie można uzyskać dostępu do e-wydania. To dotyczy głównie starszych uczniów, którzy mają naprawdę dużo do noszenia. 

Czytaj też: Ile waży tornister pierwszoklasisty?

Czytaj dalej na nastęonej stronie: Jak wybrać tornister, który nie zrujnuje zdrowia dziecka?

Tematy: szkoła podstawowa, tornister, wyprawka pierwszoklasisty, kręgosłup dziecka

Komentarze