Nauka dobrych manier

Na nauczenie dziecka dobrych manier nigdy nie jest za wcześnie. Małe dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych - uczmy je więc witać się, kulturalnie jeść, używać zwrotów grzecznościowych, właściwie zachowywać się w sklepie, na ulicy, na placu zabaw.

Zwroty grzecznościowe

Używamy ich codziennie, w każdej niemal sytuacji - to słowa: "proszę", "dziękuję", "przepraszam", "dzień dobry", "do widzenia". Tych ważnych zwrotów dobrze jest uczyć dzieci jak najwcześniej! Ważne, aby w obecności najmłodszych jak najczęściej je powtarzać, bo właśnie w taki sposób dzieci się ich uczą.

Słowom powinny towarzyszyć gesty - maluchy przy każdej okazji nas obserwują; widzą, kiedy i jak się zachowujemy, kiedy mówimy "trzy magiczne słowa" i jakie gesty temu towarzyszą. Kiedy się witamy - podajemy zazwyczaj dłoń, kiwamy głową. Gdy za coś dziękujemy - jest nam wtedy miło, jesteśmy wdzięczni. Kiedy za coś przepraszamy, jest nam przykro. Dzieci nas bardzo dokładnie obserwują, w ten sposób uczą się od nas wielu zachowań.

Należy pamiętać, że nauka dobrych manier wiąże się z wytrwałością i ciągłymi ćwiczeniami. O używaniu zwrotów grzecznościowych trzeba dziecku cały czas przypominać, by nabrało pewności, że są one ważne i potrzebne w życiu. Ich używanie powinno stać się nawykiem. Dziecko lubi dużo wiedzieć, tłumaczmy mu więc, w jakim celu coś robimy, dlaczego gdy chcemy być grzeczni i dobrze się zachowywać, używamy określonych zwrotów.

Nauka dobrych manier dotyczy wielu sfer, nie tylko używania właściwych zwrotów grzecznościowych - to także nauczenie dziecka właściwego zachowania się przy stole, kulturalnego jedzenia, odpowiedniego zachowania się w środkach komunikacji, w trakcie różnych sytuacji w domu, przedszkolu, sprzątania po sobie.

Właściwe zachowanie przy stole

Kiedy siedzimy z dzieckiem przy wspólnych stole, uczymy je kulturalnie spożywać posiłek, ale nie tylko tego. Dziecko powinno nauczyć się prawidłowo trzymać sztućce, powinno dowiedzieć się, do czego służy serwetka, w jaki sposób jej używamy. Należy zwracać uwagę, że nie powinno się jeść rękami (zwłaszcza, gdy dziecko jest już przedszkolakiem), mlaskać, pić głośno napojów. W nadarzającej się sytuacji dziecko może towarzyszyć nam w nakrywaniu do stołu, próbować samodzielnie nakładać posiłek.

Dobre maniery to także właściwa postawa przy stole, skupienie się na jednej czynności - jeśli jemy, to nie bawimy się, nie czytamy, nie huśtamy na krześle, nie rozmawiamy, nie przeszkadzamy innym w spożywaniu posiłku.

Dobre zachowanie w różnych miejscach publicznych

Dziecko bywa w różnych miejscach i na każdym kroku powinno się uczyć właściwie w nich zachowywać. Dotyczy to także komunikacji miejskiej. Nie rozmawia się tam zbyt głośno, ustępuje się miejsca starszym osobom. To także elementy dobrego zachowania.

Dzieci lubią się bawić, mają swoje zabawki, używają zabawek w przedszkolu.. Nauczmy malucha, że po zabawie trzeba sprzątnąć zabawki. Najlepiej zacząć od pokazania dziecku gdzie układamy zabawki, przypominaniu, że robimy to za każdym razem po zabawie. W pewnym momencie stanie się to nawykiem.

Jeśli chodzi o czynności samoobsługowe w toalecie - mycie rąk po każdym wyjściu z toalety, mycie zębów kilka razy w ciągu dnia - takie nawyki najlepiej wpajać dziecku poprzez pokazywanie danych czynności. Najlepiej robić to poprzez zabawę; można wymyślać różne historyjki, wspólnie je z dzieckiem tworzyć, razem się bawić. Tak łatwiej będzie maluchowi nauczyć się wielu rzeczy.

Aby nauczyć i zachęcić dziecko do mycia zębów, można razem wybrać się do sklepu po szczoteczkę i pastę do zębów. Dziecko będzie mogło ją samodzielnie wybrać.

Kiedy mają miejsce sytuacje, na które nie ma się wpływu - np. potrzeba kichnięcia - pokażmy dziecku, jak należy się zachować, jak wykorzystać chusteczkę higieniczną i do czego ona służy.

Ważną umiejętnością jest nauczenie dziecka informowania o każdej sytuacji, w której chce odejść robić coś innego. Takie nawyki dziecko przyjmuje już w przedszkolu, ale powinny być one nieustannie ćwiczone. Dziecko powinno mieć świadomość, że nie wolno mu niczego robić bez pozwolenia dorosłych - nie może samo się oddalać, odchodzić od mamy, taty, opuszczać miejsca, w którym wspólnie z kimś przebywa.

Także dbanie o swój wygląd zewnętrzny to bardzo ważny aspekt w nauczeniu dobrych manier - podczas nauki ubierania się trzeba pokazywać dziecku także, że ważne jest dbanie o czystość stroju, o jego ładny i estetyczny wygląd. Podobnie dbamy o swój cały wizerunek - czeszemy się, myjemy, zmieniamy ubranie, pierzemy je, gdy jest brudne.

Nauczenie dziecka dobrych manier to długi proces, wymaga czasu, cierpliwości i powtarzalności. Ważne jest, by go nie przerywać. Można w tym celu pomóc sobie maskotką, którą na początku uczymy właściwego zachowania. Dzieci będą robiły to samo, ucząc misia dobrych manier, same się ich nauczą. Warto skorzystać z takiej pomocy.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dlaczego warto śpiewać dziecku?

 

Sposoby na lęki u dziecka

 

Optymistyczne dziecko

 

Surowi rodzice, żelazna dyscyplina, wysokie wymagania – konsekwencje

 

Karanie dziecka – najgorsze kary, jakie wymierzamy dzieciom

 

Dlaczego dziecko nie zawsze powinno być miłe?

 

Lękliwe dziecko – co robić, gdy dziecko bardzo boi się tego, co nowe i inne?

 

Czy można zwracać uwagę obcym dzieciom?