Skąd się biorą dzieci, czyli dziecko i seksualność

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dorośli boją się rozmawiać z dziećmi o seksualności, bo ten temat wprawia ich w zakłopotanie. Często zastanawiają się, kiedy najlepiej taką rozmowę przeprowadzić. A to dziecko najczęściej samo zaczyna zadawać pytania - warto wykorzystać ten moment.

Dzieci nie maja poczucia wstydu, pytają więc wprost i tak samo należy im odpowiadać.
Dzieci nie maja poczucia wstydu, pytają więc wprost i tak samo należy im odpowiadać.

Dzieci zadają najczęściej bardzo proste pytania i nie traktują ich jako nadzwyczajnych, trudnych czy kłopotliwych. Są to dla nich po prostu jedne z wielu pytań zadawanych z ciekawości i dotyczących podstawowych spraw. Powinniśmy na nie odpowiadać prosto, bez wstydu, nie uciekać od tematu i nie zbywać dziecka. Podczas rozmowy można zapytać malucha, co go interesuje najbardziej. I w żadnym wypadku nie mówić, że dzieci wychodzą z kapusty, albo że przynoszą je bociany, bo nie jest to prawdą.

O poczęciu - pozytywnie

Jeśli dziecko zapyta o to, w jaki sposób dochodzi do poczęcia, jak "powstaje" dzidziuś, opowiedzmy mu o tym właściwym językiem, wyjaśnijmy. Można pomóc sobie książką, w której są zdjęcia czy obrazki intymnych części ciała człowieka. Wybierzmy literaturę edukacyjną. Pamiętajmy, by mówić dziecku, że powstawaniu nowego życia towarzyszy przyjemność i miłość między rodzicami. Przekazujemy wtedy pozytywny obraz bycia ze sobą.

W rozmowie można poruszyć temat różnic, jakie występują między ciałem chłopca a ciałem dziewczynki. Dziecko na pewno ma swoje obserwacje. Ważne jest, by nie uciekać od tematu, bo dziecko może nabrać przekonania, że pyta o coś złego, zabronionego.

Czekamy na braciszka

Bardzo dobra okazja do rozmów o seksualności pojawia się, gdy dziecko spodziewa się rodzeństwa. Wtedy można porozmawiać, jak maluch mieści się w brzuchu mamy, jak się tam znalazł, co się z nim dalej dzieje, którędy się urodzi. Dziecko musi mieć świadomość, że seks to coś miłego, a nie złego, że towarzyszy mu miłość, szacunek. I że to właśnie wtedy pojawia się w brzuchu mamusi dziecko, na które czekamy 9 miesięcy.

Pamiętajmy o tym, by dziecku w danym wieku przekazać odpowiednią ilość informacji, inaczej powinna wyglądać rozmowa z 4-latkiem, inaczej z 5-6-latkiem.

Postaw na naturalność

Dzieci nie maja poczucia wstydu, pytają więc wprost i tak samo należy im odpowiadać. Jeśli dorośli będą w takich rozmowach naturalni, dzieci nie przestraszą się, nie zamkną w sobie i nie będą się wstydziły rozmawiać o zagadnieniach seksualności w przyszłości.

Przy okazji rozmowy o tym, skąd biorą się dzieci, można też poruszyć temat intymności i jej ochrony oraz granic, jakich każdy człowiek musi strzec, uwrażliwić dziecko na to, że nie każdy ma prawo obcować z intymnością innych, także z tą dziecięcą, nie każdemu można ją pokazywać i o niej rozmawiać. Jak uchronić dziecko przed pedofilem? Przeczytaj!

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku? Radzi psycholog:

 

 

Tematy: seksualność, skąd się biorą dzieci, wychowanie, dziecięce pytania

Komentarze