Co to jest przedszkole leśne? Zalety i wady takiego miejsca

Co czują przedszkolaki, które zamiast pięknych, kolorowych zabawek mają do dyspozycji błoto, liście i brudne patyki? To oczywiste – wielką radość! Przekonują o tym właściciele przedszkoli leśnych, czyli zaskakującej alternatywy dla klasycznych placówek. Sprawdź, jak działa takie przedszkole, jakie są jego zalety i wady oraz ile kosztuje.

Co to jest leśne przedszkole?

Leśne przedszkole to nic innego, jak placówka, która działa… na świeżym powietrzu. Dzieci nie spędzają czasu w ciepłych salach, ale w lesie, na łące czy np. na plaży. Dzieje się tak przy niemal każdych warunkach pogodowych, tj. zarówno wtedy, gdy na zewnątrz jest +20 stopni Celsjusza, jak i wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera.
Leśne przedszkole wyróżnia się również pod kątem zabawek i zabawy. Dzieci nie mają do dyspozycji lalek, autek czy klocków. Mogą za to do woli biegać – w tym także po błocie, wspinać się, gonić, rysować patykami czy zbierać liście. Oczywiście jeśli tylko pragną, mogą również pracować przy stolikach – malując lub rysując.

Zobacz też: Co to jest przedszkole integracyjne?

Leśne przedszkole: 5 korzyści dla dziecka

Przedszkola bez dachu i ścian nie są niczym nowym – pierwsze powstały około 70 lat temu w Skandynawii. Obecnie wiele takich placówek znajduje się między innymi w Czechach, Niemczech, Szkocji czy w Stanach Zjednoczonych. Zarówno rodzice, jak i pedagodzy zauważają masę korzyści wynikających z uczęszczania dziecka do leśnego przedszkola. To między innymi:

Pozytywny wpływ na zdrowie
Będąc w leśnym przedszkolu, dziecko spędza mnóstwo czasu na świeżym powietrzu. Przez cały pobyt w „placówce” maluch dotlenia się i jest aktywny fizycznie. Co również istotne, pobyt w takim miejscu fantastycznie wpływa na odporność malca.

Zobacz też: Przedszkole Montessori, czyli jakie?

• Wzrost kreatywności dziecka
Dzieci bawiące się na świeżym powietrzu nie mają dostępu do ogromnej ilości zabawek – jak to jest w zwykłej placówce. Nie oznacza to jednak, że maluchy są pokrzywdzone. Wręcz przeciwnie, błyskawicznie odnajdują się w tej sytuacji, trenując wyobraźnię i kreatywność.

• Rozwój motoryki
Dzieci, które przez pół dnia bawią się na świeżym powietrzu, mają większe szanse na uniknięcie wad postawy. Nie zmusza się ich do siedzenia przy stoliczku, w dodatku mogą wyładować nadmiar energii.

Szacunek do przyrody
Przedszkolaki, które na co dzień spędzają dużo czasu w lesie czy na łące, bardziej szanują przyrodę, doceniają jej piękno oraz znaczenie dla człowieka.

• Nauka pracy w grupie
W leśnym przedszkolu nie ma czasu na nudę, ale wszystko dzieje się w grupach. Maluchy uczą się zatem współpracy i tolerancji.

Przeczytaj również: Jak dyżurują przedszkola w wakacje?

Zajęcia w lesie a złe warunki atmosferyczne

Pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic słyszący o leśnym przedszkolu, brzmi: „Co w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne robią się ekstremalne, a rodzic nie może odebrać dziecka, ponieważ jest w pracy?”. Na szczęście personel leśnego przedszkola radzi sobie i w takich sytuacjach. Najczęściej placówka współpracuje z innymi (np. inne przedszkole, leśniczówka), ewentualnie dysponuje przyczepą bądź namiotem. Niemniej warto zauważyć, że przez „warunki ekstremalne” rozumie się tylko burze albo siarczysty mróz.

Sprawdź, w którym dniu cyklu miesiączkowego jesteś

Leśne przedszkole: wady

Czy przedszkole leśne ma jakieś wady? Niestety tak. Należy tu wymienić:

• Odległość przedszkola od domu
Dojazd do leśnego przedszkola – oddalonego od miasta, zajmuje rodzicom więcej czasu niż dotarcie do klasycznej placówki.

• Konieczność zakupu odpowiednich ubrań
Rodzice dziecka uczęszczającego do leśnego przedszkola muszą być nastawieni na spore wydatki związane z ubraniami. Maluch częściej będzie potrzebował nowych butów, nieprzemakalnych grubych spodni czy bluzy.

• Ograniczona liczba placówek
Choć liczba leśnych przedszkoli rośnie z roku na rok, wciąż jest ich dość mało. Znalezienie takiej placówki blisko miejsca zamieszkania może okazać się niemożliwe.

Możliwe trudności szkolne
Niektórzy zauważają, że dziecko, które przez kilka lat chodziło do leśnego przedszkola, będzie miało trudności z przystosowaniem się do sztywnych zasad panujących w szkole.


Ile kosztuje leśne przedszkole?

Leśne przedszkola są placówkami niepublicznymi. Koszt kilkugodzinnego pobytu dziecka to zazwyczaj od 800 do 1000 złotych za miesiąc. Do tej kwoty należy doliczyć opłaty za wyżywienie, czyli około 300 złotych miesięcznie.

Bibliografia

 
  1. Gierula, „Zdrowe dzieci”, wyd. WGP, 2017
  2. Dronka-Skrzypczak, „Jak wychować zdrowe dziecko”, wyd. Galaktyka, 2018
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Autyzm - objawy

 

Piosenki dla dzieci – 10 najlepszych piosenek dla przedszkolaków

 

Karanie dziecka – najgorsze kary, jakie wymierzamy dzieciom

 

Abecadło – z jakich liter składa się alfabet polski?

 

Koronawirus w przedszkolu – jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach?

 

Dyżury przedszkoli w wakacje – jak zapisać dziecko?

 

Dlaczego dzieci kłamią? Co robić, gdy dziecko kłamie?

 

Złe dzieci dobrych rodziców