Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka - od jakiego wieku?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Obecność nowych technologii wpisana jest w życie każdej rodziny. Niemowlaki nie są zaskoczone widokiem smartfonów, tabletów, laptopów, czytników i tym podobnych elektronicznych sprzętów w rękach dorosłych. Chociaż wiemy, że według psychologów dzieci do trzeciego roku życia nie powinny mieć właściwie żadnego kontaktu z migającym ekranem, niestety nadal częstym widokiem jest starszak wpatrujący się w bajkę, np. podczas jedzenia, spaceru czy oczekiwania w kolejce do lekarza. O ile zgadzamy się, że sprzęt elektroniczny w rękach małych dzieci nie jest dobrym pomysłem, co z dziećmi starszymi? Czy siedmiolatek idący do szkoły powinien mieć już własny telefon?

Kiedy jest dobry czas na zakup pierwszego telefonu dla dziecka?

Odpowiedź na to pytanie będzie dyplomatyczna: to zależy. W przypadku najmłodszych dzieci, kiedy bierzemy pod uwagę pierwszy smartfon, powinniśmy zastanowić się czy nasze dziecko na pewno jest wystarczająco dojrzałe, aby podporządkować się narzuconym regułom używania sprzętu elektronicznego i czy rzeczywiście potrzebujecie wspólnie takiego gadżetu? Dziecko w wieku przedszkolnym jest zdecydowanie za małe i nie jest gotowe na posiadanie własnego telefonu. Dla niego to nadal będzie wyłącznie zabawka. Co innego dzieci starsze.

W obecnych czasach potrzeba pozostawania ze sobą w kontakcie jest bardzo mocno rozwinięta, dlatego kiedy tylko dziecko rozpoczyna naukę szkolną, pojawia się myśl o zakupie pierwszego telefonu komórkowego. Siedmio- czy ośmiolatek z łatwością opanuje podstawowe funkcje, jakie powinien mieć pierwszy telefon dla dziecka, czyli odbieranie i wykonywanie rozmów oraz wysyłanie i odczytywanie prostych wiadomości tekstowych. Być może jednak dla dziecka w tym wieku wystarczy zakup smartwacha, umożliwiającego odbieranie rozmów oraz wykonywanie połączeń alarmowych, np. do 4-5 zapisanych kontaktów. Dzięki funkcji śledzenia sygnału GPS, rodzice zawsze będą mogli sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się ich pociecha. Potrzeba jedynie powiązania urządzenia z telefonem rodzica, żeby w specjalnej aplikacji zlokalizować, czy dziecko znajduje się tam, gdzie powinno. 

Wiele szkół podstawowych, szczególnie w klasach młodszych, zabrania przynoszenia przez dzieci telefonów. W takich przypadkach elektroniczny zegarek będzie lepszym rozwiązaniem.

Kiedy jednak wybrać telefon? Wtedy, kiedy smartfon będzie służył zarówno rodzicom, jak i dziecku. Kiedy dziecko zaczyna być coraz bardziej samodzielne i często się przemieszcza z punktu A do punktu B. Kiedy oczywiście potrafi już pisać, żeby móc skorzystać z wysyłania wiadomości tekstowych. Krótki SMS o treści „jestem w domu”, potrafi uspokoić zaniepokojoną mamę.

Przeczytaj też: Kontrola rodzicielska w urządzeniach mobilnych

 

Telefon dla dziecka jako prezent na komunię lub na urodziny

Wielu rodziców chrzestnych szukających idealnego prezentu na pierwszą komunię świętą jest przekonanych, że telefon komórkowy będzie doskonałym pomysłem. Z kolei pedagodzy i psycholodzy dziecięcy mają opory i nie polecają dawania smartfona w formie prezentu. Telefon to nie zabawka mająca na celu zapewnienie dziecku rozrywki, ale narzędzie codziennego użytku, służące wzajemnej komunikacji. Żaden sprzęt elektroniczny, czy to smartfon, komputer, aparat fotograficzny, nie powinien być wręczany w ramach upominku małemu dziecku. Bardzo często dziecko będzie traktowało prezent jak prywatną zabawkę i trudno będzie je przekonać do wypracowania prawidłowych nawyków używania ofiarowanego gadżetu.

Każdą próbę kontrolowania sposobu i czasu z telefonem czy laptopem dziecko będzie odbierało jako ograniczanie swoich praw. W końcu to ono dostało prezent, więc ono może nim w pełni dysponować. Czy w takim razie dzieci nie powinny w ogóle posiadać sprzętu ułatwiającego kontakt z rodzicami czy rówieśnikami? Oczywiście, że nie. Niech to jednak nie będzie prezent a użyczenie, w dodatku poprzedzone edukacją, dobrym przykładem rodzicielskim i wprowadzeniem zasad regulujących używanie telefonu.

To też może Cię zainteresować: Jak walczyć z cyberprzemocą?

 

Wady i zalety telefonów komórkowych dla dzieci

Największą zaletą telefonów komórkowych jest fakt pozostawania w bezpośrednim kontakcie z rodzicami, opiekunami, rówieśnikami. To duży krok w stronę zapewnienia bezpieczeństwa. W razie jakiegokolwiek zagrożenia można bardzo szybko zareagować, dzwoniąc pod numery alarmowe. Przeróżne aplikacje dostarczają także wielu potrzebnych informacji. Jeżeli wszyscy w klasie dziecka posiadają własny smartfon, trudno byłoby nie zaopatrzyć swojej pociechy w podobne urządzenie – wykluczenie cyfrowe potrafi odcisnąć piętno na psychice młodzieży.

Jednak telefon komórkowy, szczególnie ten w rękach dziecka, może być także dużym zagrożeniem. Badania przeprowadzone w 2018 roku ujawniły, że aż 95% dzieci używa smartfonów, a ponad połowa z nich korzysta z nich codziennie, spoglądając na ekran nawet kilkadziesiąt razy. Od charakterystycznej postawy ciała podczas użytkowania telefonu wzięło się określenie współczesnego młodego pokolenia – pokolenia pochylonych głów.

Niewątpliwym zagrożeniem dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych jest możliwość nadużywania korzystania z tego sprzętu elektronicznego, mogąca doprowadzić nawet do choroby zwanej fonoholizmem. Podobnie jak przy innych nałogach, cierpiącej na to zaburzenie osobie trudno wyobrazić sobie niekorzystanie z telefonu. Odcięcie od świata cyfrowego powoduje agresję, niepokój oraz stany depresyjne. Niestety z tym problemem coraz częściej borykają się także dzieci, dlatego tak ważne jest wypracowanie prawidłowej relacji.

Sprawdź też: Jak pomóc dziecku poradzić sobie z hejtem?

 

Czym się kierować podczas wyboru pierwszego telefonu komórkowego dla dziecka?

Bezpieczny telefon dla dziecka ma służyć przede wszystkim do dzwonienia i zapewnienia wzajemnego kontaktu, a gry, dobry aparat fotograficzny, czy dostęp do Internetu i aplikacji, przynajmniej na początku przygody ze smartfonem, pozostają jedynie zbędnym dodatkiem. Z tego względu na start wystarczy tani telefon, najlepiej używany. Niektórym dzieciom nie będzie łatwo zadbać o bezpieczeństwo sprzętu, więc zarysowania i pęknięcia ekranu będą na porządku dziennym. Lepszą opcją będzie wybór telefonu z przyciskami, bez dotykowego ekranu, odpornego na upadek i uderzenia.

Zobacz też: Czym jest seksting?

 

Jeżeli jednak rodzice będą chcieli na pierwszy telefon wydać więcej pieniędzy, to niech to będzie dobry smartfon. Jedną z rzeczy, na którą przy zakupie używanych smartfonów warto zwrócić uwagę, to aparat telefoniczny o pojemnej baterii, duży ekran i wytrzymały wyświetlacz. Ośmiordzeniowy procesor czy ilość GB pamięci RAM nie są na tym etapie najważniejsze i ta specyfikacja nie powinna zaprzątać głowy rodzica. Często w używanych telefonach bateria wymaga wymiany, jednak nadal będzie to niższy koszt niż zakup nowego aparatu.

Starsze dzieci, zaznajomione już ze światem techniki i Internetu, zapewne będą chciały otrzymać dobre telefony komórkowe, wyposażone w solidną baterię, dostęp do sieci 5G, funkcję powiadamiania, największą możliwą pamięć RAM, umożliwiającą płynne oglądanie filmów i uruchamianie gier. Niestety rzadko kiedy tak mocno wyposażone smartfony można kupić w przystępnej cenie. Raczej mówimy tu o nowych aparatach, mieszczących się  w przedziale cenowym między 1000 a nawet 3000 zł.

To też może Cię zainteresować: Na czym polega uważność rodzicielska?

 

Pierwszy telefon dla dziecka na kartę czy  abonament?

Jeżeli wiemy już, jaki telefon dla dziecka wybrać, kolejną kwestią będzie dokonanie wyboru taryfy rozliczeniowej. Czy lepiej sprawdzi się abonament, czy jednak dobrze, gdyby w smartfonie była doładowywana karta? Oba sposoby warte są rozważenia. W przypadku telefonu na start lepszym sposobem wydaje się rozliczanie za pomocy doładowywań. Dostępność środków w pewien sposób ogranicza nieumiarkowane korzystanie ze sprzętu. Łatwiej wtedy nauczyć dziecko, że wysłanie danych, czy wykonanie rozmowy telefonicznej kosztuje realne pieniądze. W pewnym momencie pakiet ulega wyczerpaniu, brak środków na koncie uniemożliwia dalsze korzystanie. To dobry pretekst do edukacji i rozmowy z dzieckiem na temat funkcjonowania w mobilnym świecie.

 

 

Bibliografia:

  1. https://www.ojcowskastronamocy.pl/w-jakim-wieku-dac-dziecku-telefon-komorkowy/, dostęp z dn. 14.10.2021
  2. https://antyweb.pl/telefon-w-rekach-dziecka-w-jakim-wieku-w-jakim-wymiarze-na-jakich-zasadach-i-za-jakie-pieniadze, dostęp z dn. 14.10.2021
  3. https://www.sosrodzice.pl/jakim-wieku-kupic-dziecku-telefon/, dostęp z dn. 15.10.2021
  4. https://epedagogika.pl/dzialania-profilaktyczne/fonoholizm-czyli-jak-oduczyc-dzieci-ciaglego-wpatrywania-sie-w-telefon-2579.html, dostęp z dn. 15.10.2021

 

Komentarze