Samochodowy poradnik survivalowy na czas podróży z dzieckiem

Ocena: 4.8/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czym zająć maluchy, by jazda nie była udręką.

Dobrym pomysłem na walkę z nudą w czasie podróży jest np. zabawa alfabetyczna i układanie puzzli na szybie. Fot. Shutterstock
Dobrym pomysłem na walkę z nudą w czasie podróży jest np. zabawa alfabetyczna i układanie puzzli na szybie.

Na hasło "podróż z dzieckiem" dostajesz dreszczy? Nie jesteś wyjątkiem. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii na zlecenie koncernu Peugeot wynika, że 55 proc. z 2000 ankietowanych rodziców, zdarza się tracić panowanie nad sobą podczas samochodowych podróży z dzieckiem. Aż 43% proc. twierdzi, że jazda z potomstwem wywołuje u nich stres, irytację, a nawet wściekłość. Ponad połowa próbuje sobie jakoś radzi z dzieciakami, kłamiąc im na temat długości podróży i przekupując słodyczami oraz gazowanymi napojami. Hmmm nie jest ani miło, ani bezpiecznie. Na szczęście wiemy, jak można poprawić sobie komfort jazdy z dziećmi. Oto nasze pomysły.

 

4 kroki przed podróżą

1. Namów dziecko, by pakowało się razem z wami - niech wybierze jedną lub dwie zabawki na podróż. Zdarza się, że kilkulatki chcą zabrać ze sobą taką rzecz, która, według dorosłych nie daje zbyt wielu możliwości zabawy w czasie jazdy a potem, ku naszemu zaskoczeniu, stosunkowo długo zajmuje dzieciaki. Oczywiscie sama też zapakuj kilka rzeczy. Tylko tak, żeby dziecko nie widziało, co wkładasz do torby. Element zaskoczenia zwiększy szanse na sukces.


2. Jeśli kupiłaś kilka rzeczy dla dziecka z myślą o podróży, koniecznie zawiń je w ozdobny papier, zrób z nich prezenty i wręczaj po kolei. To naprawdę nie muszą być duże rzeczy. Chodzi o niespodziankę i przyjemność rozpakowywania podarunków. Dzieciaki to kochają.

Sprawdź, jakimi zabawkami zachwycają się rówieśnicy twojego dziecka

 

3. Przed wyjazdem zamień tylne siedzenie samochodu w krainę zabaw. Zrób dziecku niespodziankę - niech zobaczy całość, dopiero po wejściu do auta:

  • Przyklej do sufitu gwiazdki (jeśli czeka was podróż po ciemku, niech gwiazdki będą fosforyzujące - gdy zapadnie zmrok dziecko będzie mile zaskoczone).
  • Z boku, na drzwiach umieść tablicę magnetyczną z zestawem literek.
  • Przymocuj kierownicę przed fotelikiem dziecka np. przywiąż ją na sznurku. Niech malec też poczuje się jak kierowca. Są oczywiście specjalne zestawy do samochodu z kierownicą dla dzieci, ale wystarczy jakiś krążek, który będzie ją udawał.

Minie pewnie trochę czasu, zanim dziecko zacznie się nudzić w tak wspaniale przygotowanym samochodzie. Oczywiście ozdabiając wnętrze pojazdu, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i dziecka. Nie kładź luzem żadnych większych przedmiotów, bo w czasie hamowania mogłyby kogoś uderzyć. A jeśli umieszczasz coś na szybie, sprawdź, czy nie zasłania ci widoku.


4. Nastaw się odpowiednio. Dzieci zaczynają się nudzić średnio po około trzydziestu minutach podróży. Lepiej więc przygotuj się na to, ze będziesz musiała czymś zająć dziecko. Jeśli twój malec nigdy nie był spokojny podczas podróży, szaleństwem byłoby liczyć, że tym razem, bez niczyjej pomocy, cierpliwie zniesie całą wyprawę. Nierealne oczekiwania to gwarancja frustracji.

  

W co się bawić w czasie jazdy?

1. Zabawa "Co będzie dalej?"

Jest cała grupa zabaw, które polegają na tym, że każdy kolejny uczestnik dodaje coś od siebie do opowiadanej historii. Możesz sama wymyślić jakieś opowiadanie albo przeczytać fragment książki, której dzieci jeszcze nie znają. W pewnym momencie przerwij i poproś maluchy, by po kolei mówiły, co będzie dalej. Niech każdy (ty także) dopowiada swój kawałek. Jeśli chcesz, by zabawa trwała długo, zadbaj o to, by twoja część historii zawsze miała intrygujące zakończenie - takie, które nie pozostawi nikogo obojętnym.

Inna wersja tej zabawy to dokładanie do opowieści po jednym zdaniu. Punktem wyjścia może być losowo wybrane zdanie z książeczki lub gazety.

 

2. Zabawa z literkami

Z dziećmi, które uczą się pisać możesz pobawić się w grę z literkami. Zabawa polega na tym, że malec stara się odnaleźć w polu widzenia przedmioty lub zwierzęta na kolejne litery alfabetu. Takie, które ty wybierzesz. Możesz wcześniej przygotować klocki lub magnesiki z literami - będziesz mogła po kolei pokazywać je dziecku. W trakcie gry, co jakiś czas, wprowadzaj małe modyfikacje np. powiedz dziecku, by szukało tylko tego, co jest w samochodzie, albo tylko tego, co można zobaczyć za szybą.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Samochodowy poradnik survivalowy na czas podróży z dzieckiem

Tematy: zabawy z dzieckiem, podróż z dzieckiem, podróż samochodem, jazda samochodem, sposoby na nudę

Komentarze