Chéri

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sidonie-Gabrielle Colette: "Chéri". Przeł. Anna Topczewska. Wyd. W.A.B.

Skandale obyczajowe z jej udziałem były na ustach całego Paryża. Jej książki rozpętywały burze.

Teraz - po blisko dziewięćdziesięciu latach od francuskiego wydania - ukazuje się po polsku Chéri: powieść, która zapewniła Colette niebywałą sławę.

Léa zbliża się do pięćdziesiątki. Choć powoli żegna się z profesją kurtyzany, wciąż ma ciało budzące pożądanie - dorodne, o piersiach i pośladkach jędrnych niczym ciało nimf na włoskich fontannach. Uwielbia przepych, dojrzałe wina i młodych mężczyzn. Tak młodych jak Chéri, dwudziestopięciolatek, którego kochanką i przyjaciółką była przez ostatnie sześć lat. Taka nierozwaga! - karci się w duchu. Chéri jest synem jej koleżanki po fachu, okrąglutkiej pani Peloux. Rozpieszczony i wypieszczony. Piękny, cyniczny i próżny. Postanowiono, że powinien się ożenić. Poślubia zatem młodziutką Edmée. Cóż, kiedy nie może zapomnieć o Léi, jej wygodnym, lekko upudrowanym ramieniu i ogromnym łożu w obitej jedwabiami sypialni…

Historia pożądania, miłości, piękna i walki z bezlitosnym czasem. Przepojona atmosferą belle époque, napisana wykwintnym, drżącym od namiętności, pełnym przepychu stylem.

 

Powieść przenieśli na ekran scenarzysta Christopher Hampton i reżyser Stephen Frears, którzy współpracowali już przy Niebezpiecznych związkach. W głównych rolach występują: Michelle Pfeiffer, Rupert Friend i Kathy Bates. Film Chéri wkrótce trafi do polskich kin.

Tematy: W.A.B.

Komentarze