Przedszkolak i św. Mikołaj

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Święta Bożego Narodzenia są co roku, a dzieci… robią się coraz starsze. Dorośli często zadają sobie pytanie – kiedy i czy w ogóle powiedzieć dziecku prawdę o św. Mikołaju, a jeśli już - w jaki sposób to zrobić.

Staraj się włączać dziecko w przygotowania świąteczne.
Staraj się włączać dziecko w przygotowania świąteczne.

Należy pamiętać o tym, że św. Mikołaj to postać szczególna dla każdego dziecka. Każdy maluch czeka na niego co roku, przez cały rok stara się właściwie postępować, by w Wigilię nie dostać rózgi, ale piękny, wymarzony prezent.

Gdy dziecko jest małe, nie ma potrzeby mówienia mu o tym, że Mikołaj jest postacią nie do końca prawdziwą, wymyśloną przez dorosłych, by na święta sprawić dzieciom radość.

Kiedy dzieci zaczną zadawać kłopotliwe pytania (Czy Mikołaj naprawdę istnieje, bo Kasia powiedziała, że to tylko wymysł rodziców?), można dzieciom opowiedzieć historię o Mikołaju, który postanowił rozdawać biednym upominki na święta, wyjaśnić, że Mikołaj naprawdę istniał. Teraz są na świecie jego pomocnicy, którzy również roznoszą prezenty ludziom w Wigilię. Jeśli dzieci już wyczuwają, że ktoś "współpracuje" z Mikołajem, przygotuj się do poważnej rozmowy. Dzieci mogą też podpatrzyć, jak dorośli pakują świąteczne prezenty, wtedy powiedz, że Mikołaj jest tylko jeden i nie jest w stanie wszystkich prezentów sam zapakować i przygotować. Dlatego potrzebuje pomocników.

Napiszcie list

Miłą tradycją i wielkim przeżyciem dla dzieci jest pisanie listów do św. Mikołaja.  Można w tym dziecku pomóc. Jeśli maluch nie umie jeszcze pisać, list może być rysunkowy. Koniecznie go wyślij, najlepiej razem z dzieckiem. Wcześniej zapoznaj się z jego treścią i postaraj się o to, by pod choinką znalazła się przynajmniej jedna rzecz z listy, którą przygotowało dziecko.

Listu nie wysyła się pocztą, warto wybrać się w miejsce, w którym Mikołaj jest - np. do centrum handlowego - i tam mu go wręczyć. Dziecko może też położyć list w wybranym miejscu w domu, po czym odkryć, że… św. Mikołaj go zabrał.

Jeśli maluch spyta, dlaczego Mikołajów jest więcej, bo widział już kilku w innych miejscach, wytłumacz mu, że teraz jest bardzo dużo pracy i jeden Mikołaj nie zdążyłby ze wszystkim, więc inni mu w tym pomagają: muszą zebrać listy, przeczytać je i przygotować niespodzianki dla dzieci.

Magiczna wigilia

Wieczór wigilijny jest szczególnie ważny dla każdego dziecka, to wtedy właśnie prezenty mają znaleźć się pod choinką. Najlepiej zabrać wtedy dzieci do innego pokoju i razem z nimi wypatrywać Mikołaja i jego reniferów przez okno. W tym czasie gdzieś, w innym pokoju stukną drzwi lub okno, co będzie oznaczało, że Mikołaj właśnie opuszcza nasz dom, ale pozostawił zapewne mnóstwo podarków dla dzieci i całej rodziny.

Do rozmowy o św. Mikołaju warto dziecko z roku na rok przygotowywać. Z czasem samo zrozumie, jaki jest sens dobrego postępowania i kupowania dla innych prezentów.

W biedniejszych rodzinach może się zdarzyć, że nie uda się kupić ani jednego prezentu z listy, którą przygotowało dziecko. Wytłumacz wtedy maluchowi, że ważny jest sam gest dawania prezentu, a nie to, jaki to podarunek. Powiedz, że na ziemi bawimy się w zastępców Mikołaja i sprawiamy dużo radości innym poprzez dawanie prezentów.

Ważne jest, by z dziećmi rozmawiać i zaspokajać ich naturalną ciekawość świata.

Pamiętaj jednak, że zbyt wczesne mówienie dziecku prawdy (Mikołaj nie istnieje) może zniszczyć jego wyobraźnię i kreatywność.

Ucz tradycji

Przybycie św. Mikołaja to również element tradycji świątecznej, którą należy pielęgnować i przekazywać dzieciom. Najlepiej uczyć jej przez doświadczenie. Można wspólnie oglądać programy o świątecznych przygotowaniach, czytać książki czy czasopisma na ten temat. Trzeba dziecku wyjaśniać wszystkie elementy tradycji, a więc oprzeć się na historii biblijnej, nawiązać do niej, opowiedzieć o choince, dwunastu potrawach, sianku pod obrusem, opłatku, Pasterce. Miłym zwyczajem jest słuchanie opowieści innych członków rodziny.

Dobrze jest włączyć dziecko w przygotowania świąteczne, wtedy może ono "dotknąć" tradycji, poznawać ją, uczestniczyć w niej.

W prosty sposób możemy zaangażować dziecko w przygotowania do Wigilii: wspólnie pieczcie pierniczki, ubierajcie choinkę we własnoręcznie przygotowane ozdoby. To bardzo łączy rodzinę, uczy dzieci życia w rodzinnej wspólnocie. Pokazuje też, że tradycję należy pielęgnować i że każdy element jest w niej ważny i potrzebny.

Warto wykorzystać jedyny w swoim rodzaju czas przedświąteczny, by sprawiać najbliższym radość, nauczyć tych gestów dzieci, a także włączyć je w przedświąteczne przygotowania. Takie działania z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Pierwsza 10 prezentów świątecznych dla dzieci w 2012 r.

Tematy: wychowanie, święta, św. Mikołaj, przygotowania świąteczne, tradycja świąteczna, Boże Narodzenie

Komentarze