Prywatne czy państwowe?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Co roku wielu rodziców staje przed dylematem – jakie przedszkole wybrać dla swojego malucha? Przedszkola prywatne kuszą bogatą ofertą zajęć edukacyjnych, ale miesięczne koszty pobytu dziecka mogą przyprawić o zawrót głowy. Czy za przedszkolem państwowym przemawia tylko niższa cena?

Przedszkola prywatne i państwowe mają swoje wady i zalety
Przedszkola prywatne i państwowe mają swoje wady i zalety

Przedszkole prywatne

Przebywanie dzieci w przedszkolu prywatnym wiąże się z comiesięcznymi opłatami (czesne) i często z tzw. wpisowym (wpisowe może wynosić tyle, co czesne). W opłatach znajduje się jednak bogata oferta zajęć, które w przedszkolach państwowych traktowane są jako dodatkowe. Przedszkolaki uczęszczające do przedszkoli prywatnych mają więc możliwość korzystania z nauki języka obcego, regularnych wyjazdów na basen, zajęć muzycznych (nauka gry na instrumencie), zajęć plastycznych, zajęć tanecznych, zajęć sportowych (w tym nawet joga i judo). Programy bywają bardzo atrakcyjne, warto się jednak zastanowić, czy nadmiar zajęć nie będzie miał negatywnego wpływu na dziecko. Zastanów się na ile oferta przedszkola jest atrakcyjna dla ciebie, a na ile dla twojego dziecka. Przeładowanie dziecka zbyt dużą liczbą zajęć nie przyspieszy jego rozwoju.

W przedszkolu prywatnym grupy dzieci są zazwyczaj mniej liczne niż w przedszkolu państwowym. Niewątpliwym atutem tego typu przedszkoli jest dobre zaplecze (dużo pomocy naukowych, dużo zabawek).

Dodatkowo wiele przedszkoli prywatnych to przedszkola profilowane - sportowe, językowe, artystyczne czy ekologiczne. Przedszkola profilowane dają możliwość ukierunkowania rozwoju dziecka na jednym z wybranych obszarów. Nacisk kładzie się w nich na konkretny aspekt rozwoju dziecka - np. rozwój fizyczny, edukacja artystyczna itd. Rodzice mają nawet możliwość posłania dziecka do przedszkola wegetariańskiego, w którym żywienie oparte jest na posiłkach skomponowanych według zasad diety wegetariańskiej (lub wegańskiej).

W przedszkolach prywatnych częściej zdarzają się wolne miejsca - nawet w czasie roku szkolnego. Ze względu na niższe ceny, przedszkola państwowe są bardziej oblegane przez chętnych - dotyczy to zwłaszcza dzielnic dużych miast, w których liczba przedszkoli państwowych jest niewystarczająca. Często może się zdarzyć, że liczba chętnych jest wyższa niż liczba dostępnych miejsc.

Minusem przedszkoli prywatnych są z pewnością wysokie opłaty miesięczne. W dużych miastach miesięczne czesne może wynosić nawet 1000-1500 zł. Do tego dochodzą opłaty takie jak wynosi wpisowe, które często jest bezzwrotne i wynosi tyle, co czesne.

Czytaj też: Rodzaje przedszkoli

 

Przedszkole państwowe

Przedszkole państwowe, wbrew pozorom, nie jest bezpłatne. Opłacie podlega wyżywienie dziecka, pobyt powyżej 5 godzin dziennie, co jakiś czas dochodzą również opłaty jednorazowe, takie jak komitet rodzicielski czy ubezpieczenie dziecka. Również zajęcia dodatkowe często są płatne. Od godziny 8 do 13 przedszkola realizują tzw. minimum programowe, dostępne dla wszystkich dzieci. Po godzinie 13 zaczynają się zajęcia dodatkowe. Większość z nich jest jednak bezpłatna (np. kółka teatralne czy taneczne są prowadzone przez nauczycieli nieodpłatnie). Zajęcia dodatkowe są płatne w momencie, gdy prowadzi je osoba niezatrudniona na stałe w przedszkolu - np. lektor języka angielskiego.

Przedszkola państwowe nie odstają poziomem nauczania od przedszkoli prywatnych. Ich niewątpliwą zaletą jest z pewnością dbanie o wykwalifikowaną kadrę nauczycielką. W przedszkolach państwowych mogą być zatrudniani wyłącznie nauczyciele o wykształceniu kierunkowym, co najmniej na poziomie licencjackim. Jeśli chodzi o przedszkola prywatne zdarza się, że zatrudniani są w nich nawet studenci.

Przedszkole państwowe - wady i zalety

 

Wybór zależy od ciebie

To, czy dziecko będzie uczęszczało do przedszkola prywatnego, czy do państwowego, zależy wyłącznie od ciebie. Pamiętaj, że przed zapisaniem dziecka do przedszkola - nieważne, czy publicznego, czy niepublicznego - warto odwiedzić stronę internetową przedszkola oraz osobiście porozmawiać z nauczycielkami i dyrektorami. Możliwość zobaczenia sal, w których przebywają dzieci oraz poznania wychowawczyń, które opiekują się dziećmi, z pewnością ułatwi twoją decyzję.

Czytaj też: Jakie powinno być dobre przedszkole?

Tematy: przedszkole

Komentarze