Przygotuj święta razem z dzieckiem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Święta to dla maluchów wyjątkowy czas. Niestety, w gorączce świątecznych przygotowań, dzieci często się nudzą. Jak zaplanować prace, żeby włączyć je w przygotowania, a jednocześnie zapewnić im świetną rozrywkę?

Wiele dzieci uwielbia pomaganie mamie w kuchni
Wiele dzieci uwielbia pomaganie mamie w kuchni

Świąteczne ozdoby

Dzieci uwielbiają wszelkie prace plastyczne, dlatego jednym z najlepszych pomysłów jest zaproponowanie wykonania świątecznych ozdób.

Co mogą zrobić maluchy? Wszystko, co dostosowane jest do ich wieku. Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo - zaczynające posługiwać się nożyczkami 3-latki łatwo mogą się skaleczyć! Starszym dzieciom, przyzwyczajonym do korzystania z nożyczek w przedszkolu, zazwyczaj bez obaw można pozwolić na wycinanki.

Najpopularniejsze wykonywane samodzielnie ozdoby to łańcuchy na choinkę, kartki świąteczne (zwłaszcza babcie ucieszą się z kartki przygotowanej własnoręcznie przez wnuki!), ozdoby wykonane z masy solnej (np. gwiazdki do zawieszenia na choinkę).  Młodsze dzieci będą potrzebowały większego zaangażowania dorosłych. Wykonanie łańcuchów będzie możliwe, jeśli wcześniej potniesz papier na paski. W przypadku 3-latków świetnie sprawdzą się świąteczne kolorowanki. Wspólnie ze starszym dzieckiem warto wykonać również oryginalny stroik. Potrzebne będą gałązki, wstążki, bombki i styropian.

Przed przystąpieniem do wykonywania ozdób zaopatrz się w:

 • kolorowy papier lub karton
 • nożyczki
 • klej
 • wstążki
 • brokat
 • kolorowa bibuła
 • kredki, pisaki, farbki

Do masy solnej potrzebna będzie:

 • mąka
 • sól
 • woda

Przede wszystkim postaraj się towarzyszyć dziecku choć przez chwilę w jego pracach. Możecie wspólnie przygotować łańcuch, w którym poszczególne części będą przygotowane przez wszystkich domowników. Pamiętaj również o tym, aby przypomnieć dziecku o ostrożnym korzystaniu z nożyczek. Pieczenie ozdób z masy solnej również wymaga twojej ścisłej kontroli - nie pozwól dziecku samodzielnie korzystać z piekarnika!

Czytaj też: 6 pomysłów na oryginalną choinkę


Maluch w kuchni

Święta to okres, w którym nawet mamy, które rzadko gotują w domu, zabierają się do gotowania. Czas spędzony wspólnie w kuchni będzie dla dzieci niezapomniany. Nie ulegaj stereotypom, zapraszając do kuchni córkę, a wypędzając syna!

Co dzieci mogą robić w kuchni? Czynności, które nie wymagają użycia noża i nie stwarzają ryzyka poparzenia. Maluch z powodzeniem może np. pomóc ci w robieniu pierników. Wykrawanie ciasta za pomocą foremek to dla wielu dzieci wspaniała zabawa. Daj dziecku kawałek wyrobionego ciasta i pozwól mu lepić własne pierogi lub uszka. Zdobienie ciastek i pierników lukrem z pewnością spodoba się maluchowi.

Przygotowywanie świątecznych potraw do również znakomita okazja opowiadania o świątecznych zwyczajach i tradycjach. Kiedy jednak bardzo się spieszysz, gotowanie z dzieckiem nie jest najlepszym pomysłem. W pośpiechu dziecko kręcące się po kuchni może wywołać twoje zniecierpliwienie, a stąd do kłótni niedaleko.

Na co zwrócić szczególną uwagę w kuchni?

 • Uważaj na garnki i blachy z ciastem wyjęte z piekarnika - ustawiaj je tak, aby dziecko nie miało do nich bezpośredniego dostępu
 • Uważaj na sprzęt - maszynka do mielenia maku, blender do miksowania owoców, a nawet "zwykły" piekarnik mogą wyrządzić dziecku krzywdę
 • Uważaj na garderobę - załóż maluchowi fartuszek (dzięki czemu unikniesz nerwów związanych z zabrudzeniem sweterka lub spodni), zwiąż córce włosy w kucyk

Czytaj też: Jak przeżyć święta i nie zwariować

 

Domowe porządki

Świąteczne porządki to idealny moment na zaangażowanie dzieci w drobne prace domowe. Maluchy mogą pomóc porządkując zabawki w swoim pokoju. Możesz również poprosić je o pomoc przy np. porządkowaniu płyt lub odkurzanie bombek. Idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym jest również poproszenie dziecka o pomoc przy ubieraniu choinki.

Świąteczne porządki są idealną okazją do uczenia dziecka odpowiedzialności. Oraz do zapoznawania z działaniem i korzystaniem np. z odkurzacza. Starsze dzieci mogą wynosić śmieci oraz nakrywać do stołu. Świąteczny stół jest zresztą doskonałą okazją do uczenia młodszych dzieci jakie sztućce i naczynia powinny się na nim znaleźć. Starszym maluchom można powierzyć samodzielne nakrycie stołu.

Tłumacz dziecku dokładnie, na czym polega jego zadanie. Żeby wszyscy wiedzieli, co maja do zrobienia, warto stworzyć domowy grafik, w którym zostaną rozdzielone prace.

Czytaj też: Przygotowania do świąt z dzieckiem

 

3 pomysły dla zapracowanych mam

W sytuacji kryzysowej, kiedy w ferworze przygotowań dorosłych maluch bardzo się nudzi, można zaproponować dziecku:

 1. Napisanie (albo narysowanie) listu dla św. Mikołaja
 2. Ozdobienie kartek świątecznych wysyłanych rodzinie - maluch może na każdej dorysować gwiazdki, choinki lub postać św. Mikołaja
 3. Zakupy z tatą - oczywiście niezbyt duże. Zrób listę rzeczy, o których zapomniałaś wcześniej i wyślij rodzinę na wypad po absolutnie niezbędne dodatki.

Niezależnie od świątecznego zabiegania, znajdź chwilę na to, aby wytłumaczyć dziecku, że magia świąt to nie tylko zabieganie i prezenty. Opowiadaj maluchowi o zwyczajach panujących w twoim domu, gdy byłaś dzieckiem, śpiewajcie wspólnie kolędy, znajdzie chwilę na zimowy spacer i zabawę na śniegu.

8 pomysłów na superprezenty

Komentarze