Jaki sport dla przedszkolaka? Jaką dyscyplinę sportową wybrać dla dziecka?

Skacze po kanapie, wykonuje obroty podczas zwykłej rozmowy, a zamiast schodzić ze schodów – zeskakuje po kilka stopni naraz. Przeciętny przedszkolak jest jak „żywe srebro”, ponieważ jego młody organizm potrzebuje sporych dawek ruchu dla zdrowego rozwoju. Przeczytaj, jak rozwija się dziecko pod względem ruchowym, dlaczego tak ważna jest zabawa w ruchu i jaki sport będzie najlepszy dla kilkulatka.

Rozwój ruchowy dziecka

Najbardziej wyjątkowym pod względem rozwoju jest pierwszy rok życia dziecka. To właśnie wtedy w niemal magiczny sposób dziecko zmienia się z nieporadnego, wyposażonego tylko w odruchy noworodka w poruszającego się samodzielnie, coraz bardziej błyskotliwego smyka. W tym ważnym czasie można zauważyć pewne etapy, które nazywane są „kamieniami milowymi” rozwoju psychoruchowego. Dzieci intensywnie ćwiczą koordynację ruchową. To np. unoszenie główki i klatki piersiowej w pozycji „na brzuszku” (2 miesiące), przewracanie się na jedną stronę (3 miesiące), samodzielne siadanie (8 miesięcy), raczkowanie (9 miesięcy) czy w końcu chodzenie (około 12 miesięcy).

Przez kolejne dwa lata życia ruchy dziecka stają się coraz bardziej precyzyjne, a ono samo nabiera nowych umiejętności. Ważne „kamienie milowe”, które następują między 1. a 2. rokiem życia to m.in.:

  • wspinanie się na schody (15 miesięcy),
  • chodzenie do tyłu (16 miesięcy),
  • sprawne bieganie (18 miesięcy),
  • kucanie podczas zabawy (20 miesięcy),
  • wchodzenie po schodach (22 miesiące),
  • schodzenie ze schodów (24 miesiące).

Trzylatek to już bardzo sprawne dziecko: stoi na jednej nodze, potrafi wejść po schodach, stawiając nóżki naprzemiennie, jeździ na trójkołowym rowerku i kopie piłkę. To wszystko nie oznacza oczywiście, że nie trzeba już wspierać rozwoju ruchowego. Należy to robić, a najlepiej… przez zabawę.

Przeczytaj też: Rozwój motoryczny niemowlęcia

Zabawa w ruchu

Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że ruch jest bardzo ważny dla zdrowego rozwoju dziecka. Nie trzeba być psychologiem sportu, by posiadać taką podstawową wiedzę. Niestety, ta wiedza nie przekłada się na praktykę. Rozwój technologii i łatwy dostęp do urządzeń mobilnych oraz przeróżnych treści z całego świata sprawia, że dzieci zamiast na placu zabaw, coraz częściej spędzają czas przed tv bądź tabletem.

Z raportu „ Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce” wynika, że aż 62% trzylatków i czterolatków oraz 84% pięciolatków i sześciolatków korzysta z dostępnych w domu tabletów czy komórek. Aż 13,5% młodszych przedszkolaków ma dostęp do takich urządzeń codziennie, a co czwarty 3- lub 4-latek ma swoją komórkę/tablet.

Jak namówić dziecko do uprawiania sportu? Najlepiej na własnym przykładzie! Dziecko, które widzi ruszającego się, sprawnego, zdrowego i silnego rodzica, będzie chciało być takim jak on. Zaraź więc dziecko swoją aktywnością fizyczną!

To też może Cię zainteresować: Trzylatek nie mówi? Przyczyną mogą być urządzenia mobilne

Co daje dzieciom sport?

Korzyści z uprawiania aktywności przez dzieci:

  • Lepszy rozwój fizyczny

Dzięki ruchowi mięśnie dziecka zwiększają swoją objętość, stają się mocniejsze i bardziej sprężyste. Wzmocnieniu ulegają ścięgna i wiązadła. Kości stają się bardziej gęste i twarde. Krew szybciej krąży, odżywiając i dotleniając tysiące komórek. Wzrasta pojemność płuc i pobudzany jest układ nerwowy. Dziecko staje się bardziej zwinne, dokładniejsze, poprawia się jego postawa ciała.

  • Zwiększanie odporności

Zabawy w ruchu sprzyjają hartowaniu organizmu. Organizm dziecka, które np. szaleje w kałużach późną jesienią, musi nie tylko nauczyć się radzić z różnymi czynnikami atmosferycznymi (chłód, ciepło, wilgoć), ale też np. ze stresem.

Przeczytaj też: Czy dzieci mogą morsować?

  • Spalenie kalorii

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Im więcej zabawy w ruchu, tym mniejsze ryzyko nadwagi i otyłości.

Dziecko, które często angażuje się w zabawy ruchowe, rozwija się również pod innymi względami: poznaje świat, uczy się zasad funkcjonowania w społeczeństwie, nawiązuje przyjaźnie i staje się bardziej otwarte, uczy się radzić sobie ze stresem i przegraną, łatwiej kontroluje emocje, trenuje cierpliwość. A już poza tym wszystkim – spędza cudowne chwile. Wszystkich tych rzeczy nie zapewni mu natomiast ani najbardziej rozwijająca gra na tablet, ani najbardziej „przyjazna” bajka w telewizji.

Sprawdź: Pierwszy wyjazd dziecka na kolonie – jak się przygotować?

Sport pomaga dzieciom w życiu

Zdaniem naukowców z kanadyjskiej uczelni Queen's University, sport to dla dzieci coś więcej, niż tylko walka o najlepszy wynik. Mali zawodnicy nawet nie zdają sobie sprawę, jak pozytywnie aktywność fizyczna wpływa na ich rozwój – także na rozwój umiejętności współpracy i rozwiązywania konfliktów w grupie. Uczeni podkreślają, że dzieci uprawiające sporty zespołowe mają lepszą samoocenę. Nie porównują się z konkretnymi rywalami, czują za to, że są częścią drużyny. Dzięki temu częściej podejmują inicjatywę i zachęcają innych do podejmowania aktywności.

Jak informuje serwis naukowy EurekAlert!, powołując się na wyniki badań kanadyjskich naukowców, sport ma największy wpływ na rozwój psychiczny dzieci w wieku od 9 do 19 lat. Przy czym najlepiej sprawdza się aktywność zespołowa, ponieważ pozwala na swobodne rozwijanie zainteresowań młodego zawodnika. Indywidualne zajęcia nie mają już takiego wpływu na rozwijanie cech społecznych.

Jakie zajęcia sportowe najlepsze dla przedszkolaka?

Rodzice, którzy posiadają dom z ogrodem, mają ułatwione zadanie, jeśli chodzi o zachęcenie dziecka do ruchu – wystarczy wyjąć piłkę i urządzić mecz. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku, dookoła brakuje placów zabaw, a dziecko aż rozsadza zdrowa energia? Wówczas świetnym rozwiązaniem są zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków.

Sprawdź też: Nauka pływania – kiedy zacząć?

Młodsze dzieci, zarówno cztero-, jak i pięciolatek, poradzą już sobie na zajęciach karate czy judo, na basenie, w szkole jazdy konnej, a nawet na treningu piłki nożnej, siatkówki czy tenisa ziemnego. Jest tylko jeden warunek: muszą być to zajęcia dla tej konkretnej grupy wiekowej. Tylko wtedy będą opierały się one głównie na radosnej, rozwojowej zabawie – bez sztywnego oceniania, nacisków na sukcesy i zbyt intensywnej rywalizacji.

Oto nasze propozycje sportów bezpiecznych dla przedszkolaków:

Pływanie dla przedszkolaków

Jeśli wcześniej chodziliście na kurs pływania dla niemowląt, to dobrze jest kontynuować przygodę na pływalni. Kilkulatki mogą uczyć się powoli stylów pływackich, zanurzania, swobodnego unoszenia na wodzie. Pamiętaj o zapewnieniu maluchowi odpowiedniego sprzętu– rękawków, deski do pływania, choć często te akcesoria dostępne są na pływalniach.

Jakie są korzyści z pływania? Woda masuje i rzeźbi ciało, wzmacnia mięśnie, a także odciąża stawy, ponadto relaksuje, uspokaja i wycisza. Regularne pływanie hartuje, można więc je traktować jako środek zapobiegawczy przeciw przeziębieniom i sezonowym infekcjom. W nauce pływania możesz też towarzyszyć dziecku aktywnie, pływając wraz z nim.

Po wyjściu z wody od razu załóż maluchowi klapki antypoślizgowe – teren wokół basenu jest zazwyczaj mokry i śliski, łatwo o niebezpieczny upadek. Pamiętaj także o dokładnym wytarciu dziecka ręcznikiem – unikniecie w ten sposób przeziębień.

Przeczytaj też: Nauka gry na instrumencie – kiedy zacząć?

Jazda na rowerze dla przedszkolaków

To najpopularniejszy sport wiosny i lata dla dzieci. Dla dwulatków najlepsze są rowerki trzykołowe, z pedałami umieszczonymi pośrodku ramy, przy napędzie na łańcuch, a nie przy przednim kole. Trzylatki mogą jeździć na dwóch kółkach, z dokręcanymi dodatkowymi kółkami bocznymi, które po mniej więcej roku wymontowujemy. Rower musi być stabilny, ale nie ciężki, by jazda na nim nie wymagała od dziecka zbyt dużo siły.

Ważne jest, by twoja pociecha jeździła od samego początku w kasku rowerowym, w spodniach z mocnego materiału i bluzie z długim rękawem – odpowiednia odzież zabezpieczy newralgiczne części ciała dziecka podczas ewentualnych upadków.

Jakie korzyści dla malucha przynosi jazda na rowerze? Dziecko wzmacnia mięśnie brzucha i nóg, poprawia zmysł orientacji, oswaja się z prędkością i poruszaniem się w przestrzeni. Ta forma aktywności ruchowej daje maluchom dużo radości, a także pewność siebie i swoich umiejętności.

Zobacz też: Rywalizacja u rodzeństwa – czy należy z nią walczyć?

Jeździectwo dla przedszkolaków

Kontakt z żywym zwierzęciem, jaki daje jeździectwo, jest niezwykłym przeżyciem, wspaniałym doświadczaniem emocjonalnym. Jednak maluchy dwu-, trzyletnie sadzamy na oklep, na kucyku i na krótką chwilę, ponieważ siedzenie w tak dużym rozkroku wpływa niekorzystnie na stawy biodrowe. Dopiero pięciolatki mogą rozpocząć regularne treningi.

Jazda na koniu dobrze rozwija koordynacje ruchową, stąd zalecana jest dla dzieci z wadami postawy czy z zaburzeniami ruchowymi. Dziecko uczy się także odpowiedzialności – do jego obowiązków należy przecież czyszczenie konia oraz stajni. Pamiętaj, aby lekcje odbywały się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, a maluch winien zawsze mieć na głowie kask lub toczek.

Przeczytaj też: Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jakie wybrać?

Jazda na łyżwach lub rolkach dla przedszkolaków

Pierwsze kroki w łyżwiarstwie mogą stawiać już trzylatki. Jeśli odpowiednio dobierze się łyżwy i rolki do wzrostu i rozmiaru buta dziecka, maluch uzyska komfort jazdy i zostanie mu zapewnione bezpieczeństwo. Rolki i łyżwy mają zapewniać swobodę ruchów i równocześnie stabilizować stopy w ramach ochrony przed urazami (skręcenia, zwichnięcia). Przydatne są rolki i łyżwy, które rosną wraz z dzieckiem – będzie można ich używać przez dwa, trzy sezony.

Koniecznie zakładaj dziecku ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki oraz odpowiedni kask. Nie pozwól maluchowi jeździć bez tej ochrony. Unikajcie nierównej nawierzchni, dziurawych chodników oraz jazdy po ulicach.

Łyżwiarstwo i jazda na rolkach wymagają naprzemiennej pracy rąk i nóg, co wspomaga pracę obu półkul mózgowych, odpowiedzialnych za rozwój intelektualny. Ponadto wzmacniają mięśnie niemal całego ciała i rozwijają zmysł równowagi.

Sprawdź też: Deskorolka dla dzieci – elektryczna czy tradycyjna?

Jazda na hulajnodze dla przedszkolaków

Na hulajnodze mogą jeździć już trzylatki – początkowo kup trzykołową, by po jakimś czasie zmienić ją dwukołową. Pamiętaj, by dziecko co jakiś czas zmieniało nogę, którą odpycha się od ziemi i żeby zawsze jeździło w kasku ochraniającym głowę.

Jakie korzyści płyną dla dzieci z uprawiania różnych dyscyplin sportowych?

  • Regularne zajęcia sportowe oraz aktywność fizyczna powodują wydzielanie się endorfin w organizmie człowieka, zapewniając dziecku poczucie radości i spełnienia.
  • Ruch to świetna zabawa, sposób na spędzanie wolnego czasu.
  • Maluch uczy się wytrwałości w realizacji zadań, cierpliwości, odpowiedzialności, umiejętności wygrywania i przegrywania oraz radzenia sobie z rywalizacją.
  • Jeśli będziecie uprawiać sport wraz z dzieckiem, jest szansa, że zarazicie go pasją, z której nie wyrośnie i przerodzi się w zawodowstwo.

Gdy dzieciom brakuje aktywności fizycznej, stają się ospałe, tyją i łatwiej popadają w zaburzenia psychiczne. Dlatego wszelki ruch, już od najmłodszych lat, jest jak najbardziej wskazany, a nawet – niezbędny.

Czy sztuki walki to dobry sport dla dziecka?

Jak najbardziej. Dżudo, karate czy aikido mogą uczyć się już kilkulatki – w większości dużych miast przy szkołach walki znajdują się sekcje dziecięce.

Sztuki walki wbrew pozorom nie rozwijają agresji. Przeciwnie – pomagają skanalizować rozpierającą dziecko energię. Dodatkowo mają czytelne, jasne zasady, uczą więc dyscypliny, partnerstwa i fair play. Podczas treningów dziecko wyrabia w sobie systematyczność i zaczyna stawiać sobie pierwsze wyzwania.

Bibliografia

 
  1. Lipiejko, „Zajęcia ruchowe w przedszkole. Ćwiczenia gimnastyczne”, wyd. PWN, 2016
  2. Przybylska, M. Dąbrowska. „Mały pływak. Kształtowanie prawidłowych postaw od pierwszych chwil życia, wyd. Landie, 2011
  3. „Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce”, Fundacja Dzieci Niczyje, 2015
Opublikowano: ; aktualizacja: 22.03.2022

Oceń:
1.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Trujące rośliny w domu i w ogródku

 

Tłusty czwartek 2024 – kiedy przypada, co to za święto. Co się je w tłusty czwartek?

 

Andrzejki – co to za święto? Zabawy dla dzieci na andrzejki

 

Eksperymenty dla dzieci – 10 prostych eksperymentów, które dziecko może zrobić w domu

 

Deskorolka – elektryczna czy tradycyjna? Ceny deskorolek

 

8 andrzejkowych zabaw dla dzieci

 

Pierniki – jak zrobić ciasto, ozdoby. Przepis na piernik świąteczny

 

Dziecko na basenie: kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem na basen, jak często chodzić z dzieckiem na basen?