Ile posiłków dziennie?

Ocena: 4.97/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Po powrocie z przedszkola maluch od progu mówi, że jest głodny. W przedszkolu zjadł drugie śniadanie, obiad (dwa dania) i podwieczorek. Czy dawać mu w domu drugi obiad, a później kolację? Ile posiłków dziennie powinno spożywać kilkuletnie dziecko?

Śniadanie to podstawa!
Śniadanie to podstawa!

Kilkulatek w ciągu dnia zużywa bardzo dużo energii na naukę, zabawę, ruch fizyczny. Jedzenie potrzebne jest do wzrostu i rozwoju młodego organizmu.

Twoje zadanie to zapewnić maluchowi dostateczną ilość substancji odżywczych i skomponować dietę tak, by na wszystko starczyło mu sił.

Dziecko w wieku przedszkolnym winno zjadać pięć posiłków dziennie: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację.

 

Śniadanie to podstawa

Najważniejszym posiłkiem dnia w diecie dziecka jest pierwsze śniadanie - zapewnia ono dopływ substancji odżywczych, soli mineralnych, niezbędnych witamin, oraz białka i węglowodanów do organizmu dziecka. Dają one "kopa energetycznego" i pozwalają małemu człowiekowi funkcjonować. Podstawą tego posiłku winny być przetwory mleczne i ewentualnie mleko, dodatkowo pełnoziarniste pieczywo z masłem, wędliną lub serem, jajkiem oraz warzywo - pomidor, ogórek, rzodkiewka, szczypiorek lub owoc.

Drugie śniadanie często jest pomijane przez dorosłych, jednak w diecie dziecka nie powinno go zabraknąć, zwłaszcza w sytuacji, gdy pierwsze śniadanie malucha było niezbyt obfite. Jako drugi posiłek możesz dziecku zaserwować świeży owoc, najlepiej sezonowy i kanapkę z masłem, warzywami, rybą czy wędliną. Nie zapominaj też o napojach - polecamy wodę mineralną o odpowiednim dla dziecka składzie minerałów.

 

Obiad

Środek dnia to obiad, zwykle dwudaniowy. Pierwsze danie niech stanowi zupa, gotowana ze świeżych warzyw lub ewentualnie mrożonych (gdy świeżych brak na rynku), z dodatkiem ryżu, kasz z pełnego przemiału, makaronu. Nie dodawaj do niej kostek rosołowych, gdyż pełne są konserwantów i glutaminianu sodu. Na drugie danie możesz podać swemu przedszkolakowi ziemniaki (ale nie tylko jako ciężkostrawne, smażone frytki), kasze (np. jaglaną), makarony oraz warzywa w postaci rozmaitych sałatek, ugotowane na parze oraz kawałek chudego mięsa, ryby czy jajko.

 

Słodka przekąska

Miłym zwykle dla dzieci akcentem dnia jest podwieczorek, jedzony po południu. Jeśli twoje dziecko lubi budyń, to możesz mu go zaproponować. Dobre też będzie domowe ciasto drożdżowe z owocami, kisiel, koktajl mleczno-owocowy i świeże owoce.

 

Na koniec - kolacja

Ostatnim posiłkiem w ciągu dnia jest kolacja. Najlepiej jeśli jest jedzona dwie godziny przed snem - tak, by organizm dziecka miał czas ją strawić. Dzieci lubią rozmaite placki, naleśniki - możesz zatem zaproponować maluchowi naleśniki z dżemem i serem, z warzywami. Mogą też być grzanki, tosty, zapiekanki, np. warzywa zapiekane z serem i przyprawami.

Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż trzy godziny. Pozbawienie młodego organizmu któregoś z posiłków skutkuje obniżeniem poziomu glukozy, a co za tym idzie zmęczeniem, ospałością i może prowadzić do zasłabnięć malucha. Głodne dziecko jest rozdrażnione, nie ma chęci do zabawy, a tym bardziej do nauki.

 

Dieta dziecka

Jadłospis dziecka różni się od menu osób dorosłych. Dziecka nie wolno odchudzać na własną rękę, serwując mu dietę np. 1000 kcal. Maluch potrzebuje wielu składników pokarmowych, których dorosły może sobie odmówić bez uszczerbku na zdrowiu. Nie przenoś do diety dziecka zasad żywienia dla dorosłych - dzieci inaczej wydatkują energię, do rozwoju młodych organizmów i wzrostu potrzebują tłuszczów i cholesterolu, będących budulcem układu nerwowego i potrzebnych do rozwoju siatkówki oka czy wchłaniania wapnia. Ważne są jednak ilości dostarczanych tłuszczów w stosunku do wieku.

Natomiast zbyt duża ilość błonnika w menu kilkulatka może skutkować zaburzeniami wchłaniania istotnych składników pokarmowych, np. żelaza i wapnia.

Sól i cukier w nadmiarze źle wpływają na funkcjonowanie dziecka - nadmiar cukru wnosi puste kalorie do organizmu dziecka i zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi i próchnicy, natomiast zbyt duża ilość soli kształtuje nieprawidłowe przyzwyczajenia, a w konsekwencji prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie.

Tematy: dieta dziecka

Komentarze