Zmiana przepisów dotyczących przewożenia dzieci w fotelikach

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym wzbudził wiele kontrowersji. Sprawdź, co ostatecznie zaakceptowano.

Dziecko mające minimum 150cm wzrostu, może podróżować zabezpieczone wyłącznie pasami bezpieczeństwa. Fot. Shutterstock.com
Dziecko mające minimum 150cm wzrostu, może podróżować zabezpieczone wyłącznie pasami bezpieczeństwa.

W piątek weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Nie wprowadzono jednak tak dużych zmian, jak początkowo planowano np. w wyniku protestu ekspertów wycofano się z pomysłu, by wszystkie dzieci, które mają już 135 cm wzrostu można było wozić bez fotelików. Wzrost, który pozwala podróżować tylko w pasach to nadal 150 cm. Co więc się zmieniło?

1. Wcześniej, by jeździć bez fotelika bezpieczeństwa, dziecko musiało mieć minimum 150 cm wzrostu i 12 lat. Teraz wystarczy spełnienie pierwszego warunku.

2. Wprowadzono jednak dwa odstępstwa od zasady "minimum 150 cm":

- dziecko, które mierzy co najmniej 135 cm może jeździć zabezpieczone wyłącznie pasami, jeśli z powodu jego wagi lub wzrostu nie można zapewnić mu fotelika bezpieczeństwa lub "innego urządzenia przytrzymującego". W takiej sytuacji małego pasażera trzeba posadzić na tylnym siedzeniu.

Komentarz: ten wyjątek wprowadzono z myślą o dzieciach, które ważą więcej niż 36 kg (tyle przeciętnie waży 10,5-letni chłopiec*) a mierzą mniej niż 150 cm (prawie połowa 11,5-letnich chłopców mierzy mniej*), bo na rynku przedziały wagowe fotelików kończą się właśnie na 36 kg. W rzeczywistości jednak można znaleźć modele, które były testowane z większym obciążeniem i w których bezpiecznie można przewozić cięższe dzieci. Eksperci namawiają więc, by chociaż prawo dopuszcza w takiej sytuacji przewożenie dziecka bez fotelika, nie korzystać z tej furtki, tylko szukać takiego modelu, w którym mały pasażer pojeździ do czasu aż będzie miał 150 cm wzrostu.

- dziecko, które ma minimum 3 lata i jedzie na tylnym siedzeniu razem z dwójką innych dzieci, które są przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących nie musi jechać w foteliku, jeśli nie ma już możliwości jego zamontowania.

Komentarz: w tym wypadku również eksperci namawiają, by nie odpuszczać i szukać takich trzech fotelików, które uda się zamontować razem na tylnych siedzeniach. Zwróć uwagę, że przeciętna 3-latka nie ma nawet 100 cm wzrostu*, więc pasy samochodowe są dla niej umieszczone zbyt wysoko.

3. W taksówkach, specjalistycznych środkach transportu sanitarnego, pojazdach Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej dzieci nadal nie muszą jeździć w fotelikach.

Komentarz: w niektórych korporacjach taksówkarskich można jednak zamówić taksówkę z fotelikiem. Czasem za dopłatą. Nie ma jednak wątpliwości, że warto zapłacić za tę opcję.

*Na podstawie siatek centylowych

Czytaj też: 5 rzeczy, które możesz zrobić lepiej, by fotelik samochodowy stał się naprawdę bezpiecznym miejscem dla twego dziecka

 

Posłuchaj, jak podróżować samochodem z niemowlakiem.

Czytaj też: Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem

 

Tematy: fotelik samochodowy, przewożenie dzieci, Prawa o ruchu drogowym

Komentarze