5 rad dla rodziców przedszkolaka

Ocena: 4.58/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wielu rodziców odczuwa lęk przed posłaniem dziecka do przedszkola. Obawy często wynikają z tego, że jest to dla nich całkiem nowe doświadczenie. Jak przełamać lęk, jak się nie denerwować i sprawić, by te dni, które są dla dziecka tak ważne, były też dla wszystkich przyjemne?

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko poznaje zasady funkcjonowania w społeczności.
Przedszkole to miejsce, w którym dziecko poznaje zasady funkcjonowania w społeczności.

Jeśli rodzice dziecka są "debiutantami", warto pamiętać o kilku wskazówkach.

Na początku, zanim maluch przyjdzie do przedszkola, warto obejrzeć budynek, dowiedzieć się, jakie w przedszkolu są warunki, jaka sala będzie przeznaczona dla grupy dziecka.

Warto zapoznać się z rozkładem dnia, dowiedzieć, jakie są przewidziane zajęcia, o jakich porach dzieci będą spożywały posiłki.

Aby rodzice czuli się spokojni, trzeba zadbać o to, by dziecko przygotować do pójścia do przedszkola. Trzeba mu o nim jak najwięcej opowiadać, zachęcać, wyjaśnić, na czym polega pobyt tam, jakie będą atrakcje.

Posłuchaj, co psycholog mówi na temat pierwszych dni w przedszkolu.

Czytaj też: Jakie powinno być dobre przedszkole?


Bądź konsekwentna

Każdy rodzic i dziecko powinni przyjąć do wiadomości, że przedszkole staje się ich codziennością, że chodzenie do niego będzie częścią każdego dnia i nie można z byle powodu z niego rezygnować.

Rodzice powinni wspierać dziecko w tej postawie, pokazywać, że nie wahają się i są przekonani, że w przedszkolu będzie dziecku bardzo dobrze. Nie powinni doprowadzać do sytuacji, w której wątpią w sensowność swojej decyzji. Dziecko odczuwa każde ich zachowanie i każdą emocję. Decydując się na przedszkole, trzeba być w tym konsekwentnym. Można wyjaśnić dziecku, że przedszkole jest dla niego tak samo ważne, jak dla mamy i taty praca a dla rodzeństwa szkoła.

Jeśli dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, rodzice zazwyczaj mają możliwość korzystania z zajęć adaptacyjnych - czasu, w którym dziecko przygotuje się do pozostawania tam na dłuższy czas.

 

Skup się na zaletach przedszkola

Rodzice często zadają sobie pytanie, dlaczego ich dziecko powinno chodzić do przedszkola.

Należy pamiętać o tym, że przedszkole to miejsce, w którym dziecko poznaje zasady funkcjonowania w społeczności. Uczy się, co to znaczy żyć wśród innych ludzi. Poznaje podstawowe zwroty grzecznościowe, zdobywa przyjaciół. Uczy się rozwiązywać swoje pierwsze problemy, łagodzić pierwsze konflikty.

Doskonałym argumentem jest nauka samodzielności, która jest dla dziecka bardzo ważna, bo potrzebna mu ona będzie w dalszym życiu, zarówno przedszkolnym, jak i szkolnym.

W przedszkolu odbywają się liczne zajęcia, podczas których dziecko bardzo wiele się uczy. Ważne jest to, że nauka odbywa się podczas zabawy pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

Dzieci uczą się nawiązywania podstawowych kontaktów międzyludzkich, poznają piosenki, wyliczanki, wierszyki, doskonalą słuch muzyczny. Ćwiczą także swoje umiejętności manualne, co jest potrzebne do późniejszej nauki pisania.

Poznają własne ciało, rozwijają je poprzez ćwiczenia fizyczne.

Sprawdź, dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola.

 

Porzuć obawy

Rodzice czasem mają dylemat, pozostawiając swoją pociechę w przedszkolu, zwłaszcza gdy widzą płacz czy tęsknotę malucha. Obawy są niepotrzebne. Tak jak my, dorośli, odnajdujemy się w pracy i własnym środowisku, tak dzieci z czasem odnajdują się w przedszkolu, wśród innych dzieci.

Dobra rada dla rodziców - w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu można dziecko zachęcić, by wzięło ze sobą ulubioną maskotkę, przytulankę. Będzie mu łatwiej w trudniejszych momentach dnia, gdy zatęskni za rodzicami.

Często zdarza się sytuacja, że rodzice po powrocie dziecka z przedszkola wypytują je o to, co się tam działo, jak minął dzień, jakie były zajęcia, co jadło na obiad, z kim się bawiło, co sprawiło mu radości, a co było przykre. Równie często dzieci wcale nie chcą na te pytania odpowiadać i wtedy rodzice zaczynają się niepokoić, że skoro nie ma odzewu, to z pewnością coś złego się dzieje. Nie jest to prawdą. Dzieci najczęściej mówią tylko o tym, co jest dla nich ważne, a na co rodzice z pewnością nie zwróciliby uwagi.

 

Mów prawdę

Bardzo istotne jest to, by nie oszukiwać dziecka w kwestii odbierania go z przedszkola. Zazwyczaj pada z jego strony pytanie: Mamo/Tato, kiedy po mnie przyjdziesz?, wtedy warto określić porę w przybliżeniu - dzieci bowiem nie znają się na zegarku - Przyjadę po obiedzie, podwieczorku.

Kiedy już rodzic z dzieckiem dotrze do przedszkola, warto poświęcić chwilkę na pożegnanie, lepiej niech nie odbywa się ono w samochodzie czy na progu sali. Pamiętać należy jednak, że nie powinno ono trwać zbyt długo. W kwestii przyjęcia i opieki nad dzieckiem w grupie trzeba zaufać w pełni wychowawcy.

Czytaj też: Pierwsze dni w przedszkolu


Zadbaj o ubranie

A teraz rada praktyczna - zawsze ubieraj dziecko do przedszkola wygodnie, w ubrania nie krępujące jego ruchów. Niektóre mamy "stroją" dziewczynki, by wyglądały pięknie, jednak podczas pobytu w przedszkolu strój często przeszkadza w wielu czynnościach. Dzieci bardzo lubią bawić się na wykładzinie, do takiej zabawy najlepsze są wygodne spodnie, legginsy, getry.

W miarę możliwości ubierajmy dziecko "na cebulkę", wtedy może samo decydować o tym, czy jest mu ciepło, czy za zimno i zdjąć lub założyć jakąś część garderoby.

Pamiętać należy także o tym, jakie dziecko powinno mieć ubrania na wyjście na podwórko. Odpowiednie nakrycie głowy, obuwie, kurtka zaoszczędzą kłopotów wychowawcy, który pomaga dzieciom w ubieraniu. Jeśli jest to możliwe, kupujmy dziecku buty wsuwane, wciągane lub zapinane na rzepy. To zaoszczędzi czasu podczas przebierania.

Każdy przedszkolak powinien mieć worek/plecak z kompletem ubrań na zmianę. Czasami bowiem zdarza się, że ubranie się pobrudzi, poplami. Wychowawca powinien wtedy mieć możliwość przebrania dziecka w świeże ubrania.

 

Co musisz wiedzieć?

Posiłki - jak wiadomo w przedszkolu są wydawane o stałych porach i wychowawca zachęca dzieci do zjadania i próbowania wszystkiego. Warto rozmawiać o tym z dzieckiem i przekonywać je, że inne dzieci także wszystkiego próbują i trzeba poznawać nowe smaki.

Leżakowanie - w wielu przedszkolach obowiązkowe leżakowanie jest zastępowane odpoczynkiem poobiednim. Biorą w nim udział wszystkie dzieci. Podczas odpoczynku dzieci słuchają czytanej przez nauczyciela książki lub wsłuchują się w muzykę relaksacyjną. Jeśli dziecko jest małe i grupa ma możliwość spania po obiedzie, a dziecko nie ma na to ochoty, wychowawca zapewnia mu w tym czasie innego rodzaju wyciszenie.

Kontakt z nauczycielem - każdego dnia rodzic widzi się z nauczycielem i w tym czasie może zapytać o wszystko, co dotyczy jego dziecka. Dodatkowo zazwyczaj organizowane są w przedszkolu Dni Otwarte, zebrania lub inne formy umożliwiające rodzicom kontakt z wychowawcą..

Zapisując dziecko do przedszkola, warto pamiętać o tym, że właśnie tam odbywa się większa część procesu wychowania. Pracują na niego zarówno wychowawcy, jak i rodzice.

Każdy rodzic dba o to, by jego pociecha była odpowiednio wyedukowana i wychowana, dlatego warto zaufać pracownikom przedszkola i bez lęku posłać tam swoje dziecko.

 

Tematy: przedszkole, posiłki w przedszkolu, ubieranie przedszkolaka

Komentarze