Święta w przedszkolu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Okres przedświąteczny to w każdym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Nauczycielki i opiekunki na różne sposoby przekazują dzieciom znajomość bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów. Jak wyglądają przygotowania do świąt w przedszkolu twojego malucha?

Przedszkolaki chętnie angażują się we wszystkie zajęcia, które mają związek ze świętami
Przedszkolaki chętnie angażują się we wszystkie zajęcia, które mają związek ze świętami

Początek grudnia - zaczynamy odliczanie

Przygotowania ruszają pełną parą na początku grudnia. Sygnałem zbliżających się świąt jest pierwsza okazja do obdarowywania się prezentami.

Już pod koniec listopada dzieci "piszą" listy do św. Mikołaja. Wiele nauczycielek wykorzystuje do tego celu gotowe, kolorowe szablony, na których dzieci po prostu rysują to, co im się marzy.

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich maluchów. W przedszkolu pojawia się wtedy "prawdziwy" Mikołaj, który opowiada dzieciom o tym, skąd się wziął zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia. Mikołaj rozdaje również prezenty. - Maluchy są bardzo przejęte pojawieniem się św. Mikołaja. A już najbardziej przejęte są te, które najwięcej rozrabiają. W kontakcie ze św. Mikołajem nawet największe rozrabiaki tracą rezon - śmieje się Ania, nauczycielka z jednego ze śląskich przedszkoli.

Czasy, w których zaprzyjaźnieni tatusiowie przebierali się w strój Mikołaja odeszły w zapomnienie. Obecnie wiele placówek wynajmuje "prawdziwego" św. Mikołaja, któremu często towarzyszy zespół muzyczny, organizujący dzieciom szczególne atrakcje. Mikołajkowe zabawy są zazwyczaj finansowane ze środków zgromadzonych przez Komitet Rodzicielski, niemniej jednak często zdarza się - zwłaszcza w dużych miastach - że rady poszczególnych miejskich dzielnic pomagają przedszkolom w pokryciu kosztów zabawy dla najmłodszych.

Ania, która pracuje w przedszkolu od wielu lat przyznaje, że maluchy wierzą w istnienie św. Mikołaja. - Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby któryś z podopiecznych wątpił w to, czy św. Mikołaj naprawdę istnieje. Z czasem pojawiają się jedynie drobne modyfikacje. Zwłaszcza jeśli chodzi o wybór prezentów. Niektóre dzieci wierzą, że prezenty przynosi im św. Mikołaj, ale twierdzą przy tym, że wręcza im te prezenty, które kupili wcześniej rodzice - tłumaczy nauczycielka.

Czytaj też: Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?

 

Święta - grudniowy motyw przewodni

Choinka, prezenty, Mikołaj to główne motywy grudniowych prac plastycznych. Przedszkolaki wykonują świąteczne ozdoby - łańcuchy, proste stroiki, kartki świąteczne. Młodsze dzieci wymagają sporej pomocy, ale gdy otrzymają różnokolorowe paski pocięte na kawałki, bez trudu poradzą sobie ze sklejeniem łańcucha. Starsze maluchy mogą wykonywać trudniejsze ozdoby, wymagające większej sprawności manualnej.

Bardzo ważnym elementem jest ubieranie przedszkolnej choinki! Maluchy wspólnie z nauczycielką dekorują drzewko - zazwyczaj z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej ozdób.

Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne. Dzieci uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, jak również piosenki o tematyce zimowo-świątecznej. Nauczycielki opowiadają dzieciom o świątecznych zwyczajach i tradycjach. Wyjaśniają, dlaczego przy wigilijnym stole powinno pojawić się miejsce dla wędrowca lub skąd się wziął zwyczaj serwowania 12 potraw. Wychowawczynie często zadają dzieciom "zadania domowe", polegające na wypytywaniu rodziców o świąteczne zwyczaje i tradycje, jakie panowały w ich domach. W wielu przedszkolach zwraca się szczególną uwagę na tradycje regionalne. Nauczycielki zapoznają maluchy z regionalnymi potrawami i szczególnymi zwyczajami. - Typową śląską potrawą wigilijną są tzw. makówki, czyli słodki deser przygotowany na bazie maku. Makówek nie może zabraknąć na spotkaniu, które organizujemy dla dzieci i rodziców przed świętami - opowiada Ania. Wprawdzie śląskim dzieciom 6 grudnia prezenty przynosi św. Mikołaj, to w Wigilię Bożego Narodzenia prezenty pod choinką zostawia Dzieciątko. - Śląsk jest miejscem wielokulturowym, gdzie ściera się wiele wpływów. Dlatego często prosimy dzieci o rozmowę z rodzicami na temat świąt i zwyczajów, a później inicjujemy rozmowę, w której dzieci wymieniają się tym, czego się dowiedziały na temat świąt od rodziców, którzy często pochodzą z różnych regionów Polski - opowiada Ania.

Czytaj też: 6 pomysłów na oryginalną choinkę

 

Przedszkolne jasełka

W wielu przedszkolach na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia odbywają się jasełka, często połączone ze specjalnym, wigilijnym poczęstunkiem. Jasełka to duże wydarzenie, do którego dzieci przygotowują się przez cały grudzień. W programie znajdują się nie tylko wystąpienia dzieci, ale również spotkanie z rodzicami. Spotkanie wigilijne jest jedną z najważniejszych uroczystości w przedszkolu, w którym pracuje Ania. - Maluchy najpierw przygotowują wykonane własnoręcznie zaproszenia dla rodziców, a później razem z nauczycielką wykonują świąteczne ozdoby, które wręczą rodzicom w czasie wspólnego spotkania w przedszkolu. Następnie biorą udział w jasełkach, do których przygotowywały się przez cały grudzień. Ukoronowaniem świątecznych uroczystości jest wspólny poczęstunek - relacjonuje Ania.

Jasełka w przedszkolu są ważnym wydarzeniem dla dzieci, ale również dla rodziców. Maluchy, które starannie się do nich przygotowują są zawiedzione, kiedy rodzice nie mogą w nich uczestniczyć. - W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zaproszenie babci lub dziadka, członka rodziny, który dysponuje wolnym czasem - radzi nauczycielka.

Chcecie przygotować prezenty dla domów dziecka? Sprawdźcie, czego najbardziej im potrzeba.

Tematy: przedszkole

Komentarze