Jak pomóc dziecku schudnąć

Ocena: 4.77/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

7 przykazań przygotowanych przez Karolinę Mazurczak, psychologa i dietetyka z Fundacji Dzieci Niczyje oraz Instytutu Diabetologii

Jeśli dziecko ma sporą nadwagę, warto skorzystać z pomocy lekarza. Fot. Shutterstock.com
Jeśli dziecko ma sporą nadwagę, warto skorzystać z pomocy lekarza.
  1. Skorzystaj z porad specjalistów: dietetyka, psychologa, pediatry, którzy przeanalizują nie tylko dotychczasową dietę dziecka, ale też jego zwyczaje związane z jedzeniem i styl życia rodziny. Specjaliści pomogą zmodyfikować jadłospis i będą wspierać was w zmianie nawyków.

  2. Nie mów dziecku, że ma problem, musi się odchudzać, czy przejść na dietę. Lepiej zacznij działać i zmodyfikuj menu całej (!) rodzinie. Pamiętaj, że rodzice powinni świecić przykładem i zmiana sposobu odżywiania nie może dotyczyć tylko dziecka.

  3. Niezdrowe przekąski zamień na pokrojoną w paski marchewkę, seler naciowy czy jabłko.

  4. Zamiast koncentrować się na tym, czego zabrakło w diecie dziecka, skup się na tym, co się w niej pojawiło. Wspólnie odkrywajcie nowe smaki i potrawy. Eksperymentujcie, gotujcie i spróbujcie traktować to jak przygodę kulinarną.

  5. Wprowadzając nowe zasady żywienia, pamiętaj, że one mają wam towarzyszyć już zawsze. Nie chodzi o krótkoterminową akcję. Warto więc włożyć trochę wysiłku, by znaleźć potrawy, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Nie ma też sensu być zbyt restrykcyjnym. Czasem można pozwolić na jakieś malutkie odstępstwo bo wiadomość, że już nigdy nie będzie żadnego ciasteczka czy czekoladki, raczej nie nastawi dziecka pozytywnie do waszej kuchennej rewolucji.

  6. Bez względu na to, jak dużą nadwagę ma twoje dziecko, czy ma jedną fałdkę, czy więcej, musi czuć, że jest przez was bezwarunkowo kochane. Wspierajcie więc jego wysiłki, ale nie uzależniajcie swojej akceptacji od efektów. Pilnujcie, by nie czuło się gorsze z powodu dodatkowych kilogramów.

  7. Rodzinne uprawianie sportu powinno być jednym z głównych elementów waszego nowego zdrowego stylu życia. Próbujcie różnych aktywności, uczcie się razem, nie wybierajcie tylko tego, co pozwala spalić najwięcej kalorii, ale to, co dostarcza wam najwięcej radości. Dzięki temu nie zapomnicie o sporcie po tygodniu tylko zagości on w waszym życiu na dłużej. Pamiętaj też, że jeśli dziecko odkryje dla siebie jakąś dyscyplinę, to uprawianie jej pomoże mu poczuć się pewniej we własnej skórze i zwiększy jego poczucie własnej wartości.

Więcej na temat odchudzania dzieci przeczytasz wywiadzie z dietetykiem.

Tematy: odchudzanie, nadwaga u dzieci, dieta dziecka

Komentarze