15 sposobów na kłótnie w rodzeństwie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dzieci się kłócą, czasem biją. Nie wiesz, jak reagować na przemoc między maluchami? Czy kłótnie są konieczne? Co można zrobić, by poprawić tę sytuację?

Nie zmuszaj dziecka do przeprosin - niech najpierw oboje ochłoną.
Nie zmuszaj dziecka do przeprosin - niech najpierw oboje ochłoną.

Konflikty miedzy w rodzeństwem są nieuniknione - gdy przebywa koło siebie co najmniej dwoje dzieci, kłótnie wybuchają o tę samą zabawkę, siedzenie na kolanach mamy, o kolejność budowania z klocków albo o to, czyj rysunek jest ładniejszy. Dochodzi też do zachowań bardziej agresywnych, jak kopanie, gryzienie, szczypanie, plucie, przezywanie. Ostatecznie maluchy wołają osobę dorosłą w celu rozsądzenia, kto miał rację, i ukarania przeciwnika.

Jakie są przyczyny kłótni i przemocy w rodzeństwie?

Psychologowie twierdzą, że głównym powodem tarć między dziećmi w domu jest rywalizacja o względy i miłość rodziców. Każde dziecko chce być najważniejsze, pragnie tylko na sobie skupiać uwagę opiekunów i być jedynym adresatem pochwał i pieszczot. Można spotkać się także z opinią, iż kłótnie rodzeństwa to forma zaspokajania potrzeb emocjonalnych, znajdujących później ujście w relacjach przyjaźni z rówieśnikami. Do sytuacji konfliktowych może dochodzić także z powodu chęci współzawodnictwa - rywalizacja dzieci jest zjawiskiem naturalnym, bez względu na uczucia żywione do mamy i taty. Po prostu każde dziecko chce być górą - twierdzą specjaliści.

Co robić, jeśli bójki i kłótnie miedzy dziećmi wydają się nieuniknione?

 • Nie bądź arbitrem. To zrozumiałe, że każde dziecko chce usłyszeć werdykt: "To jego wina, a ty miałeś rację". Na ile to możliwe zachowaj dystans - dzieci szybciej nauczą się same rozwiązywać trudne sytuacje między sobą.
 • Nie dochodź bezpośredniej przyczyny zajścia - zwykle konflikty są bardzo zawiłe, a każda ze stron absolutnie pewna swojej racji. Nie daj się także wciągnąć w niekończące się dyskusje.
 • Zostaw dzieci w spokoju. Gdy nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia dzieci (wrzaski lub niezwykła cisza), pozwól dzieciom się dogadać. Powiedz im, żeby pomyślały, co mogą w tej sytuacji zrobić.
 • Rozdzielaj, ale jedynie wtedy, gdy komuś dzieje się krzywda fizyczna - oddzielenie przeciwników pozwoli im ochłonąć z silnych emocji.
 • Używaj minutnika. Jeśli punktem zapalnym jest granie na komputerze czy play station, włącz minutnik, ustaliwszy wcześniej, ile minut kto gra w grę. Gdy minutnik zadzwoni, następuje zmiana gracza.
 • Nie dopuszczaj do sytuacji rodzących konflikty. Jeśli sześciolatkowi trudno jest przegrywać i pogodzić się z porażką, nie pozwól mu codziennie rywalizować ze starszym bratem. Kłótnia wtedy jest gwarantowana.
 • Nie zmuszaj do przeprosin. Jeśli wytłumaczysz dziecku, które gryzie, by nie robiło tego, bo gryzienie boli, jest duża szansa, że maluch zrozumie. Jednak nie zmuszaj do przeprosin - przepraszanie na siłę uczy dziecko, że jego uczucia nie są ważne. Niech przeprosi później, gdy ochłonie i przemyśli swoje zachowanie. Nawet winowajca ma prawo czuć złość i gniew.
 • Nie gódź na siłę ("Przeproście się w tej chwili!"), nie zawstydzaj ("Taki duży chłopak, a nie umie się podzielić klockami z bratem"). Zmęczona ciągłymi potyczkami dzieci możesz ulegać równie silnym emocjom jak twoje dzieci. Nie obwiniaj się z tego powodu. Nie strasz dzieci powrotem taty ("Jak tata wróci z pracy, to wam pokaże"). Nawet odwołanie się do jego osoby może nie skutkować, a dzieciom pokażesz, że nie panujesz nad sytuacją.
 • Nie uskarżaj się głośno w obecności dzieci, że one "stale się biją". Będą chciały sprostać twojej ocenie i kłótniom nie będzie końca.
 • Staraj się traktować każde dziecko indywidualnie, nie mów stale do dzieci w liczbie mnogiej, zwracaj się do nich w liczbie pojedynczej i po imieniu.
 • Pomóż dzieciom chronić najważniejsze dla nich przedmioty. Kilkulatki mają swoje skarby, ukochane kamyki, piórka czy zabawki. Staraj się chronić te rzeczy przed zniszczeniem.
 • Kontroluj stan zdrowia dzieci. Pamiętaj, że alergicy, dzieci zarobaczone często są rozdrażnione i szybciej wpadają w złość. Rozpraw się z pasożytami czym prędzej i pilnuj odpowiedniej diety. Pobudzająco działają na dzieci słodycze, a szczególnie czekolada i sztucznie barwione cukierki, lizaki.
 • Zwróć uwagę, w jakich okolicznościach wojny wybuchają najczęściej. Jeśli dzieci kłócą się zwykle przy mamie, być może chodzi o zwrócenie na siebie uwagi. Spróbuj poświęcić uwagę każdemu dziecko po kolei i wszystkim razem. Poczytaj im, zadawaj zagadki do ilustracji na poziomie dostosowanym do wiedzy i umiejętności maluchów. Doceniaj, chwal i dużo przytulaj. Bądź blisko.
 • Pomoc terapeuty. Jeśli czujesz, że nie dajesz sobie rady, konflikty między rodzeństwem przerastają cię, zgłoś się psychologa lub terapeuty po pomoc. To żaden wstyd. Terapia pomoże spojrzeć na waszą rodzinę z dystansu.
 • Zadbaj o swój odpoczynek. Przebywanie non stop z dziećmi często kłócącymi się, może powodować narastanie stresu i frustracji u rodziców. Znajdź codziennie chwilę dla siebie i zrób coś, co lubisz - poczytaj ulubioną książkę, idź pobiegać (sport świetnie odstresowuje), weź aromatyczną kąpiel z olejkiem lawendowym. Po prostu odpocznij.

Dobre strony kłótni

Choć czasem widząc zwaśnione rodzeństwo trudno w to uwierzyć, jednak konflikty mają też dobre strony. Pomagają wypróbować nowe zachowania, pozwalają badać granice własne i rodzeństwa (czyli przeciwnika). Uczą wygrywać i przegrywać oraz pokazują, że z przeciwnikiem trzeba się liczyć. Kłótnie w domu to ważne źródło doświadczeń - w przyszłości dzieci nie raz skorzystają z nabytych w domu umiejętności. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne przeżywanie sytuacji konfliktowych.

Posłuchaj, co o relacjach między rodzeństwem mówi psycholog.

 

Tematy: rodzeństwo, przemoc w rodzinie, kłotnie w rodzeństwie

Komentarze