Jak obchodzić Dzień Babci i Dzień Dziadka? Pomysły na prezenty dla dziadków

Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, zaś Dzień Dziadka – 22 stycznia. Te dwie daty z pewnością nie umkną wnukom i rodzicom, okazuje się jednak, że święto dziadków w zależności od państwa, przypada w różnych dniach. Niezależnie od szerokości geograficznej, dla wszystkich dzieci to idealna okazja do tego, aby podziękować babci i dziadkowi za to, że są. Jak sprawić przyjemność babciom i dziadkom?

Jedno święto, różne daty

W Brazylii Dzień Dziadków obchodzi się w samym środku lata – 26 lipca. Tego dnia przypada bowiem dzień świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa (rodziców Maryi). W Wielkiej Brytanii Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę października, zaś w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – we wrześniu (w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które z kolei przypada w pierwszy poniedziałek września).

Dzień, w którym wnuki składają babciom i dziadkom dowód swojej pamięci i miłości, jest obchodzony od niedawna. Najwcześniej święto zaczęto obchodzić w Stanach Zjednoczonych – już w 1978 roku. Proklamacja, podpisana przez prezydenta Jimmy'ego Cartera, mówiła o tym, że celem ustanowienia święta jest „uhonorowanie dziadków, podarowanie im okazji do wyrażenia miłości wobec dzieci swoich dzieci oraz uświadomienie dzieciom siły, wiedzy i doświadczenia, jakie mają do zaoferowania starsi ludzie”.

W Polsce Dzień Babci i Dziadka jest obchodzony od około 40 lat, w Wielkiej Brytanii święto ustanowiono w 1990, a w Kanadzie dopiero w 1995 roku. We Francji, w której Dzień Babci przypada w pierwszą niedzielę marca, święto zagościło w kalendarzach w 1987 roku. W wielu krajach oficjalnym kwiatem symbolizującym dzień dziadków jest niezapominajka.

Świętowanie w przedszkolu

Jeśli twój maluch jest przedszkolakiem, z pewnością babcia i dziadek otrzymają zaproszenie na uroczystości w przedszkolu. Specjalny program artystyczny jest poświęcony w całości dziadkom: przedszkolaki recytują wierszyki, śpiewają piosenki, a nawet wystawiają przedstawienia. Babcie i dziadkowie otrzymują laurki lub własnoręcznie przygotowane drobiazgi, wykonane przez dzieci na zajęciach, a całości towarzyszy zwykle słodki poczęstunek.

Dzień Babci i Dziadka to jedno z najbardziej wzruszających świąt w przedszkolu. Zwłaszcza babcie są ogromnie przejęte uroczystością. Dziadkowie przybywają na uroczystości tłumnie i z dużym zaangażowaniem obserwują program przygotowany przez dzieci. Również przedszkolaki są bardzo zadowolone z tego, że ich babcie i dziadkowie goszczą w przedszkolu. Z tego względu można powiedzieć, że to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu imprez przedszkolnych.

Jaki prezent dla babci?

Najlepszym prezentem są oczywiście pamięć i odwiedziny. Warto jednak wykorzystać upodobanie dzieci do prac plastycznych i zaproponować maluchom wykonanie laurek czy rysunków. Jeśli masz więcej czasu, możesz przygotować z dzieckiem inny prezent, np. ręcznie wykonane ozdoby dla babci z koralików, masy solnej, modeliny czy makaronu.

Wspólnie z maluchem możecie wybrać również zdjęcie, które podarujecie dziadkom we własnoręcznie ozdobionej ramce (wystarczy kupić w sklepie ramkę z jasnego drewna bez dodatkowych ozdób), albo razem przygotować pyszne ciasto, z dedykacją z lukru. Ciekawym pomysłem jest również oprawienie w ramkę dziecięcych rączek zanurzonych w farbie i odciśniętych na papierze (lub innym materiale), albo wykonanie drzewa genealogicznego obejmującego dziadków, rodziców i wnuki.

Nawet jeśli przedszkole, do którego chodzi maluch, nie organizuje specjalnych uroczystości, z pewnością nauczycielki opowiadają dzieciom o zbliżającym się święcie i uczą dzieci wierszyków, które przydadzą się w czasie rodzinnych odwiedzin. Odwiedziny, własnoręcznie wykonany drobiazg czy wyrecytowany wierszyk z pewnością sprawią babciom i dziadkom więcej przyjemności, niż drogie (kupione przez rodziców) prezenty. Jeśli jesteś mamą starszego przedszkolaka możesz wykorzystać tę okazję, aby uświadomić dziecku, że najbardziej liczy się pamięć o bliskich, a szczere życzenia, kwiaty lub własnoręcznie wykonany drobiazg mają większą moc niż najbardziej wyszukany prezent.

Nigdy nie jest za wcześnie...

... na świętowanie! Jeśli twoje dziecko jest zbyt małe, aby zdawać sobie sprawę z Dnia Babci lub wykonać samodzielnie drobne prezenty, pamiętaj o tym, aby uczcić to święto wspólnie ze swoimi rodzicami lub teściami. Niezależnie od wieku malucha dobrze jest odwiedzić dziadków w dniu ich święta albo zadzwonić, jeśli dziadkowie mieszkają daleko. Jeśli babcia i dziadek korzystają z internetu, warto również przesłać im film z maluchem w roli głównej, albo album ze zdjęciami przygotowany specjalnie na tę wyjątkową okazję. Każdy dowód pamięci będzie przez dziadków doceniony!

Opublikowano: ; aktualizacja: 04.01.2023

Oceń:
1.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Na przekór ponurym porankom

 

Najczęstsze błędy wychowawcze rodziców

 

Obowiązki domowe przedszkolaka – jakie obowiązki powinien mieć kilkulatek?

 

Nauka dobrych manier

 

Jak przebiega nauka pisania?

 

Dyżury przedszkoli w wakacje – jak zapisać dziecko?

 

Co robić, gdy dziecko nie chce spać?

 

Jak matka z matką