Dobre nawyki żywieniowe

Ocena: 4.6/5 Głosów: 35
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nawyki żywieniowe wynosimy z dzieciństwa. W wieku dorosłym można je zmienić, ale nie przychodzi to z łatwością. Warto dziecku wpajać dobre przyzwyczajenia, ale sukces odniesiesz tylko wtedy, gdy sama ich przestrzegasz.

Nawyki wyniesione z dzieciństwa mają wpływ na odżywianie w dorosłym życiu
Nawyki wyniesione z dzieciństwa mają wpływ na odżywianie w dorosłym życiu

Dobre nawyki żywieniowe

W kształtowaniu prawidłowych nawyków żywienia dzieci decydującą rolę odgrywają rodzice. Największy wpływ ma przykład, dawany przez nich - co jedzą i piją, w jaki sposób przygotowują posiłki i jak je podają.

 

Jeśli zamiast obiadu zjadasz paczkę chipsów i popijasz coca colą, to bądź pewna, że twoja pociecha nie będzie chciała zjeść dwudaniowego obiadu i popić go wodą mineralną, tylko weźmie przykład z ciebie.

Naukowcy twierdzą, że 60% osób dorosłych przenosi swoje przyzwyczajenia żywieniowe z dzieciństwa. Jeśli dziecko nie akceptuje jakiegoś smaku albo nie lubi jakiejś potrawy, istnieje duże ryzyko, że trudno będzie mu się do niej przekonać. Warto zachęcać malucha do jedzenia ryb, warzyw, owoców suszonych, kasz, pieczywa ciemnego, kiełków. Dania kolorowe, estetycznie podane na pewno zaciekawią twoje dziecko i sprawią, że chętniej po nie sięgnie, co przyczyni się do wyrobienia nowych upodobań kulinarnych.

 

Regularne posiłki

Bardzo istotne jest spożywanie trzech głównych posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) i dwóch lżejszych (drugie śniadanie, podwieczorek). Jednym z najważniejszych posiłków dnia jest pierwsze śniadanie. Wiele dzieci nie je śniadań ze względu na poranny pośpiech w domu. To pierwszy posiłek po nocnej przerwie, którego zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii. Śniadanie winno zawierać węglowodany, białka, witaminy i składniki mineralne, czyli produkt mleczny, dostarczający wapnia oraz pieczywo najlepiej pełnoziarniste, masło, wędlina, owoc lub warzywo. Ważne jest spożycie go przed wyjściem z domu. Pełnowartościowe śniadanie zapewni maluchowi potencjał do nauki, zabawy i brykania w przedszkolu czy w szkolnej zerówce.

Drugie śniadanie zapewni dziecku dostawę energii. Niech to będzie kanapka z wędliną, serem lub twarożkiem z pomidorem, ogórkiem albo rzodkiewką. Do popicia herbata owocowa. Drugie śniadanie powinno być mniej obfite niż pierwsze.

Obiad - posiłek jedzony w środku dnia - często bywa zbyt obfity. W jego składzie uwzględnij mięso jako produkt białkowy oraz warzywa w dowolnej postaci (najlepiej gotowane na parze lub surowe).

Podwieczorek to uzupełnienie, jego zadaniem jest dodać dziecku energii. Najlepiej będzie, jeśli dziecko przyzwyczai się do spożywania owoców na podwieczorek. Ewentualnie może zjeść kawałek ciasta drożdżowego lub deser mleczny.

Ostatnim posiłkiem dnia jest kolacja - lekkostrawna, niezbyt duża, lecz urozmaicona. Dobrze, jeśli jest jedzona dwie godziny przed snem, by organizm malucha miał szansę na trawienie.

 

Najważniejsze zasady

 • jedzenie owoców i warzyw przynajmniej pięć razy dziennie; staraj się włączać je do każdego posiłku.
 • słodkie soki i słodzone wody zastąp dużą ilością wody mineralnej bez dodatków.
 • powolne jedzenie - lepiej wstań wcześniej, żebyś miała czas na przygotowanie śniadania i spokojne spożycie go wraz z dzieckiem, bez pośpiechu i niepotrzebnych nerwów ("Szybko, szybko, za pięć minut musimy wyjść  z domu!").
 • wspólne rodzinne jedzenie - warto spożywać posiłki całą rodziną przy stole. Dziecko uczy się w ten sposób szacunku dla drugiej osoby, dobrych manier (trzeba poprosić o podanie soli lub nalanie soku i podziękować), a nie jedzenia na stojąco, samemu czy przed telewizorem.
 • przejrzyj menu na stołówce w przedszkolu twojego dziecka i w zerówce - jeśli masz zastrzeżenia co do jakości lub składu serwowanych maluchom potraw, porozmawiaj z dyrekcją lub intendentką przedszkolną lub szkolną. Pamiętaj, że możesz mieć wpływ na posiłki podawane dzieciom.

 

Złe nawyki żywieniowe

 • niejadanie śniadań - grozi obniżeniem poziomu cukru we krwi, zaburzeniami koncentracji, bólami głowy, omdleniami. Dzieci wychodzące z domu bez śniadania gorzej się uczą i gorzej się rozwijają.
 • jedzenie w pośpiechu - powoduje zaburzenia trawienia, zaparcia.
 • nieregularne posiłki - zapominanie o posiłkach przyczynia się do osłabienia dziecka oraz niedostarczenia małemu organizmowi potrzebnej do funkcjonowania dawki energii.
 • zbyt obfita kolacja przed snem - skutkuje zaburzeniami snu. Organizm dziecka zamiast się regenerować, jest zajęty trawieniem.
 • brak urozmaicenia i opuszczanie posiłków.
 • zbyt duże porcje na talerzu - dziecko, widząc przed sobą wielki kotlet i górę ziemniaków, nie ma ochoty na tak duży posiłek. Lepiej nałożyć dziecku mniej i pozwolić mu na dokładkę w razie ochoty.
 • zbyt mała ilość owoców i warzyw - niedostarczanie maluchowi błonnika i witamin może skończyć się zaparciami oraz anemią.

Przeczytaj wywiad z dietetykiem i psychologiem "Jak odchudzić dziecko?"

Tematy: zdrowa dieta, warzywa w diecie dziecka, owoce w diecie dziecka, zdrowe posiłki, dobre nawyki żywieniowe, złe nawyki żywieniowe

Komentarze