Przebieranki, czyli karnawał w przedszkolu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Bale karnawałowe to tradycja – wyczekiwana przez dzieci niemal przez cały rok. Karnawał oznacza jedno – przed tobą i twoim maluchem ważne wydarzenie. Dowiedz się, dlaczego bal w przedszkolu jest tak ważny dla dzieci oraz jak szybko i sprawnie poradzić sobie z karnawałowym strojem!

Korona z tektury to jedno z najprostszych rozwiązań!
Korona z tektury to jedno z najprostszych rozwiązań!

- Na długo przed dniem balu dzieci opowiadają o swoich pomysłach na karnawałowe przebranie. Bez przesady można powiedzieć, że żyją tym wydarzeniem pół stycznia - śmieje się Joanna, nauczycielka ze Śląska. Przed zabawą dzieciom opowiada się o karnawale, uczy się je nowych piosenek i opowiada o zwyczajach obowiązujących na balach. Przedszkolne bale trwają ok. 2-3 godzin. Większość przedszkoli wynajmuje profesjonalnych wodzirejów, którzy prowadzą bal. Stałym punktem karnawałowych zabaw są konkursy, w tym na królową i króla balu - kryterium jest oczywiście przebranie. Okazuje się, że w czasie zabawy można połączyć przyjemne z pożytecznym.

- Kilka lat temu wyłamaliśmy się z tradycji balu karnawałowego w przedszkolu i zorganizowaliśmy duży bal dla dzieci i ich rodziców. Balowi towarzyszył kiermasz ciast upieczonych przez mamy - zysk ze sprzedaży został przekazany na zakup zabawek dla maluchów - opowiada Joanna.

Czytaj też: 10 rzeczy z dzieciństwa, które warto pokazać własnym dzieciom

 

Z tematem i bez

- Zazwyczaj tematyka balów jest dowolna, co oznacza, że dziecko może się przebrać za kogo ma ochotę. Ograniczeniem może być tylko fantazja malucha lub fundusze rodziców - opowiada Joanna. Coraz częściej zdarzają się jednak bale tematyczne - podporządkowane ustalonemu motywowi. Nauczycielki lub organizatorzy balu mogą zaproponować np. ulubioną postać z bajki, przedstawicieli zawodów, zwierzęta, zdarzają się jednak również takie motywy, jak "podwodny świat" czy "kosmos". - W tym roku motywem przewodnim organizowanego balu są księżniczki i postaci z bajek Disney'a - wyjaśnia Joanna. - To dlatego, że nasze przedszkole bierze udział w akcji "Wielkiego Balu Księżniczek" - tłumaczy.

Najczęściej to jednak dzieci mają określoną koncepcję tego, jak chcą wyglądać. Zdarza się, że pomysł malucha wydaje się być niemożliwy do samodzielnego wykonania. W takiej sytuacji zostaje ci zakup specjalnego stroju w sklepie. Takie rozwiązanie może być jednak dość kosztowne, poza tym nie zawsze gotowe zestawy dostępne w sklepach odpowiadają wyobrażeniu dziecka (i szczerze mówiąc często - wykonane z tanich materiałów - nie wyglądają zbyt estetycznie). Na zakup gotowego stroju należy przeznaczyć minimum 50 zł (nie biorąc pod uwagę dodatków). - Co roku hitami są stroje bohaterów bajek kinowych. Dziewczynki najczęściej przebierają się za księżniczki, a chłopcy za piratów oraz za Spiderman'a - opowiada Joanna.

Czytaj też: W co się bawić?

 

Zrób to sama…

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na strój, w którym maluch pokaże się tylko raz, postaraj się przygotować przebranie wspólnie z dzieckiem. Dla dziewczynek jednym z najprostszych strojów jest przebranie Cyganki. Do tego celu z powodzeniem można wykorzystać długie, kolorowe chusty, plastikowe korale i bransolety, a nawet starą spódnicę mamy (skróconą do odpowiedniej długości). Komponując strój Cyganki, księżniczki czy wróżki z powodzeniem możesz wykorzystać stare pióra, kapelusze, wachlarze i ozdoby, których już nie używasz (zwróć jednak uwagę na to, by nie posiadały ostrych elementów, takich jak na przykład szpilki, które w czasie zabawy mogą wyrządzić krzywdę dziecku). Przebierając dzieci za zwierzęta, warto skorzystać ze specjalnych kredek do makijażu, służących do malowania rysunków na buzi. Jeśli np. dziecko zechce się przebrać za kotka lub myszkę, wystarczy tylko odpowiednio dobrać ciuchy pod względem kolorystycznym, wykonać uszy z kartonu i odpowiednio przyozdobić kredkami twarz malucha. Staraj się wykorzystywać to, co masz pod ręką - lub to, co nie wymaga specjalnych nakładów finansowych. Koronę księżniczki możesz wykonać z ozdobionej złotym papierem tektury, w podobny sposób możesz przygotować skrzydła wróżki lub czarodziejską różdżkę. Wspólne przygotowywanie stroju (obmyślanie koncepcji, wykonanie) mogą stać się idealną okazją do wspólnej zabawy. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, poproś o pomoc swoją mamę lub teściową. Niejedna babcia chętnie użyczy wnuczce zawartość swojej szafy (nie mówiąc o tym, że dla dzieci szperanie w przepastnych szafach to wielka frajda). Tanim wariantem przebrania dla chłopców jest sportowiec. - Co roku wiele chłopców przebiera się np. za piłkarzy. Wystarczy, że założą na siebie koszulkę z nazwiskiem piłkarza, sportowe buty, zabiorą piłkę z domu i strój sportowca gotowy - opowiada Joanna.

Sprawdź, maski karnawałowe do wydruku.

 

… albo skorzystaj z innych możliwości

Jeśli zakup specjalnego stroju nie wchodzi w grę, a umiejętności plastyczno-designerskie mamy pozostawiają wiele do życzenia, warto rozważyć skorzystanie z wypożyczalni strojów. - Już w grudniu wypożyczalnie strojów przesyłają do przedszkoli swoje oferty reklamowe skierowane do rodziców. Ceny zazwyczaj nie są wygórowane, jednak im bliżej balu, tym mniejszy wybór w dostępnych przebraniach - opowiada Joanna. Co ważne - wypożyczenie stroju jest zazwyczaj tańsze od zakupu gotowego, sklepowego zestawu.

W poszukiwaniu oszczędności w trakcie komponowania stroju karnawałowego warto również skorzystać z second-handów, w których można znaleźć oryginalne stroje i dodatki, a jednocześnie bez żalu i zbytniego obciążenia domowego budżetu wydać kilka złotych. Zniżek warto również szukać w sklepach internetowych i na aukcjach w sieci. Czasem do przeobrażenia zwykłych ciuchów w strój karnawałowy wystarczy kolorowa tasiemka, cekiny, plastikowe perełki - wszystkie dostępne w niewysokich cenach w pasmanteriach. Popytaj również koleżanki i znajome - zwłaszcza, jeśli ich dzieci nie chodzą już do przedszkola. W takiej sytuacji z pewnością chętnie odstąpią ci "stare" stroje.

- Pomimo bogatego wyboru strojów karnawałowych w sklepach i dostępności wypożyczalni, nadal wiele dzieci pojawia się na balu w przebraniach, które choć częściowo są przygotowane własnoręcznie przez mamy i babcie. W gąszczu wielu podobnych kreacji, takie stroje pozytywnie wyróżniają się swoją oryginalnością - kończy Joanna.

Czytaj też: Zabawy w domu z przedszkolakiem

Tematy: przedszkole

Komentarze