Zakazane zdania: czego nie wolno mówić dziecku

Ocena: 2.92/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Są takie zdania, które wypowiadane często bez zastanowienia mogą wyrządzić dziecku krzywdę. Czego nie powinnaś nigdy powiedzieć maluchowi?

Zanim w złości powiesz o dwa słowa za dużo, pomyśl, jaką krzywdę możesz wyrządzić tym dziecku.
Zanim w złości powiesz o dwa słowa za dużo, pomyśl, jaką krzywdę możesz wyrządzić tym dziecku.

Oto przykłady zdań, których nigdy nie powinnaś mówić swojemu dziecku. Wyjaśniamy też, dlaczego należy się ich wystrzegać.

Jesteś głupi/brzydki/okropny/niegrzeczny… Ocenianie to przylepianie dziecku etykietek. Maluch będzie się czuł gorszy od innych, jego samoocena obniży się. Co więcej, wierząc w wypowiadane przez ciebie epitety, będzie się starał dostosować się do nich na co dzień.

Przestanę cię kochać, Już cię nie kocham, Bo cię zostawię… To jedno z najokrutniejszych zdań, jakie można usłyszeć, nie tylko w dzieciństwie. Dziecko zaczyna odczuwać strach przed porzuceniem. Gdy będziesz wychodzić z domu, parolatek poczuje strach, że nigdy do niego nie wrócisz. Według psychologów taka relacja nazywa się "więzią lękową". Pamiętaj, takie zdania zapisują się bardzo głęboko w psychice człowieka i ranią nawet w dorosłości. Odbierając dziecku poczucie bezpieczeństwa, tracisz jego zaufanie. Jeśli czujesz złość, lepiej wyraź ją za pomocą słów: "Bardzo rozzłościło mnie, że wylałeś sok na podłogę. Proszę, żebyś wytarł go ścierką."

Jak tata wróci z pracy, to zobaczysz… Straszenie dziecka jednym z rodziców spowoduje, że maluch naprawdę zacznie się go bać. Rodzice to osoby, które dziecko kocha i nie wolno żadnego z opiekunów stawiać w roli egzekutora.

Nie słuchaj mamy/taty… Wyrażanie się źle o mamie czy tacie powoduje, że maluch traci pozytywny obraz rodzica. Do konfliktów z mężem nie mieszaj dziecka, ono nie może być stroną w waszych kłótniach.

Przez ciebie boli mnie głowa, jestem chora… Lub zdania podobne: "Do grobu mnie wpędzisz, dostanę przez ciebie zawału" wzbudzają w dziecku poczucie winy. Często rodzice w ten sposób próbują wymusić na dzieciach posłuszeństwo, co może źle wpływać na ich rozwój. W razie przedwczesnej śmierci rodziców lub ciężkiej ich choroby dziecko będzie obwiniać się za tragiczne wydarzenia. Mimo że dzieci potrafią czasem dać mocno w kość, to nie są odpowiedzialne za twoje schorzenia czy okazjonalne migreny.

Znajdę sobie inne dziecko, które będzie grzeczniejsze… Jeśli uważasz to zdanie za żartobliwe, możesz być pewna, że parolatek nie wyczuje w nim ironii czy żartu i pomyśli, że jesteś gotowa rzeczywiście poszukać sobie lepszego dziecka. To kolejne zdanie, którym można wzbudzić w dzieciach lęk przed porzuceniem, a nawet agresję. Dziecko mając poczucie, że nie spełnia oczekiwań rodziców, będzie chciało zrobić wszystko, by zwrócić twoją uwagę i zasłużyć na miłość.

Dlaczego nie jesteś taka jak: siostra/brat/Piotrek/syn sąsiadów… Porównywanie rodzeństwa, stawianie za wzór innych dzieci sprawia, że dziecko uważa się za mniej kochane, gorsze. Wszelkie porównania podsycają rywalizację między dziećmi i rodzą agresję słowną i fizyczną między nimi.

Wolisz mamusię czy tatusia? Kogo kochasz bardziej? Nigdy nie zadawaj dziecku podobnych pytań. Nie pozwalaj też, żeby ktokolwiek o to pytał twoją pociechę. Dziecko ma prawo kochać jednakowo mamę i tatę. Nie musi nikogo kochać bardziej.

Nie dasz rady tego zrobić, nie potrafisz… Jeśli wypowiesz takie zdanie, zanim dziecko spróbuje wspiąć się na drzewo, bądź pewna, że maluch nie da rady na nie wejść. Skoro ty nie wierzysz w możliwości dziecka, trudno mu będzie pokonywać życiowe trudności czy realne fizyczne przeszkody. Będzie wierzyć, że sobie po prostu nie poradzi. Brak wiary we własne siły może spowodować, że w wieku dorosłym twojemu dziecku będzie trudno np. załatwić sprawy w banku czy zdać egzaminy na studiach.

Zachorujesz, jak nie będziesz jeść… "Jak nie zjesz zupy, nie pójdziesz na podwórko" i inne podobne sformułowania padające podczas posiłków mogą doprowadzić do zaburzeń odżywiania u dziecka, ale także do chowania przez nie jedzenia w najdziwniejszych miejscach dla osiągnięcia wymarzonego celu.

9 zdań, których nie można mówić córce

Tematy: wychowanie, zakazane zdania

Komentarze