Dieta wegetariańska dla dziecka – czy jest bezpieczna?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Od lat toczy się dyskusja dotycząca tego, czy wegetarianizm jest zdrowy. Pytanie o bezpieczeństwo diety wegetariańskiej jest szczególnie istotne w odniesieniu do dzieci. Czy wegetarianizm może negatywnie wpłynąć na rozwój młodego organizmu? Jakie są wady i zalety stosowania diety wegetariańskiej u dziecka?

Fotolia

Czy wegetarianizm jest bezpieczny dla dziecka?

 

Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dziecka? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dieta wegetariańska dla dzieci może mieć wiele pozytywnych stron, jednak nie należy bagatelizować negatywnych skutków, jakie może nieść za sobą jej stosowanie.

Przede wszystkim należy skupić się na tym, że dojrzewający organizm potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy wszystkich koniecznych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Trzeba także podkreślić, że dieta dziecka ulega zmianom, a modyfikacje dyktowane są jego zróżnicowanymi na określonych etapach rozwoju potrzebami. W przypadku diety wegetariańskiej rodzice powinni zastanowić się, czy produkty, jakie podają swojemu dziecku, zapewnią mu wszystko, czego w danym okresie życia potrzebuje.

 

Wegetarianizm dzieci – wady stosowania diety wegetariańskiej

 

W wegetarianizmie istnieją pewnego rodzaju restrykcyjne odmiany diety, które nie są zalecane zarówno dzieciom, jak i dorosłym, ponieważ nie dają możliwości stworzenia zbilansowanego jadłospisu. Można tutaj wymienić dietę wegańską (spożywanie jedynie owoców i warzyw, w tym roślin strączkowych), frutarianizm (dieta oparta jedynie na owocach) czy witarianizm (nieprzetworzone owoce i warzywa). Tak ścisłe diety prowadzą do niedoborów składników pokarmowych, zaburzają wzrastanie organizmu i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie w kolejnych latach życia.

Jak wspomniano, dziecko na diecie wegetariańskiej może być narażone na negatywne skutki jej stosowania, wynikające najczęściej z niedoborów pewnych składników pokarmowych. Należą do nich:

  • niedożywienie białkowe prowadzące do zaburzeń rozwoju organizmu,
  • niedobór wapnia, który może prowadzić do krzywicy, niewystarczającej mineralizacji kości;
  • niedobór cyku mogący skutkować zaburzeniami odporności, trudności w gojeniu ran, stanami zapalnymi skóry;
  • niedobór żelaza będący najczęstszą przyczyną niedokrwistości u dzieci;

Stosowanie diety wegetariańskiej przez dziecko naraża je także na niedobór witaminy B12, prowadzący do anemii.

 

Dziecko na diecie wegetariańskiej – zalety wegetarianizmu

 

Wiele towarzystw naukowych podkreśla, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska niesie ogromne korzyści dla dziecka w wieku rozwojowym, a także pozytywnie rzutuje się na jego nawyki żywieniowe w przyszłości. Zwracają one uwagę na korzyści, jakie mogą odnosić wegetariańskie dzieci, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami na „tradycyjnej” diecie. Wśród pozytywnych aspektów stosowania diety wegetariańskiej u dzieci wymienia się:

  • mniejszą zawartość i spożycie cholesterolu;
  • większe spożycie błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na funkcje przewodu pokarmowego;
  • wyrabianie i nauka prawidłowych nawyków żywieniowych.

Uważa się także, że wśród małych wegetarian odnotowuje się mniejszy odsetek dzieci otyłych.

 

Bezpieczna dieta wegetariańska dla dziecka, czyli jaka?

 

Uważa się, że stosunkowo bezpiecznie i z korzyściami dla rozwoju dzieci mogą być odmiany wegetarianizmu, takie jak:

  • laktoowowegetarianizm – w którym dodatkowo wykluczone jest mięso białe, a także ryby i owoce morza.

W odmianach tych można ułożyć wegetariański jadłospis dziecka w taki sposób, aby dieta była odpowiednio zbilansowana dla wzrastającego organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, aby składniki pokarmowe dostarczały wystarczającą ilość białka, energii i składników mineralnych. W komponowaniu diety warto zwrócić się do dietetyka, który pomoże w doborze zamienników mięsa, a także weźmie pod uwagę preferencje dziecka, zastępując nielubiane produkty innymi, alternatywnymi.

Tematy: wegetarianizm u dziecka, wegetariańskie dziecko, dieta wegetariańska dla dziecka

Komentarze