Programy przedszkolne - Przyjaciele Zippiego

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

„Przyjaciele Zippiego” to program adresowany dla małych dzieci, którego założeniem jest rozwój emocjonalny i psychospołeczny najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na czym polega program „Przyjaciele Zippiego”?

Program "Przyjaciele Zippiego" ma uczyć dzieci radzenia sobie w trudnych sytuacjach
Program "Przyjaciele Zippiego" ma uczyć dzieci radzenia sobie w trudnych sytuacjach

W przedszkolach oprócz tzw. podstawy programowej, czyli zbioru podstawowych założeń edukacji przedszkolnej dzieci, realizuje się programy autorskie (stworzone m.in. przez nauczycieli, zgodnie z wymaganiami programowymi). "Przyjaciele Zippiego" to dodatkowy, nieobowiązkowy program w edukacji przedszkolaków.

Przyjaciele Zippiego w liczbach

Według danych Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, program jest obecnie realizowany w 16 krajach na świecie, wśród dzieci między 5. a 7. rokiem życia. Do swojej obecnej wersji program ewoluował przez ostatnie 6 lat. W Polsce program jest wdrażany od 2005 roku - w tym czasie Pracownia Promocji Zdrowia wspólnie z angielską organizacją charytatywną "Partnership for Children" wprowadziła program w wybranych warszawskich przedszkolach i podstawówkach.

Czytaj też: 5 rad dla rodziców przedszkolaka


Kto to jest Zippi?

Jak informuje CMPPP: - Program "Przyjaciele Zippiego" dostarcza wielu okazji do ćwiczenia umiejętności wypowiadania się, uczy słuchania innych, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania problemów i konfliktów, przede wszystkim jednak wyposaża w umiejętności radzenia sobie z trudnościami, ze stratą i zmianą. -

Zippi to patyczak, który wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa przygody, które stają się z kolei okazją do rozmowy o trudnych sprawach. Zippi uczy oswajania się z trudnymi sytuacjami, pokonywania trudności i konfliktów, proszenia innych o pomoc oraz udzielania pomocy. Wdrożenie programu ma na celu sprawić, by dzieci stały się bardziej empatyczne oraz by lepiej radziły sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Program "Przyjaciele Zippiego" podzielony jest na 6 części, w których poruszane są duże bloki tematyczne związane z uczuciami (nazywanie i wyrażanie emocji), komunikacją, nawiązywaniem i zrywaniem więzi, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty (śmierć).

 

Z oferty programu w Polsce skorzystało już 48 tys. dzieci. Program nie jest jednak dostępny w każdym przedszkolu. Aby włączyć program w ofertę edukacyjną przedszkola, nauczyciele muszą przejść przez specjalne szkolenie. Wszystkie materiały dla nauczycieli i dzieci są odpłatne.

Posłuchaj, co psycholog mówi na temat przedszkola.

Czytaj też: Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola

Tematy: wychowanie, rozwój emocjonalny, przedszkole

Komentarze