Odkrywaj świat poprzez czytanie

Ocena: 4.42/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czytanie jest istotnym elementem, dzięki któremu dziecko nabywa praktycznych umiejętności, m.in. sprawnego mówienia. Aby maluch nie miał z mową kłopotu, a oprócz tego rozwijał umiejętności intelektualne warto – obok czytania na głos przez rodzica – zachęcić go do samodzielnego obcowania z książką. Wybierając książki, przy których dziecko ma samodzielnie spędzać czas, należy pamiętać o tym, by były one łatwiejsze od tych, które czytamy mu na głos.

6 najważniejszych korzyści wynikających z czytania

 

Co daje dziecku samodzielne czytanie?

  • buduje poczucie sukcesu i pewność siebie
  • sprawia, że dziecko w sposób wartościowy spędza czas
  • zaszczepia czytelniczego bakcyla
  • rozwija wyobraźnię, logikę myślenia
  • ćwiczy pamięć
  • sprawia, że maluch chętniej podejmuje wysiłek intelektualny i nie boi się porażek

Czytam sobie - sam!

Wiedząc o tym, że kształtowanie nawyku czytania jest niezwykle istotne przede wszystkim w wieku dziecięcym, dla najmłodszych i ich rodziców Wydawnictwo Egmont przygotowało akcję "Czytam sobie".  Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie dzieci do odkrywania świata poprzez czytanie. Wszystkie z 400 000 wydanych książek czekają na nowych właścicieli w 317 lokalach McDonald's, który jest strategicznym partnerem akcji.

Cała seria książek, biorących udział w akcji, została opracowana  w zgodzie z podstawą programową MEN. Najważniejsze z nich to uwzględnienie etapów rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dziecka oraz jego potrzebę śledzenia tekstu paluszkiem. Książki napisali najwybitniejsi współcześni polscy pisarze dla dzieci, a serię objęła patronatem honorowym Biblioteka Narodowa.

Seria liczy siedem tytułów podzielonych na trzy poziomy trudności.

Poziom I nosi nazwę "Składam słowa" i jest najlepszą propozycją dla dzieci, które dopiero uczą się czytania. Dwie książeczki dostępne na tym poziomie napisano używając podstawowych głosek i krótkich zdań.

Poziom II to "Składam zdania" i przeznaczony jest dla dzieci, które pierwsze czytelnicze kroki mają już za sobą. Teksty dwóch książek z tego poziomu zostały napisane z użyciem nieco dłuższych opisów. Pojawiają się w nich także dialogi odpowiednio dopasowane do umiejętności czytelniczych dzieci w wieku 5-9 lat.

Poziom III - "Połykam strony" to kolejne trzy książeczki, przeznaczone dla dzieci, które radzą sobie z bardziej złożonymi tekstami. Dzięki słowniczkowi trudniejszych wyrazów na końcu książek z tego poziomu, dzieci mogą doskonalić swoje czytelnicze umiejętności.

Akcja "Czytam sobie" rozpoczęła się 6 listopada 2013 roku i potrwa do 10 grudnia. Książki są bezpłatnie dodawane do zakupionych zestawów rodzinnych.

 

Komentarze