Czym zająć dziecko w czasie podróży? Sposoby na zajęcie dziecka

Podróże z dziećmi należą to jednych z większych rodzicielskich wyzwań i testów cierpliwości, wytrzymałości i kreatywności. W przypadku krótkiego wyjazdu za miasto czy też do rodziny w sąsiedniej miejscowości, powinno pójść w miarę gładko. Istnieje szansa, że niemowlak szybko zaśnie w foteliku, natomiast starszaka będziemy w stanie zająć przez ten czas śpiewaniem piosenek czy rozmową o tym, co widzimy za oknem. Jednak kiedy w perspektywie mamy trasę na drugi koniec kraju lub jeszcze dalej, będziemy potrzebować znacznie więcej pomysłów, kreatywności i naprawdę dużych pokładów cierpliwości. Na pocieszenie warto jednak dodać, że możemy zrobić wiele, aby nieco ułatwić i uprzyjemnić podróż sobie i dziecku. Odpowiedni plan działania, zbiór pomysłów i akcesoriów podróżnych dla dzieci, powinny pomóc wszystkim przetrwać tę podróż w miłej i rodzinnej atmosferze.

Bezpieczna podróż samochodem z dzieckiem

Zanim przejdziemy do sprawdzonych sposobów, czym zająć dziecko w podróży, warto wspomnieć o czymś znacznie bardziej istotnym. Bezpieczeństwo dziecka w podróży, bo o nim mowa, powinno być kluczową kwestią, którą będziemy się kierować, przygotowując się do trasy. Nie będziemy tutaj wchodzić w tematy dotyczące fotelików, ich odpowiedniego montażu i odpowiedniego zapinania dzieci. To temat na zupełnie osobny i obszerny artykuł.

Zobacz: Jak poprawnie przewozić dziecko w foteliku?

Mówiąc o bezpieczeństwie dziecka w podróży, mamy na myśli jego bezpieczeństwo w kabinie. Nie wpływa na nie bowiem tylko fotelik, ale też pozostałe przedmioty, które tam się znajdują. Często podczas długich wycieczek samochodowych wręczamy starszym dzieciom tablet lub smartfon z aplikacją do gier czy też z bajkami do oglądania. To popularna i skuteczna forma zajęcia dzieci w podróży. Jednak musimy też zadbać o to, aby była bezpieczna.

Czy dawać dziecku tablet w trakcie podróży?

Kiedy dziecko oglądając bajkę, samodzielnie trzyma tablet, w żadnym wypadku nie jest to bezpieczne. Co więcej, stanowi to zagrożenie dla wszystkich pasażerów pojazdu. Dlaczego? W razie zdarzenia drogowego – stłuczki, zderzenia czołowego czy też dachowania, tablet staje się śmiercionośną bronią. Pod wpływem uderzenia jego siłę i pęd możemy porównać do cegły. W momencie upadku takiej „cegły” na głowę, twarz czy inną część ciała, grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo. Podobnie jest z innymi rzeczami, które jadą z nami w kabinie samochodu i nie są w żaden sposób przymocowane. Jeżeli więc chcemy, aby dziecko oglądało bajkę przez drogę, koniecznie musimy zaopatrzyć się w specjalny uchwyt na tablet. Warto też zainwestować w organizer samochodowy, montowany do fotela pasażera, w którym bezpiecznie umieścimy wszelkie podręczne przedmioty, jak butelka z wodą, tablet, chusteczki, kredki itp.

Zobacz: Czym się bawić z rocznym dzieckiem?

Zabawy w podróży – jak skutecznie zająć dziecko w podróży?

Tablet czy też smartfon to oczywiście kusząca perspektywa co najmniej godzinnej ciszy, z której od czasu do czasu mamy prawo skorzystać. Na dłuższą metę jednak warto zaplanować dla dzieci inne rozrywki, które sprawią, że nie będą się nudzić podczas jazdy samochodem. Oczywiście gry i zabawy będą uzależnione od wieku dzieci. W przypadku mniejszych dzieci, istnieje spora szansa, że większość trasy prześpią, dając nam czas na relaks i spokojnie kontemplowanie widoków za oknem. Podczas podróży ze starszymi dziećmi w wieku przedszkolnym czy też wczesnoszkolnym możemy jednak nie mieć tyle szczęścia. W takim wypadku konieczne jest wcześniejsze przygotowanie akcesoriów i gier samochodowych. Jakie będą najlepsze zabawy dla starszych dzieci?

Sprawdź również: Pieluszkowy udar cieplny – co to jest?

Samochodowe gry słowne – jak na długo zająć dziecko w podróży?

Najprostsze i wymagające od nas najmniej wkładu własnego są samochodowe gry słowne. Dzieciaki uwielbiają w nie grać i mogą to robić bez końca. Poniżej podajemy kilka pomysłów na tego typu gry samochodowe, których zadaniem jest zająć dziecko na dłużej:

  • polowanie na kolory – to świetna zabawa, która powinna zainteresować najmłodszych uczestników podróży. Wspólnie wybieracie jakiś kolor, a następnie wypatrujecie samochodu w takim właśnie kolorze. Wygrywa osoba, która wypatrzy go jako pierwsza;
  • jadę w podróż dookoła świata/do Australii/do Afryki/na Biegun Północny – każda osoba, która bierze udział w zabawie, musi powiedzieć jedną rzecz, którą zabrałaby w podróż do wybranego miejsca. Każdy kolejny zawodnik musi dołożyć do walizki swoją rzecz, ale najpierw powtórzyć też wszystkie, które już zostały wymienione. Ten, kto się pomyli lub zapomni o jakiejś rzeczy, odpada;
  • opowieści przygodowe – kolejna zabawa słowna dla całej podróżującej autem rodziny, to wspólne tworzenie historii. Jedna osoba zaczyna opowiadać na przykład od słów: „Dawno, dawno temu, za górami za lasami…” i kolejna musi dołożyć kolejne zdanie tej historii. W ten sposób można stworzyć mnóstwo różnych scenariuszy, wesołych historyjek, przy których opowiadaniu czas leci szybko i wesoło;
  • łańcuszek słów – gra polega na wymyślaniu słów rozpoczynających się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu, np. mama – awokado – owoc – ciastko. Dla utrudnienia, można zaproponować słowa z określonej dziedziny, np. zawody, zwierzęta czy jedzenie;
  • wspólne śpiewanie;
  • liczenie mijanych samochodów czy drzew. Można też np. liczyć znaki drogowe czy określone kolory aut.

To też może Cię zainteresować: Sposoby na chorobę lokomocyjną

Multimedialna podróż – jak zająć dziecko w podróży na dłużej?

Wszystkie gry słowne kiedyś się kończą, albo kończy się energia i cierpliwość dorosłych. W tym momencie do akcji mogą wkroczyć pomoce multimedialne. Jak już wspomniano wcześniej, w przypadku korzystania z tabletu warto wyposażyć się w specjalny uchwyt, który zabezpieczy urządzenie przed ewentualnym upadkiem. Jeżeli jednak od tabletu wolimy czytanie bajek, które jednak w samochodzie może być trochę utrudnione, idealnym rozwiązaniem są audiobooki. Tysiące historii, czytanych przez profesjonalnych aktorów lub lektorów, pozwolą wybrać taką, która zainteresuje nasze pociechy i zajmie ich uwagę na jakiś czas. Oczywiście nie tylko audiobooki są tym, co lubią słuchać dzieci. Możemy po prostu postawić na muzykę dla dzieci. Piosenki z Akademii Pana Kleksa czy też playlista z ulubionych bajek Disneya też powinny przez kilkanaście minut zająć uwagę dzieci.

Sprawdź, jakie zabawki dla rocznego dziecka

Samochodowe zabawy kreatywne na zajęcie dziecka w podróży

Jeżeli dzieci podróżujące autem nie mają choroby lokomocyjnej i mogą swobodnie bawić się w różnych pozycjach, wówczas mamy jeszcze w zanadrzu zabawy kreatywne. Niewielki znikopis z pewnością zajmie przez jakiś czas kreatywnego dwulatka, podobnie jak zeszyt z naklejkami czy kolorowankami. Tego typu zabawy będą idealne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Aby jednak były one wygodne, warto zaopatrzyć w stolik podróżny, który umożliwi nie tylko wygodne kolorowanie czy naklejanie, ale też podręczne posortowanie akcesoriów, takich jak kredki, gazetki i quizy dla starszaków.

Przeczytaj też: Jak załagodzić świąd po ukąszeniu komarów?

Dziecko w podróży – ulubione zabawki

Każde dziecko z pewnością ma taką zabawkę, do której chętnie wraca lub która zawsze i wszędzie mu towarzyszy. Podczas długiej podróży samochodem przychodzi taki czas, że maluch właśnie jej potrzebuje, aby trochę się wyciszyć i pobawić w swoją ulubioną zabawę. Taka zabawka umili dziecku czas, ale też pomoże poczuć mu się bezpiecznie i stabilnie w nowych okolicznościach i nowym miejscu. Mimo wszystko, dzieci nawet na super wesołych wakacjach mogą czuć się trochę zagubione, odczuwać strach już podczas podróży do miejsca docelowego. Mając przy sobie to, co znane i lubiane, będzie im łatwiej zaadaptować się do nowych warunków.

Bibliografia

 
  1. https://fotelik.info/pl/news/bezpieczne-akcesoria-do-samochodu-stolik-podroznika-i-organizer-dzieciecy,1466.html
Opublikowano: ; aktualizacja: 02.06.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dziecięce lęki: lęki dwulatków, lęki trzylatków

 

Jak obchodzić Dzień Babci i Dzień Dziadka? Pomysły na prezenty dla dziadków

 

Autyzm u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje autyzmu

 

Ukąszenie kleszcza

 

Dyżury przedszkoli w wakacje – jak zapisać dziecko?

 

Przygotuj święta razem z dzieckiem

 

Co robić, kiedy dziecko wymusza płaczem?

 

Wychowanie dwujęzyczne – dlaczego warto mówić do dziecka w dwóch językach?