Nocny głód

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dieta przedszkolaka winna uwzględniać trzy posiłki główne i dwa uzupełniające, które mają zawierać wszystkie substancje odżywcze, witaminy i związki mineralne potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu młodego człowieka. Jednak zdarzają się maluchy, którym dzienne racje żywieniowe nie wystarczają. Jak sprawić, by maluch nie budził się w nocy głodny?

Jeśli dziecko jest głodne w nocy, zadbaj o pożywne kolacje
Jeśli dziecko jest głodne w nocy, zadbaj o pożywne kolacje

Kilkulatek między czwartym a szóstym rokiem życia potrzebuje około 1400-1700 kcal dziennie. Warzywa, owoce, węglowodany, białka to składniki pokarmowe, konieczne dla życia dziecka. Niedostarczanie któregoś z tych elementów może powodować zaburzania i choroby, np. anemię, awitaminozę, osłabienie i apatię. Twoim zadaniem jako rodzica jest dostarczanie dziecku dobrze zbilansowanej i urozmaiconej diety - tak, by maluch był dobrze odżywiony, ale też by po prostu nie był głodny i nie sięgał po jedzenie w nocy.

 

Dlaczego dziecko chce jeść w nocy?

Przyczyn może być kilka:

  1. Okazjonalnie zdarzyć się może, iż twoja pociecha nie zjadła kolacji. Po przedszkolu pojechaliście do parku na spacer, później jeszcze plac zabaw. W dniu pełnym wrażeń w drodze do domu zmęczony smyk zasnął w samochodzie. Jego ostatnim posiłkiem był przedszkolny obiad lub podwieczorek. Nie zdziw się, jeśli twoja pociecha obudzi się w nocy głodna niczym smok wawelski i będzie chciała zjeść stado owiec. To nie znaczy, że musisz w takiej sytuacji przygotowywać obfitą kolację. Przepełniony brzuszek nie pozwoli dziecku zasnąć i wyspać się. Możesz za to zaproponować przekąskę np. owoc, herbatnika, do picia wodę.
  2. Jedną z przyczyn można upatrywać w zbyt wcześnie serwowanej kolacji. Gdy ostatnim posiłkiem przed pójściem spać jest kolacja o godzinie 17.00, a maluch idzie do łóżka między 21. a 22, to istnieje duże ryzyko, że dziecko zgłodnieje i obudzi się w nocy. Ostatni posiłek dziecko winno zjadać około dwóch godzin przed snem, ale nie wcześniej. Po kolacji kąpieli lub prysznic, wieczorne rytuały - czytanie, nucenie kołysanek i dobranoc. Najedzony w odpowiedniej porze, wykąpany i wyciszony młody człowiek ze spokojem zaśnie i obudzi się radosny dopiero rano.
  3. Jeśli twoje dziecko częściej się budzi w nocy z prośbą o jedzenie, to może oznaczać, że maluch nie dojada. Przedszkolaki intensywnie się rozwijają i rosną, choć nie tak szybko jak w przypadku dzieci młodszych (1-3 lata). Roczny przyrost wagi dziecka w wieku przedszkolnym waha się w granicach 2 kg. Może ono zjadać to, co dorośli poza potrawami ciężkostrawnymi i nieodpowiednimi dla dzieci. Dietetycy zalecają, by uwzględniać w diecie malucha właściwe ilości mleka, białego sera, chudego mięsa oraz warzywa i owoce. Szybki wzrost i zapotrzebowanie na produkty budulcowe może zatem powodować głód u dziecka. Zbyt małe porcje, zbyt rzadko serwowane posiłki, zbyt wcześnie podawana kolacja i zbyt długie przerwy między posiłkami, czy dieta uboga w kalorie - jeśli twój maluch budzi się nocą głodny, zrewiduj twój system odżywiania malucha. Pamiętaj, ze głodne dziecko częściej choruje, poprzez osłabienie czy ewentualne niedożywienie jest bardziej podatne na zakażenie pasożytami, wirusami i bakteriami.
  4. Nocne budzenie się malucha może być również objawem chorobowym. Koniecznie skonsultuj się z pediatrą, gdy budzenie jest częste, np. conocne. Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, prawdopodobnie zleci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia i analiza moczu).
  5. Przyczyn nocnych głodów dziecka można szukać też w psychice. Czasem maluch odreagowuje problemy i niepowodzenia, z którymi boryka się mały człowiek. Trudne sytuacje w rodzinie, jakimi są rozwody rodziców, śmierć kogoś z członków rodziny, przeprowadzka, a z nią związane zmiany (zmiana przedszkola, otoczenia, pożegnanie przyjaciół i kolegów) mogą stać się powodami nocnych pobudek dziecka. Trzeba wtedy zadbać o spokojną atmosferę w domu, zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa i zażegnać domowe kryzysy. Skontaktuj się z psychologiem dziecięcym - doradzi ci, jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Jeżeli w twojej rodzinie nie miały miejsca w ostatnim czasie niezrozumiałe dla dziecka wydarzenia, jeśli nic niepokojącego się nie zdarzyło również w przedszkolu, to wasza wizyta u pediatry i/lub psychologa jest tym bardziej konieczna.

Komentarze