Nowe prawa ciężarnych

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Od kwietnia obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia określające nowe standardy opieki nad kobietą w ciąży i podczas porodu. Sprawdź, co się zmieniło.

Po porodzie może opiekować się tobą ta sama położna co podczas ciąży.
Po porodzie może opiekować się tobą ta sama położna co podczas ciąży.

W ciąży masz prawo do bezpłatnej opieki medycznej bez względu na to, czy jesteś ubezpieczona, czy nie. Ale uwaga, rozporządzenie ministra zdrowia, które weszło w życie w kwietniu 2011 r., przyznaje kobiecie więcej praw. Jakich?

Co może położna?

Twoja ciąża nie musi być prowadzona przez ginekologa, możesz wybrać położną, która będzie opiekować się tobą przez całe dziewięć miesięcy. Jeśli jednak w trakcie ciąży lub porodu wystąpią komplikacje albo konieczne stanie się przeprowadzenie specjalistycznych badań, zostaniesz skierowana do ginekologa położnika.

Plan opieki w czasie ciąży i porodu

Nowością jest możliwość ułożenia szczegółowego planu porodu. Wraz z osobą prowadzącą ciążę (położna, lekarz) przyszła mama określa m.in., gdzie chce rodzić (może to być szpital, dom narodzin lub twój dom, o ile będziesz mieć tam zapewnioną opiekę medyczną), z kim, jakie pozycje chce przyjmować i na jakie zabiegi wyraża zgodę. Wcześniej ustalicie także tzw. plan opieki prenatalnej zawierający m.in. kalendarz niezbędnych badań. Każdej kobiecie w ciąży zalecane będą badania w kierunku wirusa HIV.

Prawo do wyboru pozycji

Rozporządzenie jest jednym z niewielu oficjalnych dokumentów, w których jest mowa o tym, by zachęcać kobiety do przyjmowania podczas porodu pozycji pionowych. Przyjęcie postawy wertykalnej wspomaga rozwieranie się szyjki macicy i ułatwia schodzenia główki dziecka w dół kanału rodnego, co może znacznie skrócić poród. W dokumencie wspomniano także o prawie rodzącej do wyboru najwygodniejszych dla niej pozycji (kucanie, stanie).

Uśmierzanie bólu porodowego

Znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie pacjentki nadal nie będzie refundowane przez NFZ. Dlatego położna bądź lekarz mają obowiązek poinformować cię o innych dostępnych sposobach łagodzenia bólu (masaż, aromaterapia, odpowiedni sposób oddychania, relaks w wodzie) i pomóc ci z nich skorzystać.

Opieka położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

Na półmetku ciąży zostaniesz objęta opieką tzw. położnej środowiskowej, która cztery razy odwiedzi cię w domu już po porodzie czyli przyjdzie z tzw. wizytą patronażową. Pierwsza wizyta powinna nastąpić najpóźniej dwie doby po twoim wyjściu ze szpitala. Kolejne spotkania odbędą się w ciągu następnych dwóch miesięcy: położna doradzi ci, pomoże w pielęgnacji i karmieniu niemowlęcia, odpowie na pytania o szczepienia. Gdy zaś twoje dziecko skończy dwa miesiące, położna rodzinna przekaże opiekę nad nim pielęgniarce z przychodni lekarskiej wybranej przez rodziców.

Zgodnie z twoim życzeniem po porodzie może się tobą opiekować ta sama położna, która prowadziła twoją ciążę, jednak jej usługi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pamiętaj!

Zgodnie z rozporządzeniem masz prawo do współdecydowania we wszystkich kwestiach dotyczących twojego zdrowia, zarówno w ciąży, jak i podczas porodu oraz połogu.

Jakie prawa ma kobieta na porodówce? Mówi prawnik:

 

 

Tematy: położna, znieczulenie zewnątrzoponowe, pozycje porodowe, plan porodu, położna środowiskowa, plan opieki prenatalnej

Komentarze