Spodziewacie się dziecka, a nie jesteście małżeństwem? Możecie wystąpić o uznanie ojcostwa przed porodem.

Ocena: 3.13/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Podpowiadamy po co i jak to zrobić.

Pary spodziewające się dziecka, które nie są małżeństwem, mogą wystąpić o uznanie ojcostwa przed porodem. Fot. Shutterstock.com
Pary spodziewające się dziecka, które nie są małżeństwem, mogą wystąpić o uznanie ojcostwa przed porodem.

Jeśli para spodziewająca się dziecka jest małżeństwem, przyjmuje się, że ojcem nienarodzonego jeszcze malca jest mąż ciężarnej. Jeśli natomiast przyszli rodzice nie wzięli ślubu, zwykle wszelkie formalności związane z ustaleniem i zapisaniem w dokumentach tego, kto jest ojcem, załatwiane są już po porodzie. Można jednak zabrać się za to wcześniej i wystąpić o tzw. uznanie ojcostwa dziecka poczętego, które jeszcze się nie urodziło. Żeby to zrobić, trzeba zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego i potwierdzić, że ojciec dziecka rzeczywiście nim jest. Każde z rodziców musi złożyć stosowne oświadczenie (tata uznaje dziecko, a mama wyraża na to zgodę).  Przychodzą razem, albo najpierw zgłasza się matka, a potem ojciec, albo w odwrotnej kolejności (wtedy matka musi dopełnić formalności maksymalnie trzy miesiące później). Należy przyjść z dokumentami tożsamości, zaświadczeniem lekarskim o ciąży i gdy matka jest:

- panną - także odpisem jej aktu urodzenia;

- rozwódką, wdową lub w separacji - odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi ten stan rzeczy.

Czytaj też: Wyższa ulga podatkowa na dziecko w 2015 r.

 

Jakie są tego konsekwencje uznania ojcostwa przed porodem?

  1. Dziecko może automatycznie po narodzinach otrzymać nazwisko ojca lub podwójne (złożone z nazwiska mamy i nazwiska taty) - w zależności od tego, jakie wybiorą rodzice. Oczywiście mogą też postanowić, że malec będzie nosił nazwisko mamy.
  2. Jeśli mama musi po porodzie przebywać długo w szpitalu, tata dziecka może bez problemu zabrać dziecko do domu.
  3. Jeśli w szpitalu dziecko musi mieć operację lub być poddane innym zabiegom medycznym, do których potrzebna jest zgoda rodziców, a mama ze względów zdrowotnych nie jest w stanie podjąć decyzji, tata dziecka może to zrobić.
  4. Jeśli ojciec dziecka umrze przed jego porodem, malec ma prawo do spadku po nim.
  5. Po urodzeniu dziecka, matka nie musi iść do USC, by załatwić formalności związane z rejestracją dziecka.  Tata może zrobić to sam.
  6. Jeszcze przed porodem może żądać, aby ojciec dziecka wyłożył odpowiednią sumę potrzebną na utrzymanie jej i malca przez trzy pierwsze miesiące życia malucha.

Sprawdź, jak zarejestrować noworodka.

Tematy: rejestracja noworodka, uznanie ojcostwa, Urząd Stanu Cywilnego

Komentarze