Przekąski dla dziecka – lista dobrych i złych przekąsek

Wracasz ze swoim synem ze spaceru do domu, a on nagle mówi: - Mamo, jestem głodny jak wilk, zjadłbym stado owiec! Zanim zrobisz obiad, syn będzie wściekle głodny. Jaką przekąskę możesz mu zaproponować, by zapewnić mu dopływ energii? Czego zdecydowanie unikać?

Wiele małych dzieci potrzebuje zjeść coś pomiędzy posiłkami. Batony, paczki chipsów - zapakowane w kolorowe opakowania, położone na półkach na wysokości wzroku - kuszą maluchy.

Umiejętnie wybrana przekąska może być sprzymierzeńcem zdrowej diety, nie musi być jej wrogiem. Niedopuszczenie do wilczego głodu może zapobiec kłopotom przy późniejszym posiłku. Istnieją jednak dobre i złe przekąski.

Dobre przekąski

Warto je mieć zawsze pod ręką i w razie głodu podać dziecku:

  • pełnoziarniste pieczywo, chleb ryżowy,
  • ser w plasterkach, w formie paluszków lub grubo starty na tarce,
  • pełnoziarniste ciasteczka i bułeczki słodzone sokiem owocowym,
  • miękkie suszone owoce (niesiarkowane, najlepiej ekologiczne) - morele, daktyle, rodzynki, niesłodzone ananasy, jabłka,
  • krojone w paski surowe warzywa - zielona lub czerwona papryka, marchew, cukinia, ogórek, kalarepka, rzodkiewka,
  • plasterki owoców - jabłka, gruszki, morele, brzoskwinie, banany, nektarynki, melony, mango, pomarańcze, grejpfruty, jagody,
  • jogurt naturalny, do którego można dodać wedle upodobań świeże owoce, dżem bez dodatku cukru lub niskosłodzony,
  • kefir, z którego możesz zrobić chłodnik lub wkroić do niego surowe warzywa - rzodkiewkę, ogórka, posypać koperkiem i gotowa przekąska a'la tzatziki;
  • budyń, kisiel,
  • własnej roboty ciasto drożdżowe,
  • masło orzechowe,
  • ciasto naleśnikowe.

Poza sezonem możesz korzystać z warzyw i owoców mrożonych, gdyż podczas zamrażania nie tracą one wartości odżywczych i witamin. Maluchowi smakować może pieczone jabłko, wydrążone w środku, z łyżeczką dżemu porzeczkowego, polane jogurtem naturalnym. Zamroź banany i winogrona, a po rozmrożeniu będą smakowały jak lody; z kolei posypane brązowym cukrem banany rozpłyną się w ustach dziecka(w twoich również). Słodkie batony ze sklepu zastąp zbożowymi, z muesli, z ziarnami, które możesz przygotować sama w domu.

Sprawdź, w którym dniu cyklu miesiączkowego jesteś

Złe przekąski

Są bardzo łatwo dostępne w sklepach i w szkolnych sklepikach - słodycze, chipsy, gazowane napoje, soki owocowe, mające z owocami niewiele wspólnego. Dostępne na wyciągnięcie ręki niezdrowe, tuczące, nie mają w sobie właściwie żadnych substancji odżywczych. Do listy złych przekąsek należą:

  • chipsy - powinny być dla dzieci zakazane. Bardzo tłuste, kaloryczne, zawierają akryloamid. Są bardzo słone, często przyprawione na ostro, chce się po nich pić. Zapychają, przyczyniają się do nadwagi, zaparć, nadciśnienia. Omijaj je szerokim łukiem, nie kupuj ich i nie trzymaj w domu. Miej jednak świadomość, ze dziecko się z nimi zetknie, dlatego warto wyrobić w przedszkolaku dobre nawyki żywieniowe. Nie może też być tak, że dorośli będą jeść chipsy przy dziecku, nie pozwalając mu spróbować. Maluch obserwując nas, zapamiętuje, kojarzy i naśladuje. W chipsach nie ma nic dobrego, lepiej zostaw je w sklepie. Przedszkolakowi zrozumie, gdy wytłumaczysz mu, że tego typ przegryzki sa niezdrowe.
  • frytki - wydawać by się mogło, że to tylko smażony ziemniak, warzywo, zatem frytki są zdrowe. To pogląd niezgodny z prawdą, ponieważ podczas ich obróbki termicznej powstaje akryloamid (tak jak w chipsach), który jest toksyczną substancją rakotwórczą, powodującą także zaburzenia układu nerwowego. Są ciężkostrawne.
  • pączki, drożdżówki, batony, ciastka - zawierają puste kalorie, prowadzą do nadwagi i zapychają żołądek.
  • lizaki, cukierki - oklejają zęby, rozpuszczają się powoli, zawierają barwniki i konserwanty. W dużej mierze za ich sprawą rozwija się próchnica.
  • żelki, drażetki, galaretki - nie zawierają nic cennego.
  • napoje gazowane, typu coca-cola, pepsi, fanta, sprite, mirinda, seven up, tonik - zawierają benzoesan sodu, kofeinę, niektóre chininę, aspartam, dwutlenek węgla, kwas fosforowy. Są to substancje niewskazane do spożycia przez dzieci. Wywołują zaburzenia wchłaniania żelaza, wypłukują magnez, działają pobudzająco, a przedawkowane mogą wywołać zaburzenia układu pokarmowego. Poza tym coca-cola zawiera bardzo dużo cukru - 250 ml napoju ma w sobie 10 kostek cukru. Nawet największym łasuchom byłoby trudno wypić herbatę osłodzoną taką ilością cukru!

Pamiętaj, że przyzwyczajenia smakowe wyrabiają się w dzieciństwie, dlatego warto nauczyć dziecko, jak wybierać wartościowe potrawy, w tym przekąski. Gdy twoje dziecko idzie do zerówki, przygotuj mu smaczną kanapkę - pełnoziarnisty chleb, wędlina lub żółty ser, sałata, pomidor, papryka albo ogórek. Możesz zaproponować mu tez pocięte w paski ogórki, rzodkiewkę, pudełko kiełków, jogurt. I butelka wody mineralnej zamiast kolorowego soku czy napoju gazowanego. Jeśli natomiast dziecko naciska na kupno niezdrowych przekąsek, to zgódź się raz na jakiś czas. Zabraniając, wzmożesz jego ciekawość. Jeśli nie zje chipsów w domu, to spróbuje ich u koleżanki. Zakazany owoc zawsze lepiej smakuje. Tylko że wtedy może zjeść pół lub całą paczkę i niestrawność gotowa.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Gofry – przepisy na pyszne gofry dla dzieci

 

Jak pomóc dziecku w odchudzaniu?

 

Czy płatki to na pewno dobry wybór na śniadanie dla dziecka?

 

Jaką dietę stosować i jakie produkty podawać dziecku, aby nigdy nie zabrakło mu energii?

 

Dieta młodego sportowca – jak powinno wyglądać żywienie dziecka uprawiającego sport?

 

Jak pomóc dziecku w odchudzaniu? Sposoby na skuteczne i bezpieczne odchudzenie dziecka

 

Pomysły na placuszki dla dzieci

 

Śniadania dla dzieci na jesień. Pomysły na wartościowe śniadania dla dzieci