Jakie powinno być dobre przedszkole?

Ocena: 3.86/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wybór przedszkola nie jest prosty. Co roku wielu rodziców staje przed dylematem, której placówce powierzyć opiekę nad maluchem na najbliższe lata. Sprawdź, czym charakteryzuje się dobre przedszkole i jakie wymagania, powinny zostać bezwzględnie spełnione.

Jakie kryteria powinno spełniać przedszkole? Sprawdź!
Jakie kryteria powinno spełniać przedszkole? Sprawdź!

Sytuacji nie poprawia pojawiający się co roku problem zbyt małej liczby miejsc w przedszkolach państwowych. Jeśli maluch nie dostał miejsca w przedszkolu, które wydawało ci się najodpowiedniejsze, kolejny raz musisz dokonać wyboru. A może przedszkole prywatne? Sprawdź, jakie wymagania powinno spełniać miejsce, w którym będzie przebywało twoje dziecko.

Dobra kadra

W przedszkolu państwowym mogą pracować wyłącznie osoby z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym. Warunkiem pracy w przedszkolu jest bowiem wyższe wykształcenie pedagogiczne. W chwili zapisywania dziecka do przedszkola, można poprosić dyrektora o ogólną informację dotyczącą przygotowania nauczycieli. Przedszkola ze świetną kadrą pedagogiczną wykorzystują ten fakt jeszcze przed rekrutacją, w momencie przedstawienia oferty przedszkola. Nauczyciele nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje (studia podyplomowe, kursy) są nie tylko dobrą reklamą przedszkola, ale również gwarancją, że dzieci znajdą się pod właściwą opieką.

Oprócz odpowiednich kwalifikacji równie ważne jest jednak, aby mieli odpowiednie podejście do dzieci. Nauczyciele, którzy nawiązują świetny kontakt z najmłodszymi i stwarzają doskonałą atmosferę do pracy i zabawy sprawią, że maluch będzie chętnie chodził do przedszkola.

Posłuchaj, co psycholog mówi na temat pierwszych dni w przedszkolu.

 

Zajęcia dodatkowe

Już w trakcie procesu rekrutacji do przedszkola, rodzice powinni zostać poinformowani o zajęciach, jakie są dostępne w przedszkolu. Dotyczy to zarówno zajęć nieodpłatnych, ale również zajęć dodatkowych, na które można zapisać dzieci za odpowiednią opłatą. Jeśli przedszkole zatrudnia na stałe logopedę, psychologa lub lektora języka obcego, takie zajęcia są dostępne dla wszystkich przedszkolaków. Często jednak zdarza się, że specjaliści nie są zatrudnieni na stałe - wtedy za zajęcia trzeba zapłacić.

Czytaj też: Uwaga na zajęcia dodatkowe

 

Bezpieczeństwo

Powierzając opiekę nad dzieckiem przedszkolu, musisz mieć pewność, że maluch będzie w nim bezpieczny. Najważniejsza jest kwestia odbioru dziecka z przedszkola. Malucha mogą odbierać tylko prawni opiekunowie lub pełnoletnie osoby na mocy zgody udzielonej przez rodziców. Oznacza to, że jeśli malucha ma odebrać z przedszkola ktoś inny, rodzice muszą napisać pełnomocnictwo, w którym podają imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego osoby, która przyjdzie po dziecko do przedszkola. Nauczycielki mają prawo wylegitymować taką osobę.

Nie może również dojść do sytuacji, gdy dziecko samo opuści budynek przedszkolny - właśnie dlatego przedszkole powinno być zamknięte.

W salach powinny znajdować się zabawki przeznaczone dla odpowiednich grup wiekowych (stąd wynika zakaz przynoszenia do przedszkola domowych zabawek), posiadające odpowiednie certyfikaty. Wszystkie sprzęty w sali oraz wyposażenie łazienki powinny być dostosowane do dzieci. W zasięgu rąk przedszkolaków nie mogą znajdować się gniazdka elektryczne, wyższe progi powinny być dokładnie oznaczone, a kaloryfery odpowiednio zabezpieczone. Muszą być spełnione odpowiednie zasady BHP.

Również przedszkolny plac zabaw powinien być ogrodzony i czysty, zaś wszystkie sprzęty, jakie się na nim znajdują, posiadać odpowiednie certyfikaty i być dopuszczone do użytku.

Czytaj też: Jak przygotować siebie i dziecko do rozstania?


Przedszkolne menu

Każda placówka powinna udostępniać rodzicom jadłospis. Zazwyczaj przedszkola wywieszają menu na 10 dni. Przedszkolna dieta podlega również obiektywnej ocenie - od czasu do czasu niezależni kontrolerzy sprawdzają, czy dzieciom serwuje się odpowiednie potrawy. Jeśli maluch cierpi na alergię pokarmową, przedszkole musi odżywiać dziecko według zaleceń. Dlatego tak ważne są ankiety adaptacyjne, w których rodzice opisują szczegółowo, jakie pokarmy wywołują u dziecka reakcje alergiczne. Przedszkole powinno również brać pod uwagę szczególne przypadki - gdy np. wiara rodziców zabrania spożywania wieprzowiny lub gdy cała rodzina dziecka stosuje dietę wegetariańską.

 

Dobre kontakty z nauczycielkami i dyrektorem

Współpraca między rodzicami i nauczycielami ma niebagatelne znaczenie. Właściwa współpraca nie polega tylko na możliwości rozmowy z nauczycielką, jeśli tylko coś wywoła twoje obawy lub kiedy nauczycielka zauważa coś niepokojącego w zachowaniu dziecka. Tak naprawdę płaszczyzna współpracy jest ogromna.

Przedszkole, któremu zależy na współpracy, organizuje  tzw. spotkania otwarte, w czasie których dorośli mogą zobaczyć przedszkolaki w czasie zabawy w przedszkolu. Dla wielu rodziców to okazja do obserwowania swojej pociechy w kontaktach z innymi dziećmi i nauczycielami. Ponadto zaprasza rodziców nie tylko do udziału w przedszkolnych uroczystościach, ale również zachęca do pomocy w ich organizowaniu. Niepracujące mamy często mają możliwość brania udziału w przedszkolnych wycieczkach, wyjazdach do kina lub teatru, w czasie których mogą sprawować dodatkową opiekę nad dziećmi. Dobre przedszkole to przedszkole otwarte na rodziców, odpowiadające - w miarę możliwości - na ich potrzeby. Ważna rada - warto słuchać sugestii nauczycieli, bo to oni jako pierwsi zauważają niepokojące zachowania lub wszelkie nieprawidłowości w rozwoju przedszkolaka.

 

Słuchaj swojego dziecka

Niemniej ważna jest opinia twojego dziecka. Jeśli maluch po pierwszych dniach w przedszkolu (które mogą być trudne) jest zadowolony, wyprawy do przedszkola przestały być problemem (związanym głównie z rozstaniem z tobą) i dziecko czuje się dobrze w grupie rówieśników i nauczycielek - brawo. Podjęłaś dobrą decyzję.

Sprawdź, co powinien umieć trzylatek, by poradzić sobie w przedszkolu.

 

Tematy: dieta przedszkolaka, wybór przedszkola, zajęcia integracyjne, ankieta adaptacyjna

Komentarze