Zalety przedszkola językowego

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Naukowcy twierdzą, że kontakt z językiem obcym już w niemowlęctwie skutkuje szybką nauką danego języka. Małe dzieci nie umiejące czytać i pisać uczą się przez osłuchanie z językiem. We wczesnej edukacji lingwistycznej rodzice widzą świetlaną przyszłość dziecka i pewną drogę do życiowego sukcesu.

Nauka języka obcego w przedszkolu odbywa się głównie przez zabawę
Nauka języka obcego w przedszkolu odbywa się głównie przez zabawę

Pomocne może być zapisanie malucha do przedszkola, w którym od najmłodszych lat będzie mieć częsty, a nawet codzienny kontakt z obcymi słowami.

W Polsce pojawia się coraz więcej przedszkoli językowych, do których uczęszczają dzieci polskie i dzieci obcokrajowców. Najwięcej przedszkoli językowych jest w dużych miastach - do wyboru są kanadyjskie, amerykańskie, niemieckie, włoskie, francuskie, hebrajskie. Oferta jest bardzo bogata. Zanim jednak poślesz tam swoją pociechę, zastanów się, jakie intencje tobą kierują, jak jest cel. Jeśli oczekujesz, że twój trzylatek po kilku miesiącach pobytu w przedszkolu zacznie mówić płynną angielszczyzną - jesteś w błędzie. Dziecko przyswaja sobie nowe słownictwo szybko, ale nie w tempie ekspresowym.

Czytaj też: Od kiedy uczyć dziecko języków obcych?

 

Jak to działa?

Przedszkola realizują przede wszystkim podstawę programową. Grupa jest pod opieką zwykle dwóch osób, z których jedna komunikuje się z dziećmi w obcym języku. Funkcję tę pełni native speaker, czyli obcokrajowiec, dla którego dany język jest ojczystym albo polski filolog, lektor z kwalifikacjami do nauki dzieci. Druga osoba zajmująca się grupą to metodyk, czuwający nad prawidłową realizacją programu. Lektor uczestniczy we wszystkich zajęciach - dzieci, słysząc obcy język podczas zabawy, bezwiednie zapamiętują nowe słowa. W czasie realizowanych zajęć maluchy poznają równocześnie słownictwo polskie i np. angielskie, związane z danym tematem.

Male dzieci nie potrzebują "lekcji" - konieczny jest natomiast dla nich codzienny, regularny kontakt z obcym słownictwem, odnoszącym się do danej sytuacji, by mogły chłonąć go w każdym momencie zabawy i zajęć. Lingwiści mówią tu o imersji, czyli całkowitym zanurzeniu w języku obcym jako najskuteczniejszej formie nauki.

Czytaj też: Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola


Zalety

Często do przedszkoli językowych chodzą dzieci obcokrajowców mieszkających w Polsce lub maluchy ze związków mieszanych. Spotykając dzieci innego koloru skóry, innego wyznania maluchy nabierają przekonania, ze taki jest świat, że żyją na nim różni ludzie i staje się to dla nich naturalne. W późniejszym wieku nie będą miały problemów z akceptacją inności i odrębności drugiego człowieka, staną się na niego otwarte. Zawiązane w przedszkolu przyjaźnie i sympatie przenoszą się też na grunt rodziny - maluchy odwiedzają się w domach, zapraszają na urodziny i rodzinne święta. Wspólne malowanie jajek, wypiek bożonarodzeniowych pierniczków, robienie figurek z kasztanów i żołędzi wzbogaci zagranicznych kolegów i przedstawi im polską obyczajowość i kulturę. Z kontaktu z nową kulturą może skorzystać cała rodzina - rodzice i rodzeństwo przedszkolaka.

Czeskie przysłowie mówi, że każdy nowy język daje ci nowe życie. Poznawszy tylko jeden, żyjesz tylko raz. Mając styczność z jednym obcym językiem, maluchowi dużo łatwiej przyjdzie nauka kolejnych. To wielka zaleta istotnie wpływająca na życie zawodowe człowieka. Przed dziećmi wielojęzycznymi zagraniczne rynki pracy stają otworem. Znające kilka języków obcych dziecko łatwiej sobie poradzi w rzeczywistości, wymagającej od nas mobilności i elastyczności. Pamiętaj, że mały człowiek, uczący się języków obcych, ma ogromne szanse nauczyć się ich bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o bezbłędną wymowę. Narządy mowy kształtują się do dziesiątego roku życia, dlatego warto wcześnie edukować językowo.

Posłuchaj, co psycholog mówi na temat zalet przedszkola językowego.


 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola językowego?

  • zwróć uwagę, czy w przedszkolu są napisy w obcym języku na korytarzach, w pomieszczeniach? Czy obcojęzyczne pomoce i zabawki są łatwo dostępne dla dzieci, np. gry, książki?
  • porozmawiaj z dyrekcją, a później z wychowawcą i, jeśli znasz język obcy, z lektorem - spytaj o zasady działania przedszkola, o kwalifikacje, ewentualne podręczniki.
  • sprawdź, jakie zajęcia dodatkowe oferuje przedszkole - czy wśród propozycji jest rytmika, plastyka, gimnastyka korekcyjna? Te podstawowe zajęcia mogą czasem się w bogatej ofercie przedszkola zagubić.
  • dowiedz się, czy przedszkole zapewnia opiekę logopedy, psychologa dziecięcego

Czytaj też: Rodzaje przedszkoli

Tematy: przedszkole, przedszkole językowe, przedszkolak, nauka języków obcych

Komentarze