Codzienne rytuały

Ocena: 4.77/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W każdym domu panują inne zwyczaje. Co ciekawe, często ich najwierniejszymi wyznawcami i strażnikami są dzieci. To im, wbrew pozorom, zależy najbardziej na stałości, rutynie, uporządkowaniu.

Codzienne rytuały są ważnym punktem dnia każdej rodziny.
Codzienne rytuały są ważnym punktem dnia każdej rodziny.

Małe dzieci chcą, byśmy po sto razy czytali im te same książeczki, opowiadali te same bajki, najlepiej zawsze tymi samymi słowami. Wieczorem po dobranocce szykują się do spania z ulubionym misiem, słuchając ukochanej pozytywki. Zanim zasną mama musi pocałować na dobranoc, tata przykryć i dać buziaka w stopę. I pod żadnym pozorem nie wolno zmienić tej kolejności, zaburzać rytuału, któremu towarzyszą zawsze podobne gesty, te same słowa, wypowiadane tym samym tonem. W ten sposób dzieci manifestują swoją potrzebę stałości. Rytuały i zwyczaje są ich bronią przeciw nieprzewidywalnemu atakowi rzeczy nowych i niezrozumiałych.

 

Co jest dla dziecka rytuałem?

Nie wszystkie jednak czynności powtarzalne mają rangę rytuału. Niektóre, jak na przykład mycie rąk po powrocie do domu czy sprzątanie zabawek przed wyjściem na spacer, to po prostu nawyki. Przyjmowanie gości w każdy piątek wieczorem, czy oglądanie telewizji w niedzielny poranek to bardziej zwyczaje. Rytuały dotyczą tego co symboliczne, intymne, związane z emocjami - jak jedzenie, mycie się, zasypianie. Treścią rytuałów są rzeczy istotne.

Zarówno nawyki, jak zwyczaje i rytuały, choć mają różną rangę i zabarwienie emocjonalne, są bardzo istotne dla dziecięcej psychiki. Porządkują świat i to co się w nim dzieje. Stwarzają konstrukcję dla rzeczywistości. Nie bez powodu najlepiej rozwijają się te dzieci, których życie  jest uporządkowane i zaplanowane z zegarkiem w ręku. To dotyczy szczególnie najmniejszych maluchów.
Domowe zwyczaje mają zbawienny wpływ dla dzieci z problemami z koncentracją uwagi, np. cierpiących na dysleksję.

 

Ważne nie tylko dla dziecka

Co ciekawe jednak regularny i zrytualizowany rytm dnia potrzebny jest również rodzicom. Daje im poczucie panowania nad sytuacją i nad potomstwem. Co więcej z czasem pozwala wygospodarować chwilę dla siebie, odetchnąć. Podobnie jak określone z góry zasady i regulaminy, pomagają funkcjonować na co dzień, zwalniają z ciągłych napomnień i poleceń. Domowe zwyczaje i rytuały cementują społeczność jaką jest rodzina. Czasem przecież o ich istnieniu oraz o tym jak przebiegają, wie tylko kilku najbliższych sobie krewnych. Osoby z zewnątrz, nawet przyjaciele nie musza przecież wiedzieć, że babcia co wieczór pije gorące mleko. Co innego dziadek albo wnuczek.
Domowe rytuały tworzą się same, są po prostu potrzebne, do ich tworzenia i realizowania dążymy podświadomie, czasem przez długie lata nie zdając sobie sprawy z ich istnienia. Tymczasem bywa, że w tej czy innej odsłonie, czasem w całości, czasem tylko w kawałkach są przenoszone z pokolenia na pokolenie, ciągle bezwiednie, niejako poza rodzinną świadomością.

Komentarze