Urlop macierzyński na nowych zasadach

Ocena: 4.22/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Macierzyński podstawowy, dodatkowy, rodzicielski, tacierzyński, ojcowski... dzięki naszej ściądze już się w tym nie pogubisz.

Mamy, które urodziły 17 marca 2013 r lub później, przez rok mogą być na płatnym macierzyńskim. Fot. Shutterstock
Mamy, które urodziły 17 marca 2013 r lub później, przez rok mogą być na płatnym macierzyńskim.

Jesteś w ciąży? Niedawno urodziłaś dziecko? Planujesz powiększyć rodzinę? Zobacz, jakie prawa pracownicze przysługują świeżo upieczonym rodzicom i co dokładnie zmieniło się w 2013 r. 

Ile trwa urlop macierzyński?

Długość podstawowego urlopu macierzyńskiego (czyli takiego, który przysługuje mamie ustawowo, a do przyznania którego wystarczy jedynie przedstawienie pracodawcy metryki urodzenia dziecka) zależy od tego, ile kobieta urodzi dzieci podczas jednego porodu. I tak, jeśli urodzi się jedno dziecko, wynosi on 20 tygodni, jeśli urodzą się bliźnięta - 31 tygodni, trojaczki - 33 tygodnie, w przypadku czworaczków będzie to 35 tygodni, a najwięcej, bo 37 tygodni urlopu, dostaną mamy, które urodzą pięcioraczki lub więcej dzieci.

Młodym mamom przysługuje także prawo (nie obowiązek) do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Do tej pory wynosił 4 tygodnie przy narodzinach jednego dziecka, a jeśli na świat przyszło więcej dzieci - 6 tygodni. Jednak mamy, które urodziły 1 stycznia 2013 r. lub później, będą mogły korzystać już z 6 tygodni urlopu przy jednym dziecku i 8 tygodni, gdy urodzi się więcej dzieci. 

Co to jest urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski to nowy rodzaj płatnego urlopu, który pojawi się 17 czerwca 2013 roku. Będzie mogła go wziąć osoba uprawniona do urlopu macierzyńskiego (a więc także ojciec dziecka, który zgodnie z prawem może przejąć część urlopu macierzyńskiego od matki). Urlop rodzicielski będzie wynosił maksymalnie 26 tygodni, niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Całość może wykorzystać tylko mama lub tylko tata, albo rodzice mogą podzielić się urlopem w dowolny sposób. Co ważne - urlop może być wykorzystany wyłącznie w pierwszym roku życia dziecka. 

Dzięki nowym rozwiązaniom rodzice (tylko mama lub częściowo mama i częściowo tata) będą mogli przebywać na płatnym urlopie opiekując się dzieckiem maksymalnie przez rok:

20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego + 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego + 26 tygodni urlopu rodzicielskiego = 52 tygodnie urlopu (czyli rok).

Z urlopu rodzicielskiego będą mogły skorzystać osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo (czyli są zatrudnione na umowę o pracę) lub te, które do tego ubezpieczenia przystąpią dobrowolnie - możliwość taką mają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia (wystarczy zgłosić do ZUS-u odpowiedni wniosek) oraz prowadzące własną działalność gospodarczą. Niestety, te wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło takiej możliwości nie mają. 

Jaki zasiłek dostanie mama na półrocznym urlopie macierzyńskim, a jaki na rocznym urlopie rodzicielskim?

 

Projekt ustawy zakłada, że zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (czyli 20 tygodni + 6 tygodni) będzie nadal wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Przy czym podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym udzielono urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego (26 tygodni) będzie zaś wynosił 60 proc. podstawy zasiłku. Jeśli jednak mama zdecyduje się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego przed porodem i złoży wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, to za cały ten okres otrzyma zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z rocznego urlopu (macierzyńskiego + rodzicielskiego)?

Drogi są dwie. Jeśli decyzję o wzięciu urlopu rodzicielskiego podejmiesz:

a) przed porodem - musisz złożyć pracodawcy na co najmniej 14 dni przed przewidywaną datą porodu pisemny wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (20 tygodni), dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (6 tygodni) i bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (26 tygodni)

czytaj dalej na drugiej stronie: urlop macierzyński na nowych zasadach

Tematy: urlop ojcowski, urlop macierzyński, urlop tacierzyński, urlop rodzicielski, prawo 2013

Komentarze