Nie tylko przedszkole

Ocena: 3.85/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Nie posłałaś go tam, ponieważ boisz się częstych infekcji? Nie jesteś skazana na rutynę - poznaj alternatywne metody edukacji!

Jeśli nie udało ci się zapisać dziecka do przedszkola, masz jeszcze wiele innych możliwości!
Jeśli nie udało ci się zapisać dziecka do przedszkola, masz jeszcze wiele innych możliwości!

Jeśli twój maluch nie dostał się do przedszkola, a ty uważasz, że "pójście do ludzi" jest mu bardzo potrzebne, spróbuj poszukać innego miejsca. Nawet w małych miejscowościach jest w czym wybierać!

 

Klubiki w domach kultury

To instytucje działające w domach kultury. Zajęcia, trwające około czterech godzin, prowadzą wykwalifikowane wychowawczynie, z doświadczeniem zawodowym. Dzieci realizują program przedszkolny, używając podręczników z podstawą programową obowiązującą w publicznych przedszkolach. Dwa razy w miesiącu maluchy wychodzą z opiekunkami do teatrów, muzeów, na wystawy w galeriach. Na jedną wychowawczynię przypada 10-12 dzieci w wieku 3-5 lat. Maluchom nie serwuje się tam obiadów, posiłkiem jest drugie śniadanie przyniesione z domu.

Poza zajęciami opartymi na podstawie programowej maluchy korzystają z rytmiki, ćwiczeń ruchowych, lekcji języka angielskiego czy ceramiki. Dzieci spędzają czas na zabawach, grach zespołowych i planszowych, budują z drewnianych klocków, malują, rysują. Przygotowują okazjonalne prezenty z okazji Dnia Mamy i Taty. Biorą udział w spektaklach i balach karnawałowych.

To oferta skierowana do rodziców, z których jedno nie pracuje. W razie choroby dziecko może zostać w domu i nie zarażać innych maluchów.

- Ze względu na małą liczebność grupy dzieci są doinwestowane, panie mają dla nich czas i siłę. Moja córka bardzo chętnie codziennie rano wstaje, gdy mówię jej, że dziś idziemy do klubiku. Gdy ją odbieram, wpada w moje ramiona z uśmiechem i słowami: - Fajnie było! - opowiada Iza, mama czteroletniej Kingi.

Domy kultury często proponują inne zajęcia dodatkowe, jak nauka gry na instrumentach, zajęcia plastyczne czy teatralne. Sprawdź ofertę swojego domu kultury, może znajdziesz ciekawe propozycje dla swojego dziecka?

Posłuchaj, co psycholog mówi na temat zajęć dodatkowych dla przedszkolaków.


Domowe przedszkola

Otwierają je przed wszystkim kobiety, mające dzieci w wieku przedszkolnym. Łączą w ten sposób wychowanie dziecka z pracą zawodową. Domowe przedszkola, ze względu na wyż demograficzny, cieszą się dużym powodzeniem wśród rodziców.

Często są to przedszkola specjalizujące się w danej dziedzinie, np. dwujęzyczne, dla dzieci z małżeństw mieszanych, lecz nie tylko dla nich. Uczęszczają tam również dzieci, których rodzice chcą, by dzieci miały kontakt z językiem obcym. Sa też przedszkola montessoriańskie, w których grupy są mieszane wiekowo, a nauczyciel jest przewodnikiem w ramach zasady: "Pomóż mi zrobić to samemu"; wyznaniowe np. dla dzieci wyznania żydowskiego, w którym realizuje się obok podstawy programowej, nauczanie języka hebrajskiego czy tradycji i kultury żydowskiej.

Oferują one poza realizacją podstawy programowej zajęcia związane profilem przedszkola, a także wachlarz zajęć dodatkowych, jak gimnastyka korekcyjna, taniec, umuzykalnienie, drugi język obcy, zajęcia z logopedą czy konsultacje psychologiczne.

Przedszkola prywatne mieszczą się w budynkach prywatnych domów lub w wynajętych budynkach o określonych standardach sanitarnych. Czesne kształtuje się w granicach od 300 do 1500 złotych. Przed zapisaniem malucha należy również wpłacić wpisowe w wysokości kilkuset złotych.

Czytaj też: Co powinien umieć trzylatek, by poradzić sobie w przedszkolu

 

Punkty i zespoły przedszkolne

Różnią się tym, że w zespołach wychowania przedszkolnego zajęcia prowadzone są w niektóre dni tygodnia, a w punktach przedszkolnych przez cały rok szkolny (w robocze dni tygodnia). Najczęściej funkcjonują one w małych miastach i wsiach, czyli tam, gdzie brak jest typowych przedszkoli publicznych.

Czym te placówki różnią się od tradycyjnego przedszkola? Do przedszkola dzieci przyprowadzane są zwykle wcześnie rano, a odbierane późnym popołudniem. W punktach czy zespołach dzieci spędzają kilka godzin tak, by można było realizować podstawę programową lub przynajmniej jej część. Dodatkowo maluchom proponuje się rytmikę, gimnastykę czy język angielski.

Zajęcia zwykle prowadzą wykwalifikowani pedagodzy. Ważnym aspektem jest udział rodziców w pracach placówki - mogą pomagać w przygotowaniu zajęć czy posiłków.

 

Ogniska pracy pozaszkolnej

Stanowią instytucje, w których spotykają się młodzi i bardzo młodzi ludzie. W ofercie znajdziesz działania wykraczające poza program szkolny i przedszkolny. Dzieci przychodzą na zajęcia literackie (słuchanie i ilustrowanie różnymi technikami baśni i bajek), rytmikę z elementami tańca towarzyskiego czy baletu, informatykę, czy malarstwo oraz lepienie z gliny.

Zajęcia sa przeznaczone dla dzieci w różnych grupach wiekowych, najmłodsze mają dwa lata. Niektóre zajęcia są płatne, za inne płacić nie trzeba. Są takie, które wymagają obecności rodzica, a podczas innych możesz zostawić dziecko pod opieką prowadzącego. Ty masz wolny czas na kawę, zakupy czy przejrzenie prasy.

 

Zanim się zdecydujesz, najpierw sprawdź kilka szczegółów, ponieważ nawet najznakomitsza reputacja grupy czy kadry nie powinna przesądzać o twoim wyborze. Umów się na spotkanie, najlepiej w porze zajęć i bez dziecka. Porozmawiaj z kierownikiem, wychowawczynią i spytaj o kwalifikacje. Czy wychowawczyni budzi twoją sympatię? Czy sprawia wrażenie osoby lubiącej dzieci? Zapytaj, jakimi metodami pracuje, jakich pomocy naukowych używa. Poproś o możliwość obejrzenia sali, łazienki, jadalni lub stołówki. Czy jest tam brudno? Czy jest ogródek, a w nim bezpieczny plac zabaw? Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci podjąć dobrą decyzję.

Czytaj też: Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola

Tematy: przedszkole

Komentarze