Relacje w sieci i cyberprzemoc

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Bezpieczny internet a relacje, które dzieci nawiązują w sieci

Fundacja Orange przygotowała bezpłatny kurs internetowy "Bezpiecznie Tu i Tam", z którego rodzice mogą dowiedzieć się, jak chronić dziecko w internecie. Fot. materiały prasowe
Fundacja Orange przygotowała bezpłatny kurs internetowy "Bezpiecznie Tu i Tam", z którego rodzice mogą dowiedzieć się, jak chronić dziecko w internecie.

Czy obserwujesz, co twoje dziecko najczęściej robi w internecie? Jakie aktywności podejmuje, jakich treści szuka? Młody internauta chce być tam, gdzie są jego rówieśnicy i idole. Stąd tak wielką popularnością wśród młodzieży cieszą się portale społecznościowe i inne serwisy oraz aplikacje, które umożliwiają im utrzymywanie relacji w sieci lub nawiązywanie nowych. Komunikacja przez internet jest naturalną częścią ich życia. Warto, aby rodzice przygotowali ich do bezpiecznych kontaktów online.

Młodzi ludzie szukają w sieci kontaktu z rówieśnikami ze szkoły, śledzą poczynania gwiazd, które są dla nich interesujące. Za pośrednictwem internetu wchodzą w interakcje z innymi osobami – zarówno tymi, które znają osobiście, jak i tymi poznanymi w wirtualnym świecie.

Ich potrzeba kontaktu jest bardzo silna, co potwierdzają badania zrealizowane przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje. Wynika z nich, że 67 proc. młodych internautów w wieku 10-15 lat deklaruje, że serwisy społecznościowe to ich najczęstsza aktywność w sieci. Na drugiej pozycji znajdują się czaty i komunikatory (66 proc.). Tego typu narzędzia dają młodym możliwość komunikowania się jednocześnie z wieloma osobami. Rozmowy mogą toczyć się w tzw. pokojach tematycznych lub w zamkniętych grupach np. na Facebooku. Nastolatki często szukają w social media różnych ciekawostek, dyskutują o swoich zainteresowaniach, śledzą nowości i chcą być na bieżąco z tym, co modne. Mogą to robić za pośrednictwem komunikatorów tekstowych, ale mają też pod ręką kamerki video w swoich telefonach czy tabletach. Komunikacja za pośrednictwem zdjęć i filmików jest coraz popularniejsza wśród młodych użytkowników sieci, którzy szturmem zakładają swoje konta m.in. na Snapchacie. Publikują tam różnego rodzaju treści, dzielą się informacjami na temat tego, gdzie są i co robią, pokazują jak żyją, co lubią, co ich emocjonuje. Młodzi często zapraszają do grona swoich znajomych online ludzi, których nie mieli okazji poznać w rzeczywistości. Brak ostrożności w relacjach w internecie czy zbyt duże zaufanie do obcych bywa ryzykowne dla dziecka, bo może paść ono ofiarą manipulacji i innych niepokojących zjawisk.

Kontakty w internecie

W sieci, podobnie jak w rzeczywistości, kontakty z rówieśnikami obarczone są ryzkiem nieporozumień czy kłótni. Internet nie jest wolny od tego typu zachowań, które mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę, kontakty towarzyskie czy poczucie akceptacji. Dodatkowo, obcy mogą próbować wyłudzić od młodego użytkownika internetu jego dane osobowe, adres czy inne wrażliwe informacje.

Dziecko w sieci narażone jest niestety na różne formy cyberprzemocy rówieśniczej. Są to na przykład takie niepokojące zachowania jak: publikowanie ośmieszających filmów lub zdjęć bez zgody osoby na nich występującej, wulgarne, agresywne komentowanie wpisów lub zdjęć czy wręcz wykluczenie ze społeczności internetowych. Cyberprzemoc to także włamywanie się na konta innych osób na serwisach społecznościowych, podszywanie się pod nie albo nękanie telefonami i SMS-ami.  

 

- Powody, dla których dzieci podejmują działania przemocowe, są zwykle zbliżone do tych, które sprawiają, że młodzi ludzie są sprawcami tradycyjnej przemocy. Zresztą sprawcy przemocy offline i  online to zwykle te same osoby. Okazuje się zatem, iż znacząco  częściej angażują się w przemoc w internecie ci, którzy są wychowani w rodzinach, gdzie relacje są niewłaściwe i naznaczone przemocą. Takie zaangażowanie dotyczy też częściej tych, którzy funkcjonują w środowisku rówieśniczym akceptującym przemoc lub tacy, którzy angażują się także w inne bardziej tradycyjne zachowania ryzykowne jak picie alkoholu czy używanie innych środków psychoaktywnych - mówi  Jacek Pyżalski, profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, badacz edukacyjnych aspektów internetu.

Każde dziecko może być ofiarą cyberprzemocy. Może być także jej świadkiem lub sprawcą – intencjonalnie lub zupełnie nieświadomie. Takie zachowania mogą wynikać z braku wiedzy młodego internauty w kwestii ewentualnych konsekwencji dla ofiary. Warto, aby dziecko wiedziało, że z pozoru nawet niewinny żart może być dla jego rówieśnika trudnym i poważnym w skutkach doświadczeniem. Zwróć uwagę swojego syna lub córki na to, aby nie udostępniali i nie komentowali wpisów o charakterze cyberprzemocy. W ten sposób przyczyniają się bowiem do zwiększenia jej zasięgu i stają się współsprawcami.

- Kiedy bliżej przyglądamy się przyczynom w konkretnej klasie, to powody często powiązane są z problemami znanymi wszystkim z dzieciństwa, także tego bez internetu. Bywa to przykładowo kłótnia o chłopaka, złe traktowanie kogoś z powodu wyglądu czy innych zainteresowań. Powody są podobne, ale stosowanie nowych technologii do realizacji działań agresywnych często pogarsza sytuację ofiary.  Szczególnie wtedy, kiedy działania sprawców związane są z publikacją wizerunku ofiary – dodaje prof. Jacek Pyżalski.

Dziecko w sieci potrzebuje wsparcia

 

 

Cybeprzemoc to niebezpieczne zjawisko, które może mieć przykre konsekwencje dla dziecka. Dlatego jako rodzic bądź czujny, obserwuj nastolatka, pytaj o jego nastrój, rozmawiaj o etykiecie komunikacji, bezpieczeństwie w sieci, dawaj przykład i – co bardzo ważne – pokazuj, że w każdym momencie może liczyć na twoje wsparcie. Warto też ustalić z młodym internautą kilka ważnych zasad i pomóc mu skonfigurować ustawienia prywatności na jego koncie w serwisie społecznościowym. Co więcej, zadbaj też o bezpieczne hasło dostępu, przypominaj dziecku o konieczności każdorazowego wylogowania się z konta, o zabezpieczeniu dostępu do tableta czy smartfona poprzez PIN lub inne możliwości. Naucz, jakich danych nie powinno publikować, jakich zdjęć nie udostępniać. Warto, aby nastolatek ograniczył grono znajomych, którzy mogą widzieć zamieszczane przez niego treści. Uświadom młodemu internaucie, że wszystko, co wrzuca do sieci, może tam zostać na zawsze.

Jeżeli twoje dziecko padło ofiarą cyberprzemocy, nie bagatelizuj tego zjawiska, tylko podejmij działania. Po pierwsze porozmawiaj z nim i pokaż, że je wspierasz oraz otaczasz opieką, nie oceniaj. Jeżeli sprawa jest poważna, powinieneś też zabezpieczyć dowody, porozmawiać z przedstawicielem szkoły, sprawcą przemocy i jego rodziną. W ten sposób dasz przykład odpowiedzialnego zachowania i zwrócisz uwagę na to, by dziecko w przyszłości nie zachowywało się w sposób krzywdzący innych.

Chcąc lepiej zrozumieć specyfikę relacji w sieci, dowiedzieć się więcej o formach cyberprzemocy i metodach jej zapobiegania, możeszskorzystać z bezpłatnego kursu internetowego Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kursi jego przejście nie powinno zająć ci więcej niż 1,5 h. E-learning porusza wiele kwestii związanych z ochroną dzieci w internecie i w kontakcie z technologiami – nauczy cię chronić dziecko przed niebezpiecznymi treściami w sieci, pokaże, na co zwrócić uwagę i jak zapobiegać cyberprzemocy czy nadużywaniu internetu. Wszystko podane jest w interaktywnej formie quizów, grafik, filmów i animacji. Warto tu zajrzeć, aby odpowiednio przygotować nasze dzieci do korzystania z gadżetów, które zapewne wyjęli spod choinki.

Tematy: internet, bezpieczeństwo dziecka

Komentarze