Rezerwacja usług i zniżki dla dzieci podczas podróży samolotem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Specjalne usługi dla dzieci należy zamawiać przy dokonywaniu rezerwacji lotu.

Przy rezerwacji lotu pamiętajmy o specjalnych usługach dla dzieci.
Przy rezerwacji lotu pamiętajmy o specjalnych usługach dla dzieci.

Dotyczy to zwłaszcza gondoli dla maluchów, gdyż ich ilość jest ograniczona - na pokładzie samolotu istnieje tylko kilka miejsc przystosowanych do ich zawieszenia.

Rezerwacja usług

Dlatego należy pamiętać o nich przy okazji dokonywania rezerwacji za pośrednictwem biura podróży lub Centrum Obsługi Klienta.

  • Gondola - w czasie lotu jest przymocowana do przepierzenia (ścianki działowej) samolotu i dziecko może w niej wygodnie leżeć i spać - musi mieć zamkniętą pokrywę. Jej długość wewnętrzna wynosi 70 cm, a waga korzystającego z niej niemowlaka nie może przekraczać 11 kg, co powoduje, że jest przydatna dla dzieci do 6.miesiąca życia. Można ją rezerwować wyłącznie na międzykontynentalne loty planowe i czarterowe. W przypadku lotów planowych można potwierdzić jedynie dwie pierwsze rezerwacje, a trzecią dopiero w porze odlotu, gdyż jej dostępność zależy od typu samolotu. W przypadku lotów czarterowych, pasażerowie, aby móc korzystać z gondoli w Boeingu 757, muszą zarezerwować fotele w pierwszym rzędzie. Rezerwacja indywidualna na stronach internetowych lotów czarterowych.
  • Posiłki dla dzieci można zamawiać w klasie biznes w przypadku międzynarodowych lotów planowych, i to wyłącznie dla tych, które ukończyły dwa lata. W przypadku wszystkich lotów międzykontynentalnych w samolocie znajduje się kilka zapasowych słoiczków z pokarmem dla młodszych dzieci.
  • Foteliki dla niemowląt - na ich wniesienie na pokład samolotowy należy uzyskać zgodę przewoźnika. Dotyczy to wyłącznie dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia i mają zarezerwowane osobne miejsce siedzące. Jednak w przypadku wolnych miejsc w samolocie lotu planowego, fotelik może być wniesiony na pokład nawet w sytuacji braku wcześniejszej rezerwacji miejsca. Wraz z fotelikiem należy dysponować instrukcją obsługi, umożliwiającą sprawdzenie etykiet, zapewniających zgodność z przepisami. Przewoźnik nie zawsze dysponuje własnymi fotelikami, ale jeśli ten przyniesiony przez pasażera, nie da się bezpiecznie umieścić w fotelu samolotowym, nie zostanie zamocowany, a tym samym użyty. Foteliki dla niemowląt mocowane są tyłem do fotela samolotu i mają trzy lub pięciopunktową uprząż, a foteliki samochodowe mocuje się przodem do fotela w samolocie i mają one pięciopunktową uprząż. Oba urządzenia, zabezpieczające dziecko w czasie lotu, muszą mieć odpowiednie certyfikaty i przed podróżą należy sprawdzić w Biurze Obsługi Klienta, czy są one zgodne z tymi, wymaganymi przez przewoźnika.
  • Wózek dziecięcy - przewożony jest w luku bagażowym i nadawany wraz z innym bagażem rejestrowanym. Ale można uzyskać zgodę wjechania nim na płytę lotniska, wprost pod wejście do samolotu i przekazania go personelowi naziemnemu. Podobnie możemy wózek odzyskać po wylądowaniu na miejscu docelowym. Wózek musi być lekki i składany, a jeśli wjeżdżamy nim na płytę lotniska należy odpowiednio wcześniej się na niej znaleźć, by umożliwić załadowanie go do luku bagażowego. Bywają już lotniska, na których można zlecić wypożyczenie wózka, aby wygodnie przewieźć dzieci do wyjścia.

Zniżki dla dzieci

Różne są zasady, a tym samym cenniki, dotyczące przewozu dzieci w poszczególnych liniach lotniczych. Zależnie od regulaminu danych linii, mogą pojawiać się różnice w klasyfikacji.

  • W liniach rejsowych zniżki na bilety lotnicze dla niemowląt, czyli dzieci od 0 do 2 lat sięgają 90%, a w niektórych przypadkach bilety dla nich są bezpłatne; dotyczy to wyłącznie dzieci siedzących na kolanach rodziców lub opiekunów. Jeżeli chcemy, by niemowlę podróżowało na osobnym siedzeniu, to zniżki kalkulowane są na poziomie zniżek dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat, czyli na poziomie 33% od taryfy podstawowej. Często bilety w cenach promocyjnych nie przewidują już zniżek dla dzieci.
  • W tanich liniach lotniczych, w zdecydowanej większości przypadków, cena biletu dla dziecka jest taka sama, jak dla osoby dorosłej. Dotyczy to dzieci powyżej drugiego roku życia. Opłata za niemowlęta jest stała, niezależnie od aktualnej ceny biletu dla osoby dorosłej. Może więc się zdarzyć, że koszt przelotu takiego malucha będzie wyższy niż koszt przelotu dorosłego, posiadającego bilet w cenie promocyjnej.
Tematy: samolot, bilety lotnicze, zniżki, rezerwacja usług, lot, zniżki dla dzieci

Komentarze