Mały wegetarianin

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W Polsce dieta wegetariańska dzieci jest traktowana jak fanaberia. Tymczasem co najmniej 3% maluchów wcale nie jada mięsa. Czy wegetarianizm jest dobry dla dzieci?

Dieta wegetariańska wymaga szczególnej dbałości o dostarczenie organizmowi potrzebnego białka i żelaza
Dieta wegetariańska wymaga szczególnej dbałości o dostarczenie organizmowi potrzebnego białka i żelaza

Wegetarianizm dla wielu osób jest sposobem na życie, a nie tylko chwilową modą. Nic dziwnego, że chcą, aby także ich dzieci wyłączyły mięso z diety.

 

"Wege", czyli jak?

Rodzice wegetarianie twierdzą, że jest to bardzo zdrowa dieta. Jednak większość lekarzy i dietetyków nie pochwala takiego sposobu odżywiania u dzieci. Jest wiele odmian wegetarianizmu, ale specjaliści akceptują u dzieci tylko dietę laktoowowegetariańską, czyli taką, która nie zawiera mięsa, ale dziecko zjada produkty pochodzenia zwierzęcego: mleko, nabiał i jaja.

 


Innych, skrajnych form, jak np. fruktowegatarianizmu, nie należy stosować u dzieci, ponieważ są nieodpowiednie dla rozwijającego się organizmu. Badania prowadzone wśród dzieci, które nie dostawały mięsa, mleka i jaj, a także prowadzone wśród rodzin stosujących dietę wegańską makrobiotyczną, wykazały, że rozwijały się one gorzej psychoruchowo i wolniej rosły. Niektórzy lekarze uważają, że stosowanie skrajnych form wegetarianizmu u dzieci powinno być karane jako przestępstwo, ponieważ stwarza zagrożenie dla dziecka i może prowadzić do ciężkiego niedożywienia. Jednak stosowanie diety laktoowowegetariańskiej, którą dopuszczają lekarze i dietetycy, nie niesie ryzyka dla dziecka, pod warunkiem, że dieta jest bardzo starannie prowadzona, a dziecko jest pod stałą opieką lekarza i dietetyka.

 

To nie takie proste

Prowadzenie takiej diety wcale nie jest łatwe. Nie wystarczy bowiem zrezygnować z mięsa i zamiast niego podawać dziecku więcej jaj, nabiału i soi. Niezbędne jest także stosowanie kasz, roślin strączkowych, warzyw, owoców, ryb, które tak naprawdę powinny stanowić podstawę żywienia dziecka niejedzącego mięsa. Stosowanie diety wymaga dużej wiedzy, zwłaszcza gdy chodzi o dziecko, które potrzebuje prawidłowo zbilansowanej, urozmaiconej diety. Organizm dziecka stale rośnie, rozwija się nie tylko jego ciało, ale także układ nerwowy i mózg. Wszelkie niedobory składników odżywczych mogą się odbijać niekorzystnie na jego zdrowiu lub zakłócać prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy.

 

Jeśli wegetarianizm, to pod kontrolą

Każda źle skomponowana dieta może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. W nieprawidłowo zbilansowanej diecie będzie brakowało dziecku składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dlatego czasem konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnianie ich w postaci sztucznej: syropów lub tabletek z apteki. Funkcjonuje kilka poradni, które zajmują się prowadzeniem żywienia dzieci wegetariańskich. W Warszawie taka poradnia znajduje się w Instytucie Matki i Dziecka. Ważne, aby korzystać z porad przychodni, ponieważ zasady żywienia są znacznie bardziej skomplikowane niż się powszechnie wydaje. Przykładowo, nadmiar błonnika może upośledzać wchłanianie cynku, a nadmiar cynku pogarszać przyswajanie żelaza. Poza tym, niezbędne do rozwoju białko składa się z małych cząstek zwanych aminokwasami. Organizm sam, na podobieństwo budowy muru z małych cegiełek, wytwarza niezbędne białka. Jednak te cegiełki, czyli aminokwasy, musi dostawać z zewnątrz, z pożywienia. Ich cennym źródłem jest mięso. Poza mięsem aminokwasy znajdują się w innych produktach, ale nie tak obficie. Trzeba więc wiedzieć, jakie produkty żywnościowe trzeba dziecku podać, aby dostarczyć mu wszystkich aminokwasów-cegiełek do budowy białka, niezbędnego do prawidłowego wzrostu. Brak choćby jednego może odbić się niekorzystnie na jego zdrowiu. Dlatego nawet doświadczonym wegetariańskim rodzicom potrzebna jest fachowa pomoc, bo żywienie małego wegetarianina to nie to samo, co żywienie dorosłej osoby.

 

Czy brak kotleta jest groźny?

Największe zagrożenie związane z dietą wegetariańską niesie ze sobą niedobór pełnowartościowego białka, wapnia, żelaza, witaminy B12, D, a także B2. Starannie dobierając produkty, można tak ułożyć bezmięsną dietę dziecka, aby zawierała wszystkie niezbędne produkty.

 • Białko można uzupełniać, stosując nabiał i różnorodne warzywa strączkowe (groch, soczewicę, soję, fasolę) oraz kasze (jęczmienną, gryczaną, brązowy ryż), pełnoziarniste pieczywo, makarony, orzechy i ryby.
 • Źródłem wapnia jest mleko i nabiał.
 • Żelazo występuje w produktach zbożowych, np. płatkach, a także w warzywach i mleku modyfikowanym dla niemowląt.
 • Witamina B12 jest także w jajach i produktach mlecznych. Być może jednak lekarz zdecyduje o potrzebie podawania jej w postaci preparatów wielowitaminowych.
 • Witaminę D można znaleźć w jajach i produktach mlecznych. W słoneczne letnie dni powstaje także w skórze dziecka pod wpływem słońca, pod warunkiem, że malec nie ma posmarowanej skóry preparatem z filtrem przeciwsłonecznym i nie jest ubrany od stóp do głów.

 

 

Nie chcę mięsa!

Niektóre dzieci stają się wegetarianami wbrew woli rodziców. Uparcie odmawiają jedzenia mięsa. Co wtedy robić? Zwykle jest tak, że jeśli malec nie jada mięsa, zjada wędliny. Warto wówczas przyrządzać wędliny samodzielnie w domu, np. upiec schab w piekarniku i podawać go na kanapce. Mięso naprawdę nie musi, a nawet nie powinno, znajdować się w diecie dziecka codziennie. Wystarczy, jeśli dziecko będzie je jadało 2-3 razy w tygodniu, a poza tym jego menu będzie bogate w ryby, nabiał i jaja. Jeśli jednak malec uparcie odmawia jedzenia mięsa i wędlin pod jakąkolwiek postacią, trzeba próbować co pewien czas podawać mu mięso w atrakcyjnej formie, np. jako pierożki, faszerowaną paprykę, z ryżem i ananasem, w pizzy, zupie, domowym hamburgerach, itp. Gdy wszelkie sposoby zawiodą, lepiej poradzić się dietetyka, który podpowie, jak właściwie komponować menu dziecka, dopóki jego niechęć do mięsa trwa.

 

Wegedzieciak - plusy i minusy

Zalety diety wegetariańskiej u dzieci:

 • zwykle nie zawiera nadmiaru białka, co się zdarza u dzieci karmionych dużą ilością mięsa,
 • dieta jest bogata w warzywa i owoce, łatwoprzyswajalna,
 • rzadko prowadzi do zaparć.

 

Wady diety wegetariańskiej u dzieci

 • wymaga dużej wiedzy i pilnej uwagi w komponowaniu menu,
 • źle zbilansowana może prowadzić do zaburzeń odżywiania u dziecka i zahamowania wzrostu oraz rozwoju,
 • jest kosztowna,
 • dziecko nie zawsze może dostać odpowiednio skomponowany posiłek: trudno wymagać, aby na przyjęciu u rówieśników lub na kolonii podawano jedzenie zgodne z zasadami diety wegetariańskiej; poza tym rzadko które przedszkole godzi się gotować dodatkowo wyłącznie jarskie posiłki.
Tematy: wegetarianizm

Komentarze