6 rad jak wspierać dziecięcą kreatywność

Ocena: 4.84/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

„Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, by nim pozostało, kiedy dorośnie.” – mówił Pablo Picasso. W naszych radach skupiliśmy się więc nie tyle na tym, „jak rozwijać dziecięcą kreatywność”, co raczej na tym, „jak jej nie zwijać”.

Chcesz żeby twoje dziecko było kreatywne? Pozwól mu na bezczynność. Fot. Shutterstock
Chcesz żeby twoje dziecko było kreatywne? Pozwól mu na bezczynność.

1. Zwolnij, wytnij i odpuść


Żeby coś wymyślić, trzeba mieć czas, żeby pomyśleć - niby oczywiste… A jednak coraz częściej, bez umiaru, zrzucamy kolejne zadania na nasze dzieci, oczekując jednocześnie, że będą twórcze. Tymczasem przepełnione do granic możliwości grafiki, nie wpływają dobrze na kreatywność maluchów. Zamiast więc zapisywać dzieci na zajęcia "z twórczego myślenia", lepiej dać im więcej czasu dla siebie, pozwolić na swobodną zabawę, snucie się pod domu bez celu, a nawet nudę. Nie protestujmy zawsze, kiedy dziecko zatrzymuje się przy sklepie z zabawkami, czy zamyśla, wkładając buty. Czasem oczywiście trzeba się pośpieszyć, ale przyznaj sama - często można odpuścić i chwilę poczekać. Jeśli więc nie jest to absolutnie konieczne, nie popędzaj dziecka, nie mów: "daj, ja to zrobię", "pokażę ci jak to się robi", nie wyręczaj, nie zasypuj wskazówkami. Daj mu szansę samodzielnie znaleźć rozwiązanie. Pozwól mu na próby i popełnianie błędów. To właśnie strach przed nimi zabija kreatywność.

Być może taka zamiana podejścia będzie oznaczać konieczność wycięcia czegoś z napiętego planu waszej rodziny. Uwierz jednak, że wszyscy na tym skorzystacie.


2. Wybieraj dobre książki


Przyjrzyj się plamie. Potraktuj ją jak obraz i nadaj jej tytuł. Dopasuj do niej dyscyplinę sportu. Potraktuj ją jak projekt wynalazku i wymyśl do czego ma służyć. Zastanów się jakie ta konkretna plama mogłaby wydawać dźwięki - takie mniej więcej polecenia możesz znaleźć w "Kreatywnej księdze plam" - książce, która pozwala odkryć swoje twórcze "ja" nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Oczywiście - każda książka w jakimś stopniu wspiera kreatywność, ale niektóre pozycje są wręcz do tego stworzone. I właśnie owa "poplamiona" pozycja do takich należy. Podobnie jak inne "Myślanki" stworzone przez Ośrodek Twórczej Edukacji Kangur np. "Myślanki o zwierzętach" czy "Myślanki o domu". Znajdziesz w nich zadania, które zmuszają do patrzenia na świat z innej perspektywy jak np. rysowanie zwierząt, które są "mniejsze od dłoni", "patrzących z góry" czy "szerszych niż dłuższych" albo np. wymyślanie w jakie zwierzęta zamieni się czapka albo widelec. Bawiąc się z dziećmi możesz też posiłkować się książkami adresowanymi dla dorosłych. Tymi, które zawierają ćwiczenia na kreatywność. Na naszych redakcyjnych dzieciach przetestowaliśmy np. takie klasyczne zadania jak "wymyśl jak najwięcej rzeczy, które można zrobić ze spinacza biurowego". Bawiły się świetnie.  


księga plam

 

3. Broń kosiarek


Duża niebieska kartka została pokryta zielonymi kreseczkami, na środku widniał kot, a wokół niego były rozsypane kolczaste elipsy, które grały rolę kosiarek. Papier nosił ślady gniecenia. Rysunek bowiem ocalał tylko cudem. Jego autor - przedszkolak - chciał go zniszczyć po tym, jak pani w przedszkolu go wyśmiała. Nauczycielka skrytykowała rysunek bo dzieci miały zilustrować bajkę o kocie w butach, a w niej, jak przecież wszyscy wiedzą, nie ma ani słowa o kosiarkach. Jeśli ktoś potrzebuje niezawodnego sposobu na niszczenie dziecięcej kreatywności - to powyższy świetnie się do tego nadaje. Ludzie, którzy są uczeni, że istnieje tylko jeden właściwy sposób na zrobienie czegoś, są krytykowani za swoją odmienność czy szalone pomysły, a nawet wyśmiewani, bardzo szybko przestają być kreatywni. Dlatego broń swego dziecka, jego kosiarki i patrzenia na świat pod innym kątem niż patrzy pani nauczycielka. A jeśli nawet nie zamierzasz z nią dyskutować, wspieraj dziecko, chwal jego różowe żyrafy i dwugłowe konie. Podkreślaj, że fantazja, umiejętność dostrzegania tego, czego nie widzą inni, wymyślania rzeczy, które innym nie przyjdą do głowy - to wielka sztuka. Wspieraj jego poczucie własnej wartości i pamiętaj, że ludzie (także ci najmłodsi) są bardziej kreatywni, jeśli wierzą, że potrafią tacy być.4. Baw się z dzieckiem


Nie mamy zamiaru nudzić i moralizować, że spędzanie czasu z dzieckiem jest superważne. Chodzi nam raczej o to, by namówić cię na taką aktywność, która tobie też sprawi mnóstwo radości. Wzbudzi emocje i sprowokuje do śmiechu. Jeśli znajdziecie coś, co rozbawi całą waszą rodzinę i będzie dla was przygodą, wszyscy na tym skorzystacie. Dla dziecka naprawdę ważne jest to, że rodzice dobrze się z nim bawią. Dzięki temu czuje się kochane i bezpieczne. A najbardziej twórczy jesteśmy właśnie wtedy, kiedy wiemy, że możemy liczyć na akceptację i do tego świetnie się bawimy. Dlatego właśnie siedziby firm, w których od pracowników oczekuje się twórczego podejścia do problemów przypominają często place zabaw. Dobrymi przykładami są m.in. firmy Google i Pixar.

Czytaj też: Tanie i proste stroje na Halloween dla niemowlaka i przedszkolaka

Jakie aktywności rozbawią całą rodzinę? To trzeba zwykle odkryć samemu . Najczęściej metodą prób i błędów. Na przykład my z naszymi redakcyjnymi dzieciakami odkryliśmy ostatnio specjalną taśmę, którą wiesza się np. pomiędzy drzewami, by potem po niej chodzić. Żeby było bezpiecznie, linę można zawiesić bardzo nisko. To świetny pomysł na dobrą zabawę dla całej rodziny na świeżym powietrzu. Wygląda to mniej więcej tak:

 

Czytaj dalej na drugiej stronie: 6 rad jak wspierać dziecięcą kreatywność.

Tematy: zabawki, rozwój dziecka, zabawy z dzieckiem, książki dla dzieci, kreatywność

Komentarze