Jaki sport wybrać dla dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz zachęcić swą pociechę do uprawiania jakichś dyscyplin sportowych, ale nie wiesz, co jest odpowiednie dla dziecka? Doradzamy, które sporty są bezpieczne dla małych dzieci. Dowiedz się, jak dobrać dyscyplinę sportową do poziomu rozwoju fizycznego dziecka i jego możliwości!

Sport poprawia kondycję, ale również ma wpływ na rozwój intelektualny
Sport poprawia kondycję, ale również ma wpływ na rozwój intelektualny

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy i jak zacząć wprowadzać swoje dziecko w ciekawy świat sportu. Ruch świetnie wpływa na kondycję ciała, poprawia koordynację, wzmacnia mięśnie, ale także ma znaczenie jeśli chodzi o rozwój intelektualny dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda dyscyplina nadaje się dla maluchów.

 

Pływanie

Jeśli wcześniej chodziliście na kurs pływania dla niemowląt, to dobrze jest kontynuować przygodę na pływalni. Kilkulatki mogą uczyć się po woli stylów pływackich, zanurzania, swobodnego unoszenia na wodzie. Pamiętaj o zapewnieniu maluchowi odpowiedniego sprzętu - rękawków, deski do pływania, choć często te akcesoria dostępne są na pływalniach.

Jakie są korzyści z pływania? Woda masuje i rzeźbi ciało, wzmacnia mięsnie, a także odciąża stawy, ponadto relaksuje, uspokaja i wycisza. Regularne pływanie hartuje, można więc je traktować jako środek zapobiegawczy przeciw przeziębieniom i sezonowym infekcjom.

Po wyjściu z wody od razu załóż maluchowi klapki antypoślizgowe - teren wokół basenu jest zazwyczaj mokry i śliski, łatwo o niebezpieczny upadek. Pamiętaj także o dokładnym wytarciu dziecka ręcznikiem - unikniecie w ten sposób przeziębień.

 

Jazda na rowerze

To najpopularniejszy sport wiosny i lata dla dzieci. Dla dwulatków najlepsze są rowerki trzykołowe, z pedałami umieszczonymi pośrodku ramy, przy napędzie na łańcuch, a nie przy przednim kole. Trzylatki mogą jeździć na dwóch kółkach, z dokręcanymi dodatkowymi kółkami bocznymi, które po mniej więcej roku wymontowujemy. Rower musi być stabilny, ale nie ciężki, by jazda na nim nie wymagała od dziecka zbyt dużo siły.

Ważne jest, by twoja pociecha jeździła od samego początku w kasku rowerowym, w spodniach z mocnego materiału i bluzie z długim rękawem - odpowiednia odzież zabezpieczy newralgiczne części ciała dziecka podczas ewentualnych upadków.

Jakie korzyści dla malucha przynosi jazda na rowerze? Dziecko wzmacnia mięśnie brzucha i nóg, poprawia zmysł orientacji, oswaja z prędkością i poruszaniem się w przestrzeni. Ta forma aktywności ruchowej daje maluchom dużo radości, a także pewność siebie i swoich umiejętności.

 

Jeździectwo

Kontakt z żywym zwierzęciem, jaki daje jeździectwo, jest niezwykłym przeżyciem, wspaniałym doświadczaniem emocjonalnym. Jednak maluchy dwu-, trzyletnie sadzamy na oklep, na kucyku i na krótką chwilę, ponieważ siedzenie w tak dużym rozkroku wpływa niekorzystnie na stawy biodrowe. Dopiero pięciolatki mogą rozpocząć regularne treningi.

Jazda na koniu dobrze rozwija koordynacje ruchową, stąd zalecana jest dla dzieci z wadami postawy czy z zaburzeniami ruchowymi. Dziecko uczy się także odpowiedzialności - do jego obowiązków należy przecież czyszczenie konia oraz stajni. Pamiętaj, aby lekcje odbywały się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, a maluch winien zawsze mieć na głowie kask lub toczek.

 

Jazda na łyżwach lub rolkach

Pierwsze kroki w łyżwiarstwie mogą stawiać już trzylatki. Jeśli odpowiednio dobierze się łyżwy i rolki do wzrostu i rozmiaru buta dziecka, maluch uzyska komfort jazdy i zostanie mu zapewnione bezpieczeństwo - rolki i łyżwy mają zapewniać swobodę ruchów i równocześnie stabilizować stopy w ramach ochrony przed urazami (skręcenia, zwichnięcia). Przydatne są rolki i łyżwy, które rosną wraz z dzieckiem - będzie można ich używać przez dwa, trzy sezony.

Koniecznie zakładaj dziecku ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki oraz odpowiedni kask. Nie pozwól maluchowi jeździć bez tej ochrony. Unikajcie nierównej nawierzchni, dziurawych chodników oraz jazdy po ulicach.

Łyżwiarstwo i jazda na rolkach wymagają naprzemiennej pracy rąk i nóg, co wspomaga pracę obu półkul mózgowych, odpowiedzialnych za rozwój intelektualny. Ponadto wzmacniają mięśnie niemal całego ciała i rozwijają zmysł równowagi.

 

Hulajnoga

Na hulajnodze mogą jeździć już trzylatki - początkowo kup trzykołową, by po jakimś czasie zmienić ją dwukołową. Pamiętaj, by dziecko co jakiś czas zmieniało nogę, którą odpycha się od ziemi i żeby zawsze jeździło w kasku ochraniającym głowę.

 

Jakie korzyści płyną dla dzieci z uprawiania różnych dyscyplin sportowych?

  • aktywność fizyczna powoduje wydzielanie się endorfin w organizmie człowieka, które zapewniają dziecku poczucie radości i spełnienia;
  • ruch to świetna zabawa, sposób na spędzanie wolnego czasu;
  • maluch uczy się wytrwałości w realizacji zadań, cierpliwości, odpowiedzialności, umiejętności wygrywania i przegrywania oraz radzenia sobie z rywalizacją.
  • jeśli będziecie uprawiać sport wraz z dzieckiem, jest szansa, że zarazicie go pasją, z której nie wyrośnie i przerodzi się w zawodowstwo.

 

Komentarze