Domowe sekrety

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zdarza się, że kilkulatek w gronie znajomych czy dalszej rodziny zaczyna opowiadać głośno o prywatnych sprawach swoich rodziców, przeplatając swoją historię szczegółami z ich życia intymnego. Co robić?

Wytłumacz dziecku gdzie leży twoja granica intymności i czego nie może mówić obcym osobom
Wytłumacz dziecku gdzie leży twoja granica intymności i czego nie może mówić obcym osobom

Po pierwsze ustalmy to sobie jasno - mamy pełne prawo do tego by nasz dom był miejscem bezpiecznym, w którym nic nie zagraża naszej intymności, do którego zapraszamy tylko tych, których chcemy zaprosić. To prawo dotyczy także naszych dzieci. Dla każdego członka rodziny jest to zobowiązanie, że będzie on respektował granice intymności innych członków swojej rodziny.
Małe dzieci trzeba tego jednak nauczyć, dać im to odczuć, zwrócić uwagę. Najlepiej to zrobić zanim w swej niewiedzy i niewinności przekroczą granice dobrego smaku i na urodzinach babci, zaczną opowiadać o tym co widziały w sypialni rodziców. Można jednak nie zdążyć.

 

Najpierw rozmowa

Jeśli jest za późno i już jesteśmy na tych urodzinach, dziecko paple nie zważając na nasze prośby i groźby, a rodzina patrzy z zażenowaniem - wszystko co możesz zrobić to obrócić wszystko w żart. Po prostu zacznij się śmiać.

W domu musisz jednak porozmawiać ze swoja pociechą całkiem poważnie. Powinna posłuchać twoich próśb i zakazów, jeśli tego nie zrobiła możesz mieć o to pretensję.
Czym prędzej przystąp także do uświadamiania jej odnośnie "sekretów" i intymności.

 

Jak rozmawiać?

Postaraj się wyjaśnić dziecku co to jest intymność. Twoja, jego, taty. Pokaż na czym polega respektowanie intymności. Powiedz, o czym nie mówisz innym ludziom, bo to należy do intymnych spraw twojego dziecka. Opowiedz o tym, jak dotrzymujesz jego sekretów.

  • Wyraźnie określ granicę tego o czym nie chcesz by dziecko opowiadało nikomu obcemu.
  • Wyjaśnij, że w bliskich kontaktach z przyjaciółmi, rodziną, obowiązuje ta sama zasada. Nie opowiada się o czyichś prywatnych sprawach, to nie jest właściwe. I tego samego można oczekiwać od innych dla siebie.
  • Odrzuć wszelkie podejrzenia co do złośliwości czy chęci skompromitowania cię. Nawet jeśli dziecko prowokacyjnie powtarza cos na co mu nie pozwalasz, robi to by dostać twoją uwagę, i cieszy się gdy ją dostanie.
  • Wyjaśnij kiedy trzeba wyjawić czyjś sekret. Są przecież sytuacje kiedy tajemnicy nie można dochować. Dokładniej - wtedy kiedy się jej boimy. Zwłaszcza dzieci nie powinny dochowywać sekretów, których się boją, które kryją za sobą coś dla nich niebezpiecznego. Takie sekrety trzeba zdradzić i to komuś kogo się lubi.

 

Jak traktować sekrety na co dzień ?

 

  • Pozwalaj dziecku na jego osobiste sekrety i tajemnice, nigdy nie namawiaj by ci je zdradziło jeśli tego nie chce. Nie zaglądaj do pudełek na których widnieje trupia czaszka i ostrzeżenie żeby nie zaglądać.
  • Pamiętaj, że dla kilkulatka tajemnica jest raczej sposobem panowania nad sytuacją, a nie celem samym w sobie. To on decyduje co jest sekretem, komu i kiedy powierzy swój sekret i o to dokładnie mu chodzi. Ty dotrzymuj jego tajemnic ale nie dziw się, że on powierzy je także tacie i bratu, a w stosownym czasie także Azorkowi.
  • Jeśli dziecko, mimo wyjaśnień nadal nie respektuje twoich granic możesz być zła. A nawet na pewno będziesz zła. Powiedz mu o tym.
  • Nie masz prawa wykorzystywać sekretów i tajemnic aby sprzymierzać się z dzieckiem przeciwko komukolwiek, zwłaszcza zaś przeciwko tacie, babci, rodzeństwu. Nie wolno mówić " Kupię ci cukierki ale nie mów  o tym tacie". To bardzo stresujące i destrukcyjne dla całej waszej rodziny.

Komentarze