Moje dziecko mnie bije

Ocena: 2.94/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko jest wobec ciebie agresywne? Podchodzi do ciebie i z premedytacją zaczyna cię bić? Z jakich powodów maluch to robi? Jak zaradzić takim zachowaniom? Czy pozwalać dziecku na stosowanie przemocy wobec rodziców, opiekunów?

Kara wymierzona dziecku za agresywne zachowanie może jeszcze pogorszyć sytuację.
Kara wymierzona dziecku za agresywne zachowanie może jeszcze pogorszyć sytuację.

To zrozumiałe, że jesteś przerażona i czujesz niepokój o rozwój swojego dziecka, które cię bije. Nie przymykaj oczu na takie zachowania, reaguj. Spróbujemy ci podpowiedzieć, co możesz zrobić.

 

Przyczyny agresji fizycznej

Psychologowie widzą wiele czynników sprzyjających występowaniu agresji u dzieci w wieku przedszkolnym.

Niewłaściwa postawa rodzicielska. Maluchy zachowują się agresywnie, gdy czują się odrzucone, niesprawiedliwie traktowane przez rodziców czy opiekunów. Reagują agresją, gdy czują się niekochane z powodu nieporozumień miedzy rodzicami oraz z zazdrości o rodzeństwo. Agresja fizyczna może być próbą zwrócenia na siebie uwagi rodziców, gdy widzą one przemoc w domu, są świadkami agresji i traktują to jako zachowanie normalne. Paradoksalnie dziecko może również uciekać się do bicia dorosłych, gdy rodzice unikają kontaktu z nim. Brak akceptacji rodzi agresję, dziecko nie ma zaufania do mamy i taty.

Nadopiekuńczość. Zbytnie ochranianie malucha, spełnianie każdego pragnienia i kaprysu, pokazywanie, że potrzeby dziecka są ważniejsze od potrzeb innych sprawi, że mały człowiek będzie miał postawę roszczeniową wobec świata. Natomiast brak zaspokojenia jego potrzeb prowadzi do frustracji i agresji fizycznej, najczęściej kierowanej w stronę rodziców.

Nieradzenie sobie z emocjami. Mały człowiek nie radzi sobie z ograniczeniami stawianymi mu przez rodzica, traktuje je jak przeciwności. Dąży do niezależności, a słyszy nakazy i zakazy, chce się im przeciwstawić, nie zgadza się na nie i bije.

Zmęczenie i przygnębienie. Stany przygnębienia i rozdrażnienia są nieuniknione i konieczne w rozwoju dziecka, ale napadami wściekłości i agresji fizycznej kończą się wtedy, gdy towarzyszy im zmęczenie.

Zaburzenie rytmu dnia. Czasem wystarczą drobne wydarzenia, by zakłócić spokój malucha i sprowokować jego wybuch. Jeżeli dziecko przyzwyczajone jest do stałego rozkładu codziennych wydarzeń, to odstępstwo od rutyny może je rozdrażnić i skończyć się agresją.

Choroba. Złe samopoczucie, ból głowy czy pogorszony nastrój mogą być zwiastunami nadchodzącej choroby. Są dzieci, które na takie sytuacje reagują również agresją.

Posłuchaj, co na temat agresywnych dzieci mówi psycholog.

Czytaj też: Czy potrafimy stawiać granice dzieciom

 

Jak radzić sobie z biciem u dzieci?

Najczęstszą reakcją rodziców na agresję dziecka jest zastosowanie kary. Jednak są specjaliści twierdzący, że karanie za agresywne zachowanie jest metodą nieskuteczną, może jedynie utrwalać agresję. Może się bowiem zdarzyć tak, że agresja, której zewnętrznym objawem jest bicie, może zostać przytłumiona lub skierowana w inną stronę, np. dziecko wiedząc, że nie może pobić taty, zbije młodszą siostrę lub misia, bo zachował się niegrzecznie. Zwolennicy tej metody zaznaczają natomiast, że warto przy tego rodzaju karze zastosować perswazję - wytłumacz dziecku, za co i dlaczego zostało ukarane. Nie krzycz na dziecko, nie podnoś głosu i nie wdawaj się z dzieckiem w dyskusję. Jeśli kilkulatek będzie z drugiego pokoju krzyczał do ciebie, nie reaguj - dasz wtedy dziecku sygnał, że jego zachowanie nie wywiera już na ciebie wpływu.

Gdy maluch bije, złap go za rękę, która cię drapie, szczypie lub za nogę, która kopie. Przytrzymaj tę kończynę i bez podnoszenia głosu, ale stanowczo, patrząc dziecku w oczy, wyraź swoją dezaprobatę dla takiego zachowania: - Boli mnie, jak mnie kopiesz. Nie życzę sobie, byś tak postępował.

Jeżeli bicie jest naśladowaniem zachowań rodziców, należy absolutnie izolować dziecko od sytuacji, w których musi oglądać agresję opiekunów. Być może konieczna będzie pomoc psychologa lub zastosowanie terapii małżeńskiej lub rodzinnej (np. Trening Zastępowania Agresji).

W sytuacji, kiedy dziecko ogląda zbyt dużo filmów i bajek z agresją w tle, należy czas spędzany przed ekranem telewizora lub komputera zdecydowanie ograniczyć. Warto skierować uwagę malucha w stronę ciekawych książek i bajek, w których bicie nie występuje.

Pamiętaj! Każde zachowanie agresywne, w tym bicie, jest wołaniem o pomoc. To znak, że mały człowiek przeżywa trudne emocje i sobie z nimi nie radzi.

Czytaj też: Co szkodzi mały klaps?

Tematy: wychowanie, agresja

Komentarze