Pożyczki od ręki

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wiele banków ma w swojej ofercie „pożyczki od ręki”. Zanim zdecydujemy się na wzięcie takiej pożyczki, przeanalizujmy dokładnie, ile wyniosą jej całkowite koszty i czy rzeczywiście jest nam niezbędna.

Udzielanie pożyczek od ręki to dla instytucji finansowych bardzo dobry interes.
Udzielanie pożyczek od ręki to dla instytucji finansowych bardzo dobry interes.

Szybki "zastrzyk" gotówki dla wielu osób może być kuszącą propozycją, zwłaszcza w czasie zwiększonych wydatków, np. w okresach przedświątecznych. Wiele banków, a także firm finansowych, ma w swojej ofercie tzw. "pożyczki od ręki". Procedura ich przyznawania zajmuje często zaledwie parę minut, a niezbędny zestaw dokumentów obejmuje niekiedy wyłącznie dowód osobisty. Jeżeli faktycznie potrzebujesz gotówki i jest to dla ciebie jedyna możliwość jej pozyskania, pamiętaj o kilku ważnych sprawach:

  • Szybkie pożyczki gotówkowe są drogie - ich oprocentowanie jest znacznie wyższe niż innych kredytów. Zanim zdecydujesz się na wzięcie takiej pożyczki, przeanalizuj dokładnie, ile wyniosą jej całkowite koszty. W wielu przypadkach poziom oprocentowania "pożyczek od ręki" może wydawać się stosunkowo niski.
  • Odsetki to zazwyczaj jedynie część wszystkich kosztów, jakimi banki i firmy kredytowe obciążają swoich "szybkich kredytobiorców". Za przyznanie natychmiastowych pożyczek gotówkowych kredytodawcy naliczają sobie zazwyczaj wiele dodatkowych opłat, takich jak prowizja za udzielenie pożyczki lub koszty obowiązkowego ubezpieczenia na wypadek zaprzestania spłaty rat.
  • Instytucje oferujące kredyty i szybkie pożyczki gotówkowe pobierają też wiele dodatkowych opłat, np. za odebranie raty kredytowej bezpośrednio w twoim mieszkaniu. W efekcie rzeczywisty koszt takich "szybkich pożyczek" może nawet kilkakrotnie przewyższać wartość podaną na reklamie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki mają obowiązek podawania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) dla pożyczek, które znajdują się w ich ofercie. Ta stopa oprocentowania uwzględnia wszystkie dodatkowe opłaty obciążające kredytobiorców. Niestety, aby skusić niezorientowanych klientów, banki najczęściej publikują wysokość tej stopy małą czcionką, a pracownicy instytucji kredytowych starają się informować o jej wysokości dopiero na wyraźne życzenie zainteresowanych kredytobiorców. W praktyce zamiast pytać o wysokość oprocentowania szybkiej pożyczki, lepiej przeanalizować wysokość spłacanych miesięcznych rat pożyczki wyrażone w złotych.

Udzielanie pożyczek od ręki to dla instytucji finansowych bardzo dobry interes. Instytucje pożyczkowe wykorzystują to, że gdy naprawdę brakuje ci gotówki, najczęściej chciałbyś szybko dostać pieniądze i nie masz czasu, aby uważnie wczytać się w treść zawieranej umowy. Możesz tym samym nieświadomie zaakceptować niekorzystne warunki kredytowe. Pamiętaj o tym i bądź ostrożna.

Komentarze