Święta Wielkanocne w domu

Ocena: 4.82/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zieleń za oknem, cieplejszy wiatr i coraz dłuższe dni sprawiają, że Wielkanoc niesie ze sobą zupełnie różne pokłady emocji niż ulubione przez dzieci (i przez dorosłych) Boże Narodzenie. Jednak przygotowania do Świąt Wielkanocnych mogą być równie ekscytujące.

Przygotowania do świąt mogą być okazją do świetnej zabawy
Przygotowania do świąt mogą być okazją do świetnej zabawy

Jaja jak malowane

Wielkanocne pisanki to znak rozpoznawczy wiosennych świąt. Już młodsze przedszkolaki mogą z powodzeniem zabrać się za malowanie jajek. Najmłodszym zdecydowanie lepiej pójdzie malowanie jajek gotowanych na twardo niż wydmuszek. Te ostatnie muszą być zresztą przygotowane przez dorosłych. Po pierwsze - używa się do nich surowych jajek (które oczywiście powinny być sparzone), po drugie - przekłucie skorupki i usunięcie jej zawartości wymaga wprawy i delikatności. Podobnie jest z malowaniem wydmuszek - jeden nieostrożny ruch dziecięcych rączek i z wydmuszki zostaną rozbite skorupki. Zwróć jednak uwagę na to, aby - jeśli będziecie używali jaj gotowanych na twardo - korzystać z farb i pisaków, które są przeznaczone specjalnie do tego celu (nie zawierają w swoim składzie substancji toksycznych). W przypadku ozdabiania wydmuszek - wasza wyobraźnia jest nieograniczona.

Sposobów wykonywania pisanek jest mnóstwo. Możesz skorzystać ze specjalnych farbek (ale uwaga - roztwór przygotowuje się z użyciem wrzątku, w którym rozpuszcza się farbę i do którego wkłada się jajko - dlatego nie pozwalaj, aby dziecko samo się tym zajmowało), pisaków, naklejek, tasiemek, brokatu, cekinów. Maluch nie musi pracowicie malować typowych wielkanocnych wzorów - pozwól mu pomalować jajko tak, jak chce - nawet, jeśli ostatecznie znajdzie się na nim ulubiony bajkowy bohater.

Wykorzystaj okazję i opowiedz dziecku o tym, skąd wzięła się tradycja malowania jajek i w jaki sposób ozdabiano jajka dawniej (może nawet pokażesz dziecku jak farbować jajka za pomocą wywaru z łusek cebuli lub soku z buraków?).

 

jajko1 jajko2 jajko3

Sprawdź, jak poznać dobre jajko.


Inne ozdoby

Wielkanoc to nie tylko pisanki! Wspólnie z dzieckiem możesz przygotować mnóstwo innych świątecznych dekoracji.

Do ozdabiania możecie także wykorzystać jajka z drewna (dostępne np. w sklepach z artykułami plastycznymi) lub z wycięte z papieru (i przymocowane do drewnianych patyczków). Wspólnie z maluchem możesz przygotować świąteczny koszyczek - przydadzą się gałązki bukszpanu i gotowe ozdoby takie jak kurczaczki czy baranki.

Wielkanoc to również czas rzeżuchy! Nasiona rzeżuchy znajdziesz nawet w supermarkecie, a do jej wyhodowania wystarczy wata (a jeszcze lepiej lignina). Nasiona wystarczy położyć na wilgotnej wacie i pilnować, żeby nasiona nie wyschły. Pierwsze kiełki pokażą się już po ok. 2 dniach!

Rzeżucha może posłużyć jako element świątecznych dekoracji (możesz zasiać ją w kieliszkach do jajek), jest jednak również bogatym źródłem cennych witamin i żelaza. Warto dodać ją o sałatek, a także wykorzystać do dekoracji zup, potraw z jajek czy kanapek.

 

jajko4 jajko5

 

Świąteczna kuchnia dla malucha

Menu wielkanocne opiera się głównie na potrawach z jaj. Z podawaniem dzieciom jajek trzeba jednak trochę uważać. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do gotowania, jajka trzeba dokładnie umyć (na skorupce znajdują się bakterie salmonelli). Druga ważna sprawa - zarówno białka, jak i żółtka powinny być dobrze ścięte. No i najważniejsze - dzieciom nie można podawać potraw przygotowanych z użyciem surowych jajek. Z dziecięcego menu należy zatem wykreślić świąteczną paschę i sernik na zimno. Najmłodsi nie powinni jeść również majonezu.

Sprawdź, 4 zasady wielkanocnej diety.

 

Wspólne porządki

Święta są idealnym pretekstem do zaangażowania dzieci w prace domowe. Maluch może pomóc ci w lżejszych pracach, pamiętaj jednak o zachowaniu kilku ważnych środków ostrożności:

  1. W kuchni nie pozwalaj dziecku na korzystanie z ostrych narzędzi, którymi łatwo może zrobić sobie krzywkę. Nie pozwalaj, aby maluch zaglądał do garnków (najlepiej korzystaj z palników, do których dziecko ma utrudniony dostęp) i zbliżał się do gorącego piekarnika. To samo dotyczy wyjętych z piekarnika gorących blach z ciastem. Zwróć również uwagę na wszystkie urządzenia kuchenne typu miksery!
  2. Pamiętaj o tym, aby w czasie gdy okna są szeroko otwarte, zwracać szczególną uwagę na to, co robi dziecko. Dla pewności zostaw je w innym pokoju lub poproś o pomoc któregoś z domowników.
  3. Nie trzymaj w zasięgu dziecięcych rączek wszelkich detergentów i środków czystości. Z dala od dzieci powinno się znaleźć także żelazko!

Na koniec najważniejsze: świąteczne przygotowania są ważne, pamiętaj jednak o tym, że nie musisz zrobić wszystkiego. Święta to nie tylko sprzątanie i gotowanie. Korzystając z pięknej pogody wybierz się z dzieckiem na spacer! Ruch na świeżym powietrzu zrobi dobrze wam obojgu.

Czytaj też: Nauka z jajem

Tematy: jajka w diecie, Wielkanoc, święta, ozdoby, rzeżucha

Komentarze