Jak oswoić tęsknotę dziecka

Dziadkowie zaproponowali zabranie waszego dziecka na wakacje. Jak przygotować siebie i dziecko do wakacyjnej rozłąki? Na jak długo kilkulatek może wyjechać? Czy istnieją sposoby oswojenia malucha z tęsknotą?

Wakacyjny wyjazd bez rodziców to pierwszy krok do wyjścia w świat. Kilkulatek ma opuścić dobrze znane mu środowisko - rodziców, rodzeństwo, dom, sąsiedztwo, które dają mu poczucie bezpieczeństwa. W zależności od charakteru i osobowości dziecka może mu to przyjść łatwo lub trudno. Nieśmiały maluch potrzebuje dużo wsparcia. Pod żadnym pozorem nie wolno go zmuszać do wyjazdu, na siłę zostawiać pod opieką nawet najlepszej babci, jeśli sobie tego nie życzy. Pamiętaj, że dzieci mają prawo tęsknić w każdym wieku, zarówno jako dwulatki, jak i nastolatki.

Jaki wiek jest odpowiedni?

Zdaniem psychologów nawet trzylatek poradzi sobie, nie widząc rodziców przez kilka dni. Dziecko w tym wieku jest bardziej otwarte na nowe znajomości, poznawanie świata i wiele można mu wytłumaczyć. Starszaki są dojrzalsze, więcej rozumieją i czasem… tęsknią mocniej niż przedszkolaki.

Z kim jechać?

Dziadkowie

Jeśli macie bliskie relacje ze swoimi rodzicami, którzy lubią spędzać czas z wnukami, pomyślcie o ich wspólnych wakacjach. Starszak poczuje się wyróżniony, że jest już duży, ponieważ pozwalacie mu nocować u dziadków lub jechać z nimi na urlop, mimo że nie zdaje sobie sprawy, że wyjazd łączy się z tęsknotą. Możesz żywić obawy, że dziadkowie za bardzo rozpieszczą twoją pociechę w myśl powiedzenia "rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania". Prawdopodobnie na wyjeździe reguły wychowawcze się trochę zluzują, ale przecież dziecku nie stanie się krzywda, jeśli zje więcej słodyczy niż w domu, albo kilka razy później położy się spać. Po powrocie z wakacji z powrotem w jego życiu zapanują rodzicielskie zasady. Jeśli zaś maluch jest alergikiem, to oczywiste jest, że diety i podawania leków odpuścić nie można.

Przed wyjazdem porozmawiajcie z rodzicami i poproście ich o przestrzeganie reguł, które waszym zdaniem są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania dziecka, np. poranne i wieczorne mycie zębów, aplikowanie koniecznych lekarstw czy przestrzeganie diety bezmlecznej. Dziadkowie na pewno zrozumieją waszą troskę i zapewnią dziecku świetną opiekę.

Umówcie się także na codzienny telefon w dogodnej porze - dziecko będzie mogło opowiedzieć, jak spędza czas. Nie proponujemy telefonowania wieczorem, kiedy dziecko nie jest już tak bardzo zajęte zabawą. Zmęczone może bardziej zatęsknić za buziakiem od mamy i wieczorną kołysanką.

Z rodzeństwem

Dziecku na pewno będzie raźniej, jeśli wyjedzie z rodzeństwem, które stanowi część rodziny i przypomina mamę lub tatę. Do siostry lub brata zawsze można się przytulić w chwili wielkiej tęsknoty za rodzicami. We dwoje łatwiej wymyślić ciekawą zabawę, gdy w okolicy brakuje rówieśników.

Do rodziny/przyjaciół

Jeśli jesteście w bliskich i częstych kontaktach z waszym rodzeństwem, rodzicami chrzestnymi dziecka albo przyjaciółmi mającymi dzieci w wieku waszych, możecie także umówić na wyjazd waszej pociechy do nich lub z nimi.

Jeśli płacze, to co?

Gdy maluch jest osowiały, często płacze, nie chce uczestniczyć w zabawach z rówieśnikami, śpi niespokojnie, narzeka na ból głowy lub brzucha, oznacza to, że tęskni, a rozłąka jest dla niego zbyt dużym stresem. Najczęściej takie sytuacje zdarzają się w przypadku dzieci nieśmiałych, lękliwych. Nie przedłużaj wtedy rozłąki o następne dni, raczej szybko dołączcie do dziecka. Smutek waszego kilkulatka może być dla jego tymczasowych opiekunów dość kłopotliwy, będą także zamartwiać się o jego kiepski nastrój.

Sposoby oswajania z tęsknotą, nie tylko w wakacje:

  • Ukochana przytulanka stanowi część domu. Pachnie rodzinnymi kątami, kojarzy się z rodzicami i można się w nią wypłakać.
  • T-shirt taty lub apaszka mamy. Niektóre dzieci zabierają zawsze ze sobą kawałek mamy i taty w postaci części ich garderoby. Z apaszką mamy można spać, do koszulki taty się przytulić.
  • Codzienny telefon. Umówcie się z dzieckiem na rozmowę każdego dnia o tej samej porze - maluch utwierdzi się w świadomości, że jest nadal dla was ważny. Głos rodzica w słuchawce i słowa "kocham cię, córeczko" są potrzebne na co dzień.
  • Rysunki dla rodziców. Z myślą o mamie i tacie dziecko może wykonywać różne prace - narysować zachód słońca nad morzem, zdobyty szczyt czy kota dziadków.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Niemowlę w samochodzie

 

Metoda zielonego ołówka

 

Co to jest przedszkole integracyjne?

 

Rady przed wycieczką do parku rozrywki. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do parku rozrywki z dzieckiem?

 

Pomysły na nudę, czyli w co się bawić w podróży

 

Niemowlę w samolocie

 

Metoda krakowska – czym jest i na czym polega?

 

Co jest nie tak z systemami nagród? Czyli jak właściwie nagradzać dziecko