Jak uchronić dziecko przed molestowaniem seksualnym?

Ocena: 2.46/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dziecko, które nie wie, czym właściwie jest seks i kiedy jest on naturalną częścią relacji bliskich sobie ludzi, w obliczu seksualnego wykorzystania jest bezbronne. Tym bardziej, jeśli sądzi, że o sprawach związanych z cielesnością nie wypada rozmawiać.

Wprowadzenie zasad bezpieczeństwa i rozmowy o cielesności pomogą ci uchronić dziecko przed molestowaniem
Wprowadzenie zasad bezpieczeństwa i rozmowy o cielesności pomogą ci uchronić dziecko przed molestowaniem

Jednym z największych zagrożeń czyhających na dzieci, zwłaszcza w dużych, anonimowych miastach jest wykorzystanie lub nadużycie seksualne. Sprawcą zazwyczaj jest osoba znajoma, czasem wręcz członek rodziny - brat, wujek, ojciec. Związek emocjonalny z agresorem, lęk, wstyd, poczucie winy lub upokorzenia utrudnia dzieciom wołanie o pomoc. Dlatego warto wpoić im kilka zasad bezpieczeństwa. Co oznacza samo wykorzystywanie i na czym dokładnie polega - tego lepiej dzieciom nie wyjaśniać. Te, które się z tym zetknęły, aż nadto wiedzą, o co chodzi, te które tego nie wiedzą, tak naprawdę nie muszą wiedzieć, bo do niczego im ta wiedza nie jest potrzebna. Lęki przeżywane przez dorosłych nie powinny stać się udziałem dzieci i to dorośli powinni o to zadbać.

Zasada pierwsza: Nic nie jest tak złe, abyś nie mógł o tym nikomu powiedzieć

Dzieci, które są przekonane, że rozmawiać można o wszystkim, są bezpieczniejsze niż te, które zetknęły się z tematami tabu. Rodzic dbający o bezpieczeństwo dziecka nauczy je rozmawiać o seksie, pomoże nazwać intymne części ciała. Ważne, aby dziecko wiedziało, że seks to naturalne zachowanie bliskich sobie ludzi - można o tym spokojnie rozmawiać. Powinno również wiedzieć, że seks to nie tylko nagość ale także dotyk, słowo.

Zasada druga: Masz prawo czuć się bezpiecznie przez cały czas

Dzieci boją się, kiedy rodzice się złoszczą - gniew mamy budzi w nich automatyczny lęk przed odrzuceniem, brakiem akceptacji. Dzieci trzeba uczyć, że złość to w pewnych sytuacjach normalna reakcja, ale że można ją kontrolować. A jeśli się to nie uda i rodzic zaczyna np. krzyczeć - powinien potem zwyczajnie przeprosić. Takie podejście daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Dzieci powinny wiedzieć, że niektórych obszarów ciała nie wolno dotykać obcym ludziom, a pewnych nie wolno dotykać nikomu.

 

Zasada trzecia: Naucz się dbać o swoje bezpieczeństwo

Dorośli są odpowiedzialni za wyjaśnienie dzieciom na czym polegają groźne dla nich sytuacje i znaleźć razem z dziećmi hipotetyczne rozwiązania. Na przykład - co zrobisz kiedy zauważysz, że ktoś obcy wszedł za tobą na klatkę, co zrobisz, jeśli pomylisz autobus, do kogo na ulicy możesz zwrócić się o pomoc, jak zachowasz się, jeśli ktoś poznany w internecie będzie chciał się z tobą spotkać. Dziecko powinien obowiązywać zakaz nadmiernego pomagania obcym, przyjmowania prezentów, zaproszeń, wchodzenia do windy lub bramy z obcymi. Uwaga - dziecko nie musi tłumaczyć się, dlaczego odmawia.

Dzieci najbardziej narażone są na atak pedofilów w miejscach, gdzie gromadzą się w dużych grupach i często są bez opieki rodziców - place zabaw, wesołe miasteczka, duże centra handlowe, kafejki internetowe.

Internet często wykorzystywany jest przez potencjalnych agresorów, dlatego istotne jest nauczenie dziecka bezpiecznego korzystania z sieci. Podstawą jest filtr rodzinny nie przepuszczający treści wulgarnych, pornograficznych, okrutnych. Najbezpieczniej, jeśli korzystanie z internetu odbywa się pod kontrolą rodzica.

Sprawdź, jak wygląda rozwój seksualny dziecka.

Tematy: molestowanie seksualne, pedofilia, pedofil

Komentarze